System QTS Hero został w całości zaprojektowany i stworzony przez specjalistów QNAP-a. To wieloprotokołowy system operacyjny, który zapewnia użytkownikom dostęp do plików i bloków danych za pośrednictwem takich protokołów, jak SMB, NFS, FC czy iSCSI. Taka unifikacja eliminuje potrzebę korzystania z osobnych macierzy dyskowych do różnych zadań.

QNAP zadbał o bardzo wysoką wydajność nowego systemu niezależnie od rodzaju nośników zainstalowanych w serwerze. Dzięki temu klienci mają zagwarantowaną elastyczność jego wykorzystania. Dyski SSD zapewnią bardzo efektywną obsługę baz danych i środowisk wirtualizacyjnych, mogą być też wykorzystane jako cache lub dla najbardziej wymagających aplikacji, np. CAD. Z kolei napędy HDD bardzo dobrze sprawdzą się do gromadzenia danych backupowych, repozytoriów plików i jako nośnik w oddziałach firmy lub w urządzeniu zapasowym.

Objętość przechowywanych danych może być redukowana z wykorzystaniem kompresji w czasie rzeczywistym oraz deduplikacji. Mechanizmy te warto stosować szczególnie wtedy, gdy w serwerze są zainstalowane dyski SSD, bowiem zmniejszenie ilości zapisywanych danych znacznie zwiększa ich żywotność, a także eliminuje konieczność kupowania nośników o większej pojemności.

Szczególna dbałość o bezpieczeństwo

W QTS Hero zastosowano system plików ZFS, który zapisuje na nośniku 256-bitowe sumy kontrolne wyliczone z każdego bloku danych i metadanych. Dzięki analizie ich integralności podczas odczytu możliwe jest automatyczne zlikwidowanie niespójności danych oraz – jeśli jest taka potrzeba – zarekomendowanie administratorowi wymiany dysku sprawiającego problemy lub odzyskanie pliku z backupu.

W nowym systemie QNAP zastosowano również mechanizm automatycznego włączania do pracy kolejnego dysku, gdy jeden z używanych zachowuje się niestabilnie. Do jego działania jest potrzebny zapasowy dysk zainstalowany w serwerze oraz funkcja Smart Data Migration, monitorująca bez przerwy poprawność pracy napędów. Gdy tylko zostaną wykryte nieprawidłowości w funkcjonowaniu któregoś z dysków, automatycznie jest inicjowany proces przenoszenia z niego danych na zapasowy napęd. Odbywa się to z niewielką prędkością, by nie obciążać nadmiernie dysku, który wkrótce może ulec całkowitej awarii, a także by użytkownicy nie odczuli spadku ogólnej wydajności macierzy. Po przeprowadzeniu tej operacji nowy dysk jest włączany w strukturę RAID, a stary napęd jest gotowy do usunięcia. W ten sposób unika się czasochłonnego procesu odbudowy struktury RAID w przypadku, gdy jeden z dysków nagle ulega awarii.

Serwery NAS z QTS Hero

QNAP wprowadził do oferty kilka nowych modeli serwerów wyposażonych fabrycznie w system QTS Hero:
• TS-h1283XU-RP-E2236 – 12 dysków, 6-rdzeniowy CPU Intel Xeon E2236 3,4 GHz, 32 lub 128 GB RAM,
• TS-h1277XU-RP-3700X – 12 dysków, 8-rdzeniowy CPU AMD Ryzen 7 3700X 3,4 GHz, 32 lub 128 GB RAM,
• TS-h977XU-RP-3700X – 4 dyski, 8-rdzeniowy CPU AMD Ryzen 7 3700X 3,4 GHz, 32 GB RAM.

Dla użytkowników korporacyjnych, którzy szczególnie dbają o integralność danych lub obowiązują ich restrykcje prawne (np. w branży medycznej), przygotowano funkcję WORM (Write Once, Read Many), zapewniającą możliwość tylko jednorazowego zapisu danych na nośniku. Ich usunięcie staje się możliwe tylko w wyniku niskopoziomowego formatu dysku, a ich modyfikacja z poziomu systemu operacyjnego jest niemożliwa.

System QTS Hero można zainstalować na wielu modelach serwerów QNAP, także mniejszych, np. TS-251. W urządzeniach nabiurkowych jest zalecane posiadanie 4 GB pamięci RAM oraz dysków SSD. Dla dotychczasowych użytkowników serwerów QNAP, którzy chcieliby skorzystać z nowego systemu, przygotowano specjalne narzędzie migracji danych i ustawień z systemu QTS.

Autoryzowanymi dystrybutorami serwerów plików QNAP w Polsce są: AB, EPA Systemy, Konsorcjum FEN i Roseville Investments.

 

Dodatkowe informacje:
Grzegorz Bielawski, Country Manager, QNAP, gbielawski@qnap.com