Jakie było najważniejsze wydarzenie 2015 roku na rynku IT?

Piotr Fabiański To był czas transformacji wielkich graczy, jak IBM, NetApp, Dell, EMC, HP czy Symantec. W tym kontekście najważniejszym wydarzeniem była fuzja Della z EMC oraz poszerzenie oferty Lenovo przez przejęcie serwerów od IBM-u.

Radosław Ambroży Może wypowiem się dość przewrotnie, ale myślę, że wielu przedsiębiorców z branży ma podobne zdanie. Fakt, że większość z nas przetrwała miniony rok, stanowi sukces sam w sobie, jeśli weźmiemy pod uwagę spadające obroty i silną konkurencję. Nie zaobserwowałem spektakularnych upadków, premier (poza Wiedźminem) bądź przejęć czy konsolidacji. To raczej był nudny rok, który po prostu… przeszedł do historii. Warto może jedynie zwrócić uwagę, że na światowym rynku IT pojawiła się nowa generacja procesorów Intela, która powinna stać się motorem napędowym dla interesujących rozwiązań informatycznych w nadchodzących latach.

Artur Kozłowski Niewątpliwie ważnym wydarzeniem 2015 r. była premiera długo oczekiwanego Windows 10. Producent, oprócz zastosowania wielu innowacyjnych rozwiązań, wsłuchał się w głosy użytkowników poprzednich systemów i przywrócił na pierwszy plan Pulpit oraz Menu Start. Liczba zastosowanych ulepszeń i udogodnień oraz poświęcenie dużej uwagi bezpieczeństwu dają nadzieję, że Windows 10 już niedługo stanie się powszechnie obowiązującym standardem.

Roman Kaczmarek  Na światowym rynku IT mogę wymienić kilka zjawisk. Po pierwsze były to zmiany w ofercie producentów, m.in IBM. Po drugie zaznaczyła się coraz wyraźniejsza tendencja polegająca na odchodzeniu od sprzedaży licencji oprogramowania na rzecz miesięcznej opłaty za jego użytkowanie, czego osobiście zwolennikiem nie jestem. Po trzecie należy zwrócić uwagę na spowolnienie sprzedaży na rynku, czego zresztą można było się spodziewać.

Michał Peksa Z pewnością było to otwarcie się rynku na sprzedaż licencji Microsoft w modelu Cloud Solution Provider. Jeśli chodzi o światowy rynek IT, to tutaj rozpoczęła się ostra walka między narzędziami do poprawy efektywności i wydajności. Mam tutaj na myśli konfrontację Office’a 365 z Google Apps na rynku firm. To otwarty konflikt, dotyczący zarówno cen, jak i funkcji.

 

Jakub Skałbania Dla mnie największym wydarzeniem na polskim rynku jest rozwój Zortraxa, polskiego producenta drukarek 3D. Wreszcie polska firma robi coś naprawdę innowacyjnego, co dostrzega świat. Zortrax dostał chyba wszystkie możliwe nagrody za swój produkt, a przecież jeszcze niedawno był małym start-upem. Na świecie wyróżnikiem roku 2015 był trend przenoszenia usług IT do chmury. Zataczamy koło w historii, wracając do ogromnych mainframe’ów zarządzanych centralnie przez producentów i końcówek (terminali) udostępnianych użytkownikom. Za 3–5 lat procesowanie danych po stronie klienta, w przeglądarkach, będzie tak skomplikowane, że zaczniemy wracać do stawiania serwerów „po stronie” klienta i ogólnie do lokalnych zasobów. Ponadto charakterystyczne jest otwarcie Microsoftu na współpracę z innymi producentami. Mam na myśli mariaż z Salesforce’em, głównym konkurentem, ale też szereg akwizycji mniejszych podmiotów, jak Datazen czy Wunderlist.

Wojciech Wolny Koncentrując się na obszarze naszej podstawowej działalności, martwi mnie fiasko projektów prowadzonych przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ). Mimo szerokiego konsorcjum największych wykonawców – Asseco, HP, Sygnity i innych – nie udało się uruchomić sztandarowego systemu w obszarze ochrony zdrowia. Mam nadzieję, że projekt zostanie dokończony w bieżącym roku. Z wydarzeń na świecie symptomatycznym okazał się ogromny sukces skazywanego przez wielu na porażkę Windows 10, a także galopująca adaptacja rozwiązań chmurowych.

 

Jaki był 2015 rok dla waszej firmy?

Piotr Fabiański Pełen wyzwań, zmian i nowych doświadczeń. Infonet Projekt jest silniejszy i lepiej przygotowany na wejście w rok 2016. Mamy nowe pomysły, nowe produkty, kompetencje. Ubiegły rok zamknęliśmy wynikiem przewyższającym zakładany budżet.

Radosław Ambroży W 2015 roku obserwowaliśmy dużą stagnację zarówno w sprzedaży, jak i usługach. Obroty utrzymywały się na niezmienionym poziomie, za to rosła marżowość, co oczywiście było powodem do zadowolenia. Końcówka roku to zwiększone inwestycje naszych klientów w sprzęt i oprogramowanie. Jest to dobra prognoza na przyszłość. Według mnie 2015 był rokiem raczej stabilizacji niż rozwoju w branży IT. Mam nadzieję, że obecny będzie czasem dynamicznego rozwoju.

Artur  Kozłowski To był czas bardzo szczególny dla naszej firmy. Przede wszystkim dlatego, że doszło do połączenia eOpen oraz Integrity Solutions, w wyniku czego powstała spółka Integrity Partners, należąca do grupy Altkom Akademia. Połączenie bardzo korzystnie wpłynęło na: ugruntowanie naszej pozycji rynkowej w obszarze rozwiązań cloud, security oraz infrastruktury, rozszerzenie portfolio produktów, zgromadzenie kompetencji w jednym miejscu, jak również na zwiększenie przychodów połączonych spółek oraz liczby aktywnych klientów.

 

Roman Kaczmarek Rok 2015 był dla nas czasem stabilnego, spokojnego rozwoju i umacniania pozycji rynkowej. Umiarkowany wzrost przychodów był wyższy od wskaźnika inflacji. Rentowność nieznacznie wzrosła. Wyniki te należy uznać za duży sukces, ponieważ zewnętrzna sytuacja ciągle nie jest zadowalająca. Niewątpliwym problemem jest fluktuacja kadr. Ale do tego zdążyliśmy się już przyzwyczaić w poprzednich latach. Nieustannie staramy się podnosić poziom merytoryczny pracowników przez szkolenia, zdobywanie nowych certyfikatów i odświeżanie już posiadanych. Wysoki poziom wiedzy wydaje się niezbędny na coraz bardziej wymagającym rynku.

Michał Peksa To był dla nas udany rok. Otrzymaliśmy dwa istotne wyróżnienia: tytuł Lidera sprzedaży 2015 Comarch ERP Altum oraz trzecie miejsce w klasyfikacji Partner Roku Microsoft w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Ten drugi tytuł stanowi podziękowanie za wkład w rozwój rynku rozwiązań chmurowych. Warto też zwrócić uwagę na zmiany w naszych wewnętrznych strukturach. W listopadzie uruchomiliśmy sklep internetowy (www.supremo.pl/Licencje-Microsoft-Open), w którym można zakupić licencje na oprogramowanie Microsoft w modelu Open, każdego dnia, o dowolnej godzinie. Myślę, że ten kanał sprzedaży wkrótce przyniesie nam wiele korzyści. W 2015 zwiększyliśmy zatrudnienie, a w rozpoczynającym się roku planujemy kolejne rekrutacje.

Jakub Skałbania Ubiegły rok był kolejnym okresem dynamicznego wzrostu oraz wyjątkowych wyróżnień. Do naszego zespołu dołączyło ponad 20 osób – ekspertów od rozwiązań CRM i kilku stażystów dopiero zaczynających przygodę z IT. W lipcu 2015, w Orlando, Microsoft uznał naszą firmę za najlepszego partnera Microsoft Dynamics spośród kilku tysięcy integratorów z 37 krajów w Europie Środkowej i Wschodniej. Trafiliśmy też do grona 20 najlepszych partnerów globalnie zajmujących się Microsoft Dynamics CRM, jako jedyna firma z Polski i całego regionu CEE. Co istotne, kryteria były identyczne dla firm z USA, Azji czy Polski. W październiku polski oddział Microsoft przypieczętował naszą pozycję na lokalnym rynku przyznaniem nam po raz szósty z rzędu nagrody Partnera Roku w zakresie Dynamics CRM. W ub.r.  dodaliśmy do strategii nowy obszar i zaczęliśmy dostarczać klientom wartość w ramach innego niż dotychczas podejścia do konsultingu, co szybko poskutkowało kilkoma sporymi kontraktami w Polsce i jednym w Danii.

Wojciech Wolny Rok 2015 był dla naszej firmy pod wieloma względami „naj”. Osiągnęliśmy największe przychody, wygraliśmy największy w naszej historii przetarg, dokonaliśmy największej inwestycji kapitałowej. Dodatkowo udało nam się przeprowadzić proces rebrandingu, a także zakończyć pierwszy etap budowy parku technologicznego w Gliwicach. To był naprawdę dobry rok.

 

Jaki będzie 2016 rok dla branży IT?

Piotr Fabiański Będzie to rok zmiany sił i pozycji wielu graczy na rynku, w tym ich wchodzenia w segmenty branży IT, w których wcześniej nie byli obecni. Pewne gałęzie biznesu, m.in. security, staną się znacznie bardziej priorytetowe niż dotychczas.

 

Radosław Ambroży  Obserwuje się coraz większą chęć (lub potrzebę) przedsiębiorstw do migracji sprzętu. Są to zamierzenia, które były odkładane na później, a w tej chwili muszą być urzeczywistnione. To dobry prognostyk. Coraz większa potrzeba przeprowadzania szybkich operacji wymusza po pierwsze szukanie nowych rozwiązań, po drugie inwestycje w sprzęt i oprogramowanie. Premiery nowych systemów czy software’u nie są już motorem napędzającym branżę. Rozwój IT napędza tylko Internet. Źródeł przychodów w bieżącym roku należy upatrywać w coraz większym zapotrzebowaniu na usługi komunikacyjne. Mam natomiast dość sceptyczne nastawienie, jeśli chodzi o rozwój chmury (może się mylę), ale za to widzę chęć inwestycji w rozwiązania chmurowe oparte na własnych zasobach. Rok 2016, podobnie jak ostatnie lata, należeć będzie do szeroko pojętych rozwiązań mobilnych, które wraz z rozwojem infrastruktury stają się coraz mniej zawodne i coraz bardziej doceniane. Chciałbym jeszcze podkreślić, że zauważalna jest dywersyfikacja rynku i szukanie przez firmy IT nowych branż, które będą źródłem dodatkowych przychodów. Czy jest to dobra droga? Nie wiem, ale obawiam się, że coraz trudniej będzie o prawdziwych dystrybutorów z wartością dodaną. Może ich pochłonąć magia liczb, a nie specyficzny i wymagający rynek IT.

Artur Kozłowski Z optymizmem patrzę na to, co będzie się działo w 2016 r. Tendencja rynkowa związana z rozwojem chmury daje nadzieję na dobre wyniki dla branży IT nie tylko w rozpoczynającym się roku, ale również w kolejnych latach. Nie mam też wątpliwości, że będzie to bardzo dobry czas dla firm usługowych o wysokich kompetencjach w swoich dziedzinach, ale też dla tych, które będą potrafiły szybko przystosować się do zmieniających się trendów na rynku IT.

Roman Kaczmarek Rozwój wydarzeń jest trudny do przewidzenia. Na horyzoncie nie widać jakichś wielkich zmian. Według mnie w bieżącym roku wyraźnie zarysują się dążenia do zwiększenia marż w handlu sprzętem. Może nastąpić wzrost sprzedaży oprogramowania, szczególnie w formie opłat za bieżące użytkowanie. Obserwowany może być również wzrost popytu na zaawansowane usługi. Jest to tendencja trwała i duzi gracze będą robili wszystko, aby zwiększać sprzedaż i udziały w rynku.

Michał Peksa Coraz więcej systemów będzie powoli migrować w kierunku chmury. Będziemy świadkami ekspansji systemów do szybkiej analizy, jak np. Power BI. Myślę też, że Internet rzeczy w 2016 r. będzie stawał się dla nas naturalnym elementem uwzględnianym w biznesie. Będzie czymś, z czego korzystamy bez większego zastanowienia.

Jakub Skałbania Będzie to rok pełen wdrożeń strategii cyfrowych. Zaczniemy też obserwować ogromną konsumeryzację wewnętrznych narzędzi IT w dużych firmach, ale już nie ze względu na BYOD, lecz przyzwyczajenia użytkowników. To samo będzie się działo z produktami. Te, które nie będą działać jak darmowe narzędzia dostępne dla konsumentów, nie zaistnieją na rynku (niezależnie od funkcjonalności). Oczywiście uwagę będzie przykuwać mobilność i Internet rzeczy. To dwa kolejne obszary, które w bieżącym roku będą się wyjątkowo szybko rozwijać.

Wojciech Wolny Niezmiennie pozostaję optymistą. Myślę, że nadchodzący rok będzie kolejnym rokiem wzrostów. Oczywiście wiele problemów pozostanie aktualnych, jak choćby niedobór kadr czy też wahania na rynku walutowym, ale już nauczyliśmy się, jak sobie z tym wszystkim radzić.