To bardzo pracowity czas dla Synology…

Od początku 2021 roku działamy na dwóch frontach. Koledzy z Tajwanu pracowali nad nową wersją systemu DiskStation Manager, którego publiczna wersja beta miała premierę podczas konferencji Synology 2021. Zajmowali się też funkcjami, które zostaną wprowadzone już wkrótce, wraz z wypuszczeniem na rynek oficjalnej wersji naszego oprogramowania – DSM 7. Z kolei polski zespół Synology pracował nad ulepszeniami w kanale dystrybucji, ekosystemie partnerów oraz przedsprzedażowej i posprzedażowej obsługi klienta.

Co nowego DSM 7 oferuje użytkownikom?

Naszym celem było stworzenie najlepszego systemu operacyjnego, jaki kiedykolwiek wprowadziliśmy na rynek. Postawiliśmy na niezawodność, wydajność, prostotę użytkowania i skalowalność. Łatwość obsługi nie ma być przywilejem wyłącznie użytkowników domowych, a specjalistom Synology udało się stworzyć intuicyjny interfejs użytkownika i zapewnić klientom prostą konfigurację, także tym z sektora małych i średnich firm. Podobnie będzie z rozwiązaniami dla dużych przedsiębiorstw.

Na czym polega ta zmiana?

Czas, kiedy wyobrażaliśmy sobie administratora IT jako kogoś siedzącego przed czarnym ekranem i używającego skomplikowanych komend wiersza poleceń, dawno minął. DSM 7 oferuje użytkownikowi ulepszony kreator, który nie tylko towarzyszy w pierwszych krokach konfiguracji, ale także pomaga rozwiązywać problemy techniczne, takie jak awaria macierzy RAID i inne zdarzenia. Nie tylko ostrzega o zidentyfikowanym problemie, ale także aktywnie sugeruje rozwiązanie, kierując użytkownika na właściwą ścieżkę.

Synology z powodzeniem promuje chmurę prywatną, ale stworzyło także chmurową platformę Synology C2. Czy nie ma w tym sprzeczności?

Absolutnie nie. Tak jak samochody hybrydowe łączą zalety pojazdów elektrycznych i spalinowych, tak chmura hybrydowa łączy w sobie zalety przechowywania w chmurze i lokalnego (on-premise). Chmura prywatna oferuje pełną kontrolę nad plikami, a prędkość dostępu do plików jest ograniczona jedynie wydajnością lokalnej sieci. Dlatego jest idealnym rozwiązaniem do bezpiecznej, wygodnej i efektywnej pracy z plikami, niezależnej od szybkości i dostępności połączenia internetowego. Dodatkowo rozwiązanie oparte na własnym sprzęcie może zaoszczędzić firmie od kilku do kilkudziesięciu tysięcy euro, ponieważ koszt chmury publicznej znacząco rośnie wraz ze wzrostem ilości danych.

Same zalety… Po co jeszcze Synology C2?

Koszt inwestycji w nasze hybrydowe rozwiązanie chmurowe jest niższy niż zakupu wyłącznie sprzętu. Dostęp do danych również jest łatwiejszy, nie trzeba uwzględniać połączenia VPN oraz związanych z nim wymagań dotyczących konfiguracji sprzętu sieciowego. Nie mamy wątpliwości, że chmura hybrydowa powstała z połączenia serwera Synology NAS i chmury Synology C2 skutecznie łączy zalety obu rozwiązań. Synology C2 służy jako główny magazyn danych, a najczęściej używane dane są również synchronizowane i przechowywane na lokalnym serwerze NAS. Zapewnia to szybki dostęp do nich, niezależny od stanu łącza internetowego. Dzięki chmurze C2 jako podstawowej pamięci masowej bardzo łatwo jest również synchronizować dane pomiędzy różnymi oddziałami tej samej firmy. Co ważne, lokalny sprzęt nie musi zapewniać całkowitej pojemności danych w chmurze C2, ponieważ zawsze jest na nim tylko ich część, ta potrzebna do pracy.

A jakich nowości możemy się spodziewać w obszarze backupu?

Zarówno użytkownicy biznesowi, jak i domowi nie chcą wykorzystywać serwera Synology NAS tylko jako pamięci masowej, czyli miejsca na dane. Ponieważ jedną z najczęściej wykorzystywanych funkcji jest tworzenie kopii zapasowych, to dużym uznaniem cieszy się pakiet Active Backup Suite. Po czym poznać dobre rozwiązanie do backupu? Tworzy ono kopie zapasowe całej infrastruktury – fizycznych komputerów, serwerów wirtualnych i fizycznych, a obecnie coraz częściej także chmury, w tym takich rozwiązań jak G-Suite czy Microsoft 365. Dobre rozwiązanie obsługuje także deduplikację, aby zaoszczędzić miejsce na dysku i nie obciążać lokalnej sieci. Oferuje również centralne zarządzanie i monitorowanie. Ale dobre rozwiązania są zwykle płatne, ponieważ wymienione, zaawansowane funkcje podlegają pewnemu modelowi licencjonowania.

Active Backup Suite jest takim właśnie, dobrym rozwiązaniem?

Nie tyle dobrym, co z punktu widzenia użytkownika wręcz doskonałym, ponieważ – oferując wspomniane zaawansowane funkcje – nie wymaga licencji. Active Backup for Business doczeka się kilku ulepszeń w przyszłym roku. Jeśli chodzi o platformy, to mamy w pełni zabezpieczone środowiska Windows i Linux na poziomie kopii zapasowych plików. W środowisku Linux pojawi się dodatkowo rozwiązanie Active Backup Agent, które rozszerzy możliwości robienia kopii na tej platformie. Także użytkownicy komputerów Mac mogą spodziewać się pojawienia Active Backup for Business, ponieważ pracujemy nad rozwiązaniem do tworzenia kopii zapasowych dla platformy MacOS. Ponieważ bardzo liczymy się z opiniami użytkowników, a jedną z najczęściej zgłaszanych nam potrzeb była możliwość szyfrowania kopii zapasowych, to usługa Active Backup będzie obsługiwać szyfrowanie AES256, które zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa danych. W sytuacji, gdy Synology C2 i Synology NAS tworzą chmurę hybrydową, planujemy również zintegrować Active Backup for Business z Synology C2. W rezultacie kopie zapasowe wspomnianych platform będzie można tworzyć nie tylko na serwerze Synology NAS, ale także bezpośrednio w chmurze C2, której serwery dla europejskich klientów znajdują się we Frankfurcie.