Rittal: moc przetwarzania brzegowego
Coraz więcej danych wymaga obsługi w miejscu ich powstawania. Umożliwia to rozwój technik przetwarzania brzegowego, takich jak Edge Data Center z portfolio Rittala.

O ile w 2018 r. dane wymagające natychmiastowego przetworzenia poza centralnym data center stanowiły zaledwie 10 proc. wszystkich informacji generowanych przez przedsiębiorstwa, o tyle według tych samych przewidywań już niebawem, bo w 2025 r., aż 75 proc. danych będzie powstawać poza chmurą i tam też będą one przetwarzane. To znacząco wpłynie na wzrost popytu na przetwarzanie brzegowe.
Przetwarzanie brzegowe (edge computing) polega na obsłudze danych poza chmurą i poza scentralizowanymi strukturami centrum danych, możliwie jak najbliżej rzeczywistego miejsca powstawania tych informacji. W ten sposób zauważalnie skraca się czas potrzebny na analizę danych i reakcję na nie, umożliwiając aplikacjom i systemom reagowanie w czasie zbliżonym do rzeczywistego.
Ponieważ chmura obliczeniowa nie została zaprojektowana do przetwarzania dużych ilości danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego, potrzebne są samodzielne centra danych typu Edge, dopasowane do konkretnych potrzeb ich użytkowników. Doskonale sprawdzą się one w tych dziedzinach i gałęziach gospodarki, w których minimalizacja opóźnień w przesyle danych ma fundamentalne znaczenie dla przebiegu procesów i funkcjonowania danego podmiotu w ogóle.
Dobrym przykładem może być branża farmaceutyczna, przemysł, telekomunikacja czy sektor finansowy. Kolejną doskonałą przestrzenią do wykorzystania rozwiązań opartych na przetwarzaniu brzegowym jest znajdujący zastosowanie w wielu branżach Internet Rzeczy (IoT) oraz szeroko rozumiany Przemysł 4.0 – w obu tych przypadkach kluczowe są najszybsza analiza dostępnych danych i ich błyskawiczne przesyłanie.
Wybór poprzedzony rzetelną analizą
Inwestycja w najnowsze technologie typu Edge Data Center nigdy nie powinna być realizowana w nieprzemyślany sposób, dlatego w każdym przypadku konieczna jest gruntowna analiza następujących kwestii:
• warunki, w jakich ma docelowo funkcjonować Edge Data Center, w tym czynniki środowiskowe (wahania temperatury, obecność kurzu i wilgoci, jakość powietrza itd.);
• redundancja – czyli duplikacja (bądź inne zwielokrotnienie) konkretnych funkcji albo elementów w obrębie danej struktury IT, dzięki czemu ryzyko wystąpienia przestojów jest skutecznie zredukowane;
• sposób zarządzania i monitorowania infrastruktury IT – warto zadbać o to, by kontrolę dało się sprawować nie tylko fizycznie, ale również w sposób zdalny;
• skalowalność – ma szczególne znaczenie zwłaszcza tam, gdzie dostępna jest wyłącznie ograniczona przestrzeń, której użytkowanie należy zoptymalizować;
• bezpieczeństwo – zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa dla danych zarówno w wymiarze fizycznym (zanieczyszczenie, pył, woda, wyładowania elektrostatyczne, pożar, woda gaśnicza, gazy korozyjne, a nawet wybuch czy też obciążenie gruzem), jak i w odniesieniu do zagrożeń związanych z uzyskaniem nieuprawnionego dostępu do danych – np. włamanie i kradzież, wandalizm.
Następny krok polega na zaprojektowaniu infrastruktury brzegowej zgodnie ze specyfikacją inwestora i z uwzględnieniem dostępnego budżetu. Dopiero na ostatnim etapie prac powstaje właściwa infrastruktura IT, której poszczególne elementy łączy się ze sobą i weryfikuje pod względem zgodności z założeniami i z przyjętym projektem. Warto dodać, że infrastruktura brzegowa jest w trakcie eksploatacji monitorowana, co ma pozwolić na optymalizację jej działania poprzez odpowiednie modyfikacje.
Rozwiązania przetwarzania brzegowego Rittal Edge Data Center
W ofercie Rittal znajduje się szeroka gama rozwiązań z zakresu przetwarzania brzegowego, od pojedynczych elementów po kompletne, gotowe do użytku centra danych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują:
• standaryzowane centrum danych Secure Edge Data Center (SEDC) – solidne, gotowe pod klucz centrum danych zaprojektowane do wykorzystania w środowiskach przemysłowych; zapewnia skuteczną ochronę przed wilgocią, pyłem i brudem, jest również wyposażone w redundantne zasilanie, wydajny system chłodzenia i system gaszenia pożarów;
• bezpieczna szafa w sejfie Rittal Micro Data Center Level E – w skład tego mikrocentrum danych wchodzi szafa IT, chłodzenie, zasilanie, systemy przeciwpożarowe (detekcja i gaszenie) oraz monitoring; skutecznie chroni przed zagrożeniami fizycznymi (włamanie, pożar i in.), jak też posiada najwyższy stopień certyfikowanego bezpieczeństwa IT oraz danych;
• skalowalne centrum danych Rittal SMDC – to rozwiązanie pozwala uzyskać najniższe opóźnienia w całej sieci, dzięki czemu doskonale sprawdza się w organizacjach rządowych i państwowych; w skład centrum danych wchodzi szafa IT, chłodzenie, rozdział mocy, systemy bezpieczeństwa, detekcji i gaszenia pożaru oraz monitoring IT;
• energooszczędne centrum danych RiMatrix Edge Data Center – ekologiczne, przyjazne dla środowiska centrum danych składające się z szaf rack IT, chłodzenia, zasilania, monitoringu oraz pomieszczenia bezpieczeństwa HVR; cechuje się niezwykle wysoką skalowalnością i może być instalowane w istniejących budynkach bez ingerencji w architekturę obiektu.
Mikrocentra danych Edge Data Center to sprawdzone, w pełni bezpieczne rozwiązania, opracowane z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych. W rezultacie spełniają one wszystkie normy i wytyczne międzynarodowe, a w wielu przypadkach uzyskane parametry są wyższe niż te oczekiwane. Rittal oferuje swoim partnerom i klientom także pełne wsparcie, dostęp do potrzebnych materiałów technicznych oraz doradztwo i serwis na każdym etapie prac wdrożeniowych, jak również po ich zakończeniu.
Więcej informacji na temat rozwiązań Edge Data Center firmy Rittal można znaleźć tutaj.
Podobne artykuły
TX CableNet: nowy poziom w zarządzaniu okablowaniem
Menedżerowie IT muszą zarządzać coraz bardziej złożonymi sieciami i stale je rozbudowywać. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, specjaliści Rittala zaprojektowali szafę TX CableNet z innowacyjnym systemem zarządzania okablowaniem.
Rittal PDU: niezawodny rozdział mocy w szafach IT
Wybierając ofertę listew zasilających PDU powinno się zwracać uwagę na to, czy producent dysponuje szeroką ofertą produktów. Tylko bowiem wtedy, na podstawie technologii bazowej, można stworzyć wiele scenariuszy zastosowań o najlepszej z możliwych konfiguracji.
High Density Cooled-by-ZutaCore: chłodzenie na nowe czasy
Specjaliści Rittal stworzyli rozwiązanie 2PLC, wykorzystujące dielektryczny płyn do chłodzenia systemów obliczeniowych o dużej gęstości.