Widmo recesji przyspieszy wydatki na IT w 2023 r.

Globalne wydatki na IT mają wzrosnąć w przyszłym roku o 5,1 proc. w porównaniu do obecnego, co oznaczałoby wejście na poziom 4,6 bln dol. Analitycy Gartnera oczekują silnego popytu, ponieważ przedsiębiorstwa będą inwestować w rozwiązania wspierające biznes w odpowiedzi na zawirowania gospodarcze. A jako że CIO mają za zadanie skrócić czas generowania wartości z inwestycji IT, przewiduje się, że firmy będą wykorzystywać technologie cyfrowe przede wszystkim do modyfikacji strumieni przychodów, dodawania nowych produktów i usług, zmiany przepływów pieniężnych oraz uzyskiwania wartości z istniejących produktów i usług. W ocenie analityków ma to fundamentalne znaczenie dla rozwoju chmury. Firmy przesuwają do niej nowe środki, na co wskazuje przewidywany 11-proc. wzrost wydatków na oprogramowanie w 2023 r. Jednocześnie przedsiębiorcom zależy na zwiększaniu wydajności operacyjnej, a zatem wydatki na IT zostaną też przeznaczone między innymi na tradycyjne potrzeby tzw. back-office’u. Z kolei w przypadku konsumentów wydatki na sprzęt mają się skurczyć o 8,4 proc. w 2022 r. i o kolejne 0,6 proc. w roku 2023.

Źródło: Gartner

Źródło: Spiceworks Ziff Davis 2023 State of IT report

Budżety IT: coraz więcej usług

Chociaż ponad 80 proc. resellerów i integratorów obawia się recesji w 2023 r., to ci działający w sektorze B2B mają powody do optymizmu – wynika z raportu Spiceworks Ziff Davis 2023 State of IT. W sumie bowiem 51 proc. przedsiębiorców planuje w tym czasie zwiększenie budżetów IT, podczas gdy jedynie 6 proc. deklaruje, że je obetnie. Przy czym firmy średnie (53 proc.) i duże (49 proc.) są dwa razy bardziej skłonne do „podkręcania” wydatków niż małe (27 proc.). W sumie co druga firma zapowiada działania przygotowujące ją na spowolnienie gospodarcze, w tym przeprowadzenie ponownej oceny dostawców, umów oraz likwidację niepotrzebnej infrastruktury. Z danych Spiceworks Ziff Davis wynika, że po niedawnych inwestycjach w modernizację, wielu przedsiębiorców zwraca się w kierunku usług zarządzanych w celu utrzymania i optymalizacji wciąż nowej infrastruktury IT (co jest między innymi efektem trudności z pozyskaniem fachowców). Wydatki na usługi zarządzane w Ameryce Północnej i Europie mają wzrosnąć w sumie do 18 proc. budżetów IT w 2023 r., wobec 15 proc. przed pandemią. Największa część przypada na zarządzanie, a więc aplikacje biznesowe, zabezpieczenia, hosting, wsparcie i utrzymanie sprzętu. Co ciekawe, plany wydatków na chmurę spadły rok do roku o 3 pkt. proc., do poziomu 23 proc. budżetów IT (USA i Europa łącznie). Trzy najważniejsze obszary inwestycji to: rozwiązania zwiększające produktywność, tworzenie i przywracanie kopii zapasowych online, jak też aplikacje wspierające biznes. Laptopy i desktopy nadal stanowią zasadniczą część budżetów na sprzęt, a wydatki w tym zakresie jedynie nieznacznie zmniejszą się w porównaniu z wysokimi poziomami w czasie pandemii. Z kolei największa część budżetów na oprogramowanie ma być wydatkowana w przyszłym roku przede wszystkim na bezpieczeństwo, a w nieco dalszej kolejności na oprogramowanie zwiększające produktywność, które tym samym straciło swoją pozycję lidera wydatków w zakresie software’u.


Trzy powody hamowania na rynku serwerów w 2023 r.

Dynamika wzrostu dostaw serwerów zmniejszy się z 5,1 proc. w 2022 r. do 3,7 proc. w roku 2023 – prognozują eksperci TrendForce. Wynika to z trzech czynników, a pierwszym jest… poprawa podaży, co sprawia, że nabywcy nie będą już zamawiać na zapas. Po drugie, z uwagi na inflację i ryzyko problemów gospodarczych, firmy będą mniej inwestować i zastępować niektóre serwery usługami w chmurze. Po trzecie, powinien rosnąć popyt na niewielkie centra danych, a budowa hiperskalowych gigantów spowolni, w związku z sytuacją geopolityczną. Analitycy odnotowują, że niedobory materiałów do produkcji serwerów zmniejszyły się w drugiej połowie 2022 r., a ich podaż i dostawy w krótkim terminie znacznie się poprawiły. Zakładają, że w 2023 r. dostawy materiałów pozostaną zabezpieczone, a popyt na sprzęt będzie można bez problemu zaspokoić. Źródło: TrendForce


Źródło: Deloitte, raport Digital Consumer Trends 2022

Konsumenci przewidują wzrost wydatków

Stopień nasycenia polskiego rynku laptopami, tabletami i smartfonami nie zmienił się znacząco w ostatnim czasie, ale ich duża popularność przekłada się na stałe zapotrzebowanie na nowe modele i usługi. W ciągu ostatniego roku odnotowano natomiast zmianę w preferencjach konsumentów, którzy coraz częściej decydują się na bardziej mobilne urządzenia, z mniejszym ekranem. W badaniu Deloitte 60 proc. ankietowanych zakłada, że ich wydatki na urządzenia elektroniczne wzrosną w najbliższych miesiącach w porównaniu do 2021 r. (badanie przeprowadzono w lipcu br.), co może jednak wynikać z inflacji. Aż 9 z 10 kupowanych smartfonów w Polsce to nowe urządzenia. Główną przyczyną jest brak zaufania konsumentów do używanych i odnowionych modeli. Tylko trzech na dziesięciu ankietowanych byłoby gotowych zapłacić więcej za produkt bardziej przyjazny środowisku. Warto podkreślić, że w tym roku dużą popularność zdobyły inteligentne zegarki, które są jedną z niewielu tak dynamicznie rosnących kategorii urządzeń elektronicznych w Polsce. Posiadanie smartwatcha deklaruje już co trzeci Polak, czyli o 20 proc. osób więcej niż rok wcześniej. Sprzęt ten coraz częściej służy do śledzenia stanu zdrowia.


Źródło: badanie Biostat dla Fortinetu

Służba zdrowia lepiej się zabezpieczy

Zanosi się na to, że w 2023 r. polskie szpitale wydadzą więcej na bezpieczeństwo infrastruktury IT. Już w lipcu br. 46 proc. zakładało, że ich budżet na te cele wzrośnie. Analitycy spodziewają się, że ostatecznie ten odsetek będzie wyższy, na co wpływ ma możliwość pozyskania dotacji z NFZ. To zmiana na plus w porównaniu z poprzednimi latami, gdy więcej środków na cyberochronę miała do dyspozycji jedynie co trzecia badana placówka. Wydatki pójdą głównie na ochronę przed utratą danych. Wśród rozwiązań, które mają być wdrażane, specjaliści odpowiedzialni za infrastrukturę IT w placówkach medycznych wskazywali głównie systemy wykrywania i zapobiegania włamaniom (IDS+IPS) oraz ochronę urządzeń końcowych.