W minionych latach rolę resellerów przejmowały sieci handlowe, w których klienci indywidualni i, niestety, również przedsiębiorcy kupują sprzęt IT. Wynika to często z niższych cen w marketach niż u dystrybutorów, którzy przez długi czas byli dla resellerów naturalnym źródłem dostaw towarów do odsprzedaży klientowi końcowemu. Sprzedawanie przez dystrybutorów produktów IT retailerom, a co gorsza – nawet klientom końcowym, skutecznie eliminuje nas z rynku i wymusza przekształcanie się w firmy usługowe i instalatorskie. Jednocześnie także usługodawcy zmieniają swój sposób działania. Przykładowo serwisy komputerowe w małych miasteczkach, ze względu na wysokie koszty pracy najemnej, funkcjonują wyłącznie jako przedsiębiorstwa jednoosobowe. Często, żeby oszczędzić na czynszu za lokal, pracują w biurze u klienta lub we własnym mieszkaniu.

Również Avis przeszedł w minionych latach istotną transformację. Z firmy stricte komputerowej, składającej i serwisującej komputery, poprzez sprzedawcę gotowych rozwiązań IT aż do przedsiębiorstwa teleinformatycznego i integratorskiego, wdrażającego złożone systemy, jak też budującego instalacje teleinformatyczne i teletechniczne. Rola naszego sklepu jest obecnie bardzo niewielka. Pracujemy głównie w terenie, a usługi serwisowe świadczymy wyłącznie na potrzeby realizowanych kontraktów, nie poświęcając w tym zakresie czasu klientom indywidualnym ani małym przedsiębiorcom. Ich obsługę przejęły lokalne serwisy lub opuszczający nas pracownicy, którzy nie potrafili odnaleźć się w tak diametralnie zmienionej firmie.

Rozczarowanie RODO

Początek ubiegłego roku to był okres realizacji zleceń, nad którymi pracowaliśmy od miesięcy. Głównie była to budowa szeregu sieci i związane z tym wdrożenia. Równolegle, z wyprzedzeniem, przygotowywaliśmy zarówno siebie, jak i naszych klientów na wejście w życie przepisów RODO. Liczyliśmy na zamówienia z zakresu bezpieczeństwa i ochrony danych. Niestety, życie nie spełniło tych oczekiwań. Klienci całkowicie zignorowali nasze zalecenia i sugestie, ograniczając się do działań niezbędnych dla spełnienia wymogów dyrektywy. Dokonaliśmy tylko jednego wdrożenia i to tylko dlatego, że system informatyczny klienta został zaatakowany przez hakerów, co wymusiło szybką i skuteczną reakcję.

Od początku roku przygotowywaliśmy się też do budowy sieci światłowodowej w naszym mieście, Biskupcu, z realizacją w maju i podpięciem pierwszych budynków wielorodzinnych w czerwcu. Dzięki temu możemy świadczyć usługę dostępu do internetu i Telewizji Światłowodowej EVIO na odpowiednim poziomie. Prace te kontynuujemy wspólnie z naszym bardzo doświadczonym partnerem – firmą Macrosat z Barczewa.

 

Skuteczne podwykonawstwo

Wejście na rynek światłowodów otworzyło nam możliwość realizacji wielu ciekawych projektów. Dzięki temu uczestniczymy w dużych przedsięwzięciach jako podwykonawca dla innych podmiotów. Budujemy sieci strukturalne, chociażby w Szpitalu Powiatowym w Biskupcu, Urzędzie Miasta czy na potrzeby stacji elektroenergetycznych dla ABB albo PGE. Jednak przede wszystkim ubiegły rok stał pod znakiem budowy sieci światłowodowej dla powstającej fabryki Egger w Biskupcu. Staliśmy się tym samym aktywnym uczestnikiem ogromnego projektu, przy realizacji którego w pewnym momencie było zaangażowanych blisko dwa tysiące ludzi. Biorąc udział, z moją spawarką, w budowie sieci światłowodowej, poznałem organizację pracy przy tak skomplikowanych projektach, spotkałem wielu ludzi z różnych stron Europy, jak też miałem do czynienia z technologiami informatycznymi z najwyższej półki. Tworzona przy moim udziale sieć optyczna, złożona z około 4 tys. włókien, spina wszystkie urządzenia i sterowniki zarówno z wewnętrzną siecią, jak i z centralą firmy w Austrii. Tworząc tak niezwykły projekt, Egger współpracuje z najlepszymi w branży, jak Wrosystem czy El-Mont. Dzięki dołączeniu do ich grona i uzyskaniu pozytywnej opinii o naszych usługach zyskujemy kolejnych zleceniodawców.

Podwykonawstwo to rozwijający się trend, którego dobrodziejstw zaznaliśmy w 2018 r. W tym okresie zrealizowaliśmy tylko kilka samodzielnych projektów, natomiast byliśmy zapraszani do udziału w poważnych przedsięwzięciach realizowanych przez dużych wykonawców. Wynika to stąd, że przetargi dotyczą kompleksowej realizacji projektów, które obejmują zarówno prace budowlane, jak też instalatorskie. Przy czym obok instalacji elektrycznych znajdują się teletechniczne, stanowiące niewielką część całego budżetu. Firmy budowlane, które wygrywają przetargi, nie posiadają ludzi ani kompetencji do realizacji takich prac. Posiłkują się więc takimi firmami, jak nasza. A szerokie portfolio usług i kompetencji, jakie od lat rozwijamy, czyni z nas dobrego partnera do wykonywania tego typu projektów.
 

Rok 2019

…będzie rokiem kontynuacji. Nadal będziemy realizować wiele projektów, na które już zawarliśmy umowy. Będziemy również kontynuować budowę sieci światłowodowej na potrzeby fabryki Egger. Będziemy także bardziej zaangażowani w budowę sieci światłowodowej w Biskupcu, kładąc większy nacisk na działalność operatorską.

Mariusz Ziółkowski
właściciel Avis

Miniony rok był pod względem finansowym rekordowy, niezwykle pracowity dla mnie osobiście. Pełen zleceń, problemów z pracownikami i niezrealizowanych planów informatycznych. Był także rokiem pełnym rodzinnych radości i sukcesów zawodowych. Pokazującym, że umiejętność przewidywania i przygotowywania się na nadchodzące zmiany w branży pozwala utrzymać się na rynku.