Zadaniem systemów gniazd zasilających PDU (Power Distribution Units) jest dystrybucja energii. Mają one niezawodnie zasilać komponenty zainstalowane w szafie IT. Wysokiej jakości i zgodne z normami przemysłowymi listwy zasilające PDU mogą być opcjonalnie wyposażone w funkcje nadzorowania, przełączania i pomiarów. Funkcje te są pomocne w poprawie efektywności energetycznej i odporności na awarie w centrum danych. I dotyczy to centrów danych każdego rodzaju – chmurowych, typu Core, a także Edge, działających na obrzeżach sieci firmowych.

Producent powinien dysponować bogatą rodziną produktów, tak aby dla określonego rozmiaru szafy IT dostępne były odpowiednie warianty PDU. Stawiając na rodzinę produktów jednego producenta, można zredukować koszty wdrażania. Technik musi zapoznać się z tylko jednym systemem montażu, można też zoptymalizować zapasy części zamiennych.

Duża uniwersalność PDU pozwala na zaawansowane monitorowanie szafy IT. Zintegrowane funkcje CMC, jak przekaźnik alarmu, wejście cyfrowe i sygnalizator alarmu, umożliwiają elastyczne włączenie PDU do kompleksowej koncepcji bezpieczeństwa IT. Prawie wszystkie modele z rodziny produktów PDU Rittal obsługują integrację dalszych czujników pozwalających na rejestrowanie danych otoczenia, jak temperatura, wilgotność lub stan styków przełączających.

Wiele listew do różnych zastosowań

O wyborze PDU decyduje wiele kryteriów. Zaliczają się do nich między innymi obciążalność, liczba gniazd i wymagane funkcje monitorowania. W skład rodziny produktów PDU Rittal wchodzi pięć modeli bazowych, powiązanych ze sobą funkcjonalnie i umożliwiających indywidualną konfigurację:

1. Basic (podstawowy rozdział mocy). Ten wariant znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest wymagany bezpieczny, zgodny z normami i przepisami rozdział mocy w szafie IT. Pomiar zużycia prądu odbywa się wówczas w innym miejscu, na przykład w podrozdzielni.

2. Metered (pomiar na fazę). W profesjonalnym centrum danych PDU Metered mogą wspierać zarządzanie obciążeniem w szafie IT. Pozyskane dane wskazują na przykład, czy chłodzenie IT jest optymalnie dopasowane do obciążenia aktywnych komponentów. Ponadto rozwiązanie to umożliwia wstępne ewidencjonowanie kosztów na poziomie szafy IT. Planując modernizację centrum danych, można wykorzystać pomiary do wykrycia niewykorzystanych potencjałów w szafie IT w odniesieniu do możliwości chłodzenia IT.

3. Metered Plus (pomiar na gniazdo wyjściowe). W wariancie Plus możliwe jest szczegółowe rozliczanie energii dla każdego użytkownika i na poziomie odbiorników, a więc możliwe jest monitorowanie poszczególnych serwerów. Użytkownicy kolokacyjnych centrów danych mogą użyć tego wariantu w celu monitorowania i rozliczania kosztów wynajętych jednostek serwerowych lub całych szaf IT.

4. Switched (pomiar na fazę, funkcja przełączania na gniazdo wyjściowe). Funkcja przełączania w wielu przypadkach ułatwia administrację zdalnie obsługiwanych lokalizacji IT, w tym także pracujących autonomicznie centrów danych typu Edge. Wariant Switched daje też administratorom IT większą kontrolę nad szafami IT, ponieważ gniazda PDU są uaktywniane tylko za jego zgodą.

5. Managed (pomiar i funkcja przełączania na gniazdo wyjściowe). Połączenie precyzyjnego zbierania danych o zużyciu energii i pełnej kontroli nad gniazdami ma istotne znaczenie dla wszystkich organizacji IT, które potrzebują właściwego rozliczenia użytkowników i jednocześnie zachowania pełnej kontroli nad gniazdami. Zwłaszcza w dużych, zdecentralizowanych infrastrukturach typu Edge, zarządzane PDU są idealnym narzędziem do rejestracji kosztów każdej lokalizacji, a jednocześnie do zdalnego monitorowania zasilania.

Standaryzacja i maksymalna elastyczność konfiguracji

PDU, których głównym zadaniem jest dystrybucja energii, spełniają ważną funkcję w obrębie całej infrastruktury IT i dlatego powinny harmonizować z innymi komponentami IT. Inaczej mówiąc, szafa IT powinna być przystosowana do PDU i odwrotnie. W idealnym przypadku PDU jest kolejnym komponentem standardowego, modułowego systemu IT, który umożliwia szybki i łatwy montaż, a dzięki czytelnemu oznakowaniu pozwala uniknąć błędów instalacji. Ponadto może on być zarządzany z poziomu systemu nadrzędnego bez konieczności programowania.

Z drugiej strony powinno być możliwe jak najlepsze dopasowanie PDU do specyficznych wymagań. Zapewnia to internetowe narzędzie doboru produktów Rittal Configuration System (RiCS). Długość kabla przyłączeniowego, wtyk przyłączeniowy, pozycja wyświetlacza, warianty przyłączeniowe zasilania – wszystkie te elementy można dopasować do konkretnych potrzeb. W ofercie są także dodatkowe akcesoria, jak chociażby osłony zabezpieczające C13 lub cała gama czujników, które można podłączyć do PDU.

Ważne kwestie dla wdrażających PDU firmy Rittal
▪ beznarzędziowa integracja z szafami IT z oferty Rittal,
▪ możliwość montażu bocznego lub w przestrzeni Zero-U,
▪ zasada Master/Slave (tylko jeden adres IP), maks. 4 PDU,
▪ monitorowanie otoczenia i elektromagnetycznych klamek z kontrolą dostępu, możliwość zintegrowania 8 czujników CMC III,
▪ w pełni redundantny interfejs sieciowy do kaskadowania maks. 16 PDU,
▪ możliwość wymieniania modułu kontrolera PDU i ochrony przepięciowej także podczas pracy.

Kontakt dla partnerów: Kontakt dla partnerów:  

Rittal
ul. Krakowiaków 48, 02-255 Warszawa
tel.: 22 310 06 00
www.rittal.pl