Rozwiązania EIZO do monitoringu
W swoim portfolio produktów przeznaczonych do monitoringu, oprócz specjalistycznych monitorów do pracy ciągłej, japoński producent ma rozwiązania do transmisji obrazu, a od niedawna również do jego optymalizacji.

Możliwość wzrokowej weryfikacji obrazów z monitoringu – zarówno nagranych, jak i wyświetlanych na żywo – ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu przestępczości, monitorowaniu infrastruktury, wykrywaniu defektów, analizowaniu obrazów do celów naukowych itp. Czasami jednak zdarza się, że obraz wideo nie jest dobrze widoczny z powodu czynników, które znajdują się poza kontrolą operatora. To z kolei przekłada się na zwiększone ryzyko popełnienia błędów ludzkich i mniejszą skuteczność.
DuraVision EVS1VX i EVS1VS to wolnostojące systemy umożliwiające poprawę widoczności obrazów z monitoringu, serwisowanie infrastruktury oraz analizę wideo w czasie rzeczywistym. Łącząc się przez port HDMI z kamerą, nagrywarką lub innym urządzeniem przesyłającym wideo, modele DuraVision EVS1VX i EVS1VS przetwarzają obraz w taki sposób, aby poprawić jego widoczność i ułatwić analizę obrazu w systemach wspieranych sztuczną inteligencją.
Modele DuraVision EVS1VX i EVS1VS wykorzystują zaawansowane technologie EIZO (odpowiednio: Visibility Optimizer X i Visibility Optimizer), które analizują i dopasowują obraz piksel po pikselu w czasie rzeczywistym, nie ingerując przy tym w dane źródłowe. Rozpoznają słabo widoczne obszary obrazu (ciemne, zamglone itp.) i dopasowują jasność każdego piksela z osobna, aby łatwiej było dostrzec detale sceny. Przydaje się to nie tylko przy oglądaniu monitoringu w nocy lub w mgliste dni, ale także do wykrywania pęknięć na powierzchniach takich jak beton.
System EVS1VS wyposażono w funkcję redukcji szumu 2D, umożliwiającą usunięcie nienaturalnych bloków na obrazach. EVS1VX łączy natomiast redukcję szumu 2D i 3D, aby poprawić widoczność konturów i ułatwić rozróżnianie obiektów, zwłaszcza na obrazach nocnych.
EVS1VX poprawia widoczność obrazów, na których dominuje jeden kolor. Rozpoznaje odcienie o zbliżonej jasności tak, aby łatwiej było je rozróżnić. Jest to szczególnie efektywne przy analizowaniu obrazów endoskopowych czy obrazowaniu zmian patologicznych, a także wykrywaniu obiektów na obrazach podwodnych.
EVS1VX został wyposażony we wszystkie funkcje oferowane w modelu EVS1VS, a oprócz tego zapewnia bardziej zaawansowaną kontrolę nad przetwarzaniem obrazu i pozwala dopasować parametry do wyświetlanej sceny. Ponadto operator może samodzielnie zaznaczyć konkretny obszar ekranu wymagający poprawy widoczności.
EVS1VX to pierwszy na rynku system optymalizacji obrazu, który umożliwia przechwytywanie poprawionych scen i zapisywanie ich bezpośrednio na dysku USB. Na stworzonych w ten sposób plikach graficznych odzwierciedlone są wszystkie korekty obrazu zastosowane w momencie przechwytu, dzięki czemu mogą one służyć do ponownego wglądu lub celów śledczych. Ta funkcja jest również przydatna do obserwowania uszkodzeń infrastruktury drogowej, wykrywania defektów w produkcji czy prowadzenia czynności dochodzeniowych przez organy ścigania.
Model EVS1VX może zarejestrować maksymalnie dziesięć trybów wyświetlania, w tym zdefiniowanych przez użytkownika pod kątem konkretnych środowisk i zastosowań. Tryby nieużywane można usunąć z listy, aby operator miał możliwość szybkiego przełączania się między tymi, które są potrzebne.
Profesjonalne produkty EIZO przeznaczone do monitoringu wychodzą naprzeciw nawet najbardziej zróżnicowanym potrzebom. Tworzone są z myślą o nieprzerwanym działaniu 24 godziny na dobę, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w wymagających środowiskach, takich jak placówki medyczne, ośrodki transportu, biura rządowe czy przedsiębiorstwa.
Dział R&D EIZO opracowuje technologie, które sprawdzają się w nietypowych zastosowaniach. Przykładem są rozwiązania z konwerterami IP, które nadają się idealnie do miejsc, w których ważna jest jakość wyświetlanego obrazu, ale nie ma potrzeby lub możliwości wyposażenia ich w pełną infrastrukturę informatyczną. Monitory EIZO z wbudowanym dekoderem IP z serii DuraVision nie wymagają podpięcia do komputera. Sygnał wyświetlany może być nawet z 48 różnych kamer IP obsługujących protokoły ONVIF. System gotowy jest do pracy bezpośrednio po podłączeniu monitora do sieci.

Więcej informacji: k.trojanowska@alstor.com.pl, www.alstor.pl/produkty/monitory-przemyslowe
Podobne artykuły
Monitory: resellerzy przebili retail
Sprzedaż monitorów na polskim rynku zmalała, ale rosnące ceny z nawiązką rekompensują niższe wolumeny. Towarzyszy temu ewolucja tego segmentu rynku.
EIZO: maksymalny komfort, maksymalna funkcjonalność
EIZO przyzwyczaiło nas już do tego, że każdy monitor, który opuszcza linię produkcyjną, jest dokładnie przemyślany i wykonany z dbałością o najmniejszy detal. Linia FlexScan EVXX95 stanowi odpowiedź na wciąż rosnące oczekiwania względem monitorów biurowych.
Profesjonalny wideomonitoring nawet w domu
Urządzenia z rodziny QNAP QVR Pro to sieciowe rejestratory obrazu z kamer monitoringu wideo dla użytkowników domowych, SOHO oraz MŚP. Zapewniają bardzo wysoką wydajność pracy oraz łatwą rozbudowę pojemności.