Czas na zmianę w finansowaniu IT

Wzrost wydatków na IT w regionie EMEA w 2022 r. zwolni do 4,7 proc. w porównaniu z bieżącym rokiem – prognozuje Gartner. W 2021 r. oczekiwany jest wynik dodatni na poziomie 6,3 proc. Największa zmiana dotyczy jednak nie tego, ile pieniędzy wchłonie rynek, lecz jak IT będzie finansowane. Według analityków rozwiązania IT to już nie tylko narzędzia służące do wspierania biznesu, ale jego immanentna część, ich finansowanie przechodzi z „rubryki” kosztów operacyjnych (SG&A – koszty sprzedaży i ogólnego zarządu) do kosztów uzyskania przychodów lub kosztów własnych sprzedaży (COGS). W efekcie szefowie IT muszą znaleźć równowagę między oszczędzaniem a zwiększaniem przychodów. Coraz częściej będą więc sięgać po alternatywy w chmurze, aby jak najszybciej pokazać zwrot z inwestycji IT – przewidują eksperci. Co ważne, rozwój chmury zawiera w sobie również ten właśnie finansowy aspekt. Według Gartnera w 2022 r. wydatki na chmurę będą stanowić 12,5 proc. nakładów przedsiębiorstw na IT. Największy wzrost jest przewidywany w przypadku IaaS (+32,3 proc. rok do roku) oraz DaaS (+31,1 proc.).

Źródło: Gartner

Źródło: TrendForce

Notebooki obronią rekord

Dostawy notebooków w 2022 r. zwiększą się o 0,3 proc. wobec 2021 r. – prognozuje TrendForce. Niby niewiele, ale trzeba pamiętać, że za nami już 2 lata ponad 20-procentowych wzrostów. Pomimo tego rynek obroni rekordowy poziom z br. Wprawdzie zmniejszy się popyt konsumencki, ale spadek ten zostanie zniwelowany przez wzrost zakupów ze strony przedsiębiorców – prognozują analitycy. Jeśli chodzi o dostępność komponentów, to zanosi się na to, że przynajmniej paneli do wyświetlaczy będzie w nadmiarze. Otóż producenci tych podzespołów tak się rozkręcili w ostatnich latach, że planują dostarczyć w 2022 r. aż 330 tys. paneli do laptopów. Jeśli tyle przenośnych PC nie zjedzie z taśm (a tak przypuszczają analitycy) dojdzie do nadprodukcji i w efekcie do spadku cen tych elementów.


Branże, które najbardziej skorzystają na chmurze

Źródło: McKinsey & Company, raport „Chmura 2030. Jak wykorzystać potencjał technologii chmurowych i przyspieszyć wzrost w Polsce

Szersze wykorzystanie technologii chmurowych w segmencie B2B w Polsce może przynieść gospodarce dodatkowo 121 mld zł w 2030 r., czyli 4 proc. PKB – ocenia raport McKinsey & Company. Z tej kwoty 22 mld zł przyniosłaby modernizacja (np. poprzez obniżenie kosztów, cyfryzację działalności operacyjnej firm, redukcję ryzyka i awarii), a 99 mld zł innowacje (w tym wzrost oparty o innowacje takie jak analityka, IoT, automatyzacja, przyspieszenie rozwoju produktu, zwinność operacyjna). Dodatkowy, choć trudny do oszacowania potencjał, mają technologie przyszłości, jakich powstanie lub wdrożenie umożliwi chmura (np. komputery kwantowe, AR-VR, blockchain i in). Prognozuje się, że za niemal dekadę najbardziej skorzystają na chmurze takie branże jak retail, FMCG oraz handel i logistyka. Kolejne miejsce na liście beneficjentów, co ciekawe, zajmuje budownictwo, a dopiero za nim autorzy raportu wymieniają: motoryzację, sektor publiczny, podróże, rolnictwo i przemysł wytwórczy. Jednak by przyspieszyć wdrożenia chmury w kraju, trzeba zdaniem analityków McKinsey’a skoncentrować się na wyeliminowaniu pięciu barier. Są to: brak odpowiedniej wiedzy na temat technologii chmurowych, niepewność regulacyjna, obawy o bezpieczeństwo danych, deficyt kompetencji IT oraz obciążenia finansowe. Przykładowo, dla 42 proc. ankietowanych najważniejszym powodem migracji do chmury są nadal oszczędności. 63 proc. dostawców usług IT przyznaje, że adopcję chmury hamują wymogi dotyczące bezpieczeństwa.


Zespoły bezpieczeństwa IT: szkolenia na nowo

Nie dość, że na rynku mamy do czynienia z deficytem fachowców od bezpieczeństwa IT, to jeszcze ich umiejętności mogą okazać się niewystarczające. W Polsce 85 proc. szefów IT firm z sektora finansowego dostrzega wzrost zagrożeń informatycznych, jednak 90 proc. utrzymuje, że nie ma problemu ze swoimi zabezpieczeniami, a 24 proc. czuje się „bardzo dobrze” ze swoją strategią i regulacjami. Ponadto 79 proc. uważa, że zespoły ds. bezpieczeństwa IT w ich organizacjach mają „wszystkie niezbędne umiejętności” do radzenia sobie z aktualnymi wyzwaniami. Ta pewność przynajmniej częściowo może wynikać z faktu, że wiele firm finansowych w kraju zastępuje VPN usługami opartymi na podejściu zero trust – 33 proc. już je wdrożyło, a 58 proc. ma taki zamiar w ciągu najbliższego roku. Optymizm szefów IT nad Wisłą nie jest jednak bezgraniczny – 61 proc. twierdzi, że w pewnym momencie ich zespoły ds. bezpieczeństwa IT „będą musiały zostać na nowo całkowicie przeszkolone”, a 44 proc. zakłada, że w przyszłości będzie musiało zatrudnić pracowników zewnętrznych, posiadających dodatkowe umiejętności, by zapewnić swoim organizacjom odpowiednie bezpieczeństwo. Źródło: Citrix


Źródło: Context, dane dystrybutorów

Serwery: największy dołek od 4 lat

Sytuacja na rynku serwerów nie napawa optymizmem – wynika z danych Contextu. W Polsce sprzedaż w dystrybucji w III kw. 2021 r. spadła o 14 proc. rok do roku, przy czym polski rynek rynek nie stanowi wyjątku w Europie. Na Starym Kontynencie w III kw. 2021 r. odnotowano najniższy wolumen sprzedaży od 4 lat (91 tys. szt.). Negatywny wpływ na popyt ma przejście od rozwiązań on-premise do chmury. Poza tym centra danych są coraz bardziej skoncentrowane na oprogramowaniu. Ze względu na powyższe trendy trudno liczyć na znaczący wzrost w najbliższych kwartałach. Nie pomagają też problemy z dostępnością komponentów. Z tego względu większe wzięcie mają konfiguracje typu „weź do magazynu i sprzedaj” niż systemy budowane na zamówienie. W sumie jednak wartość dystrybucji sprzętu sieciowego ogółem wykazuje tendencję wzrostową – biorąc pod uwagę pierwsze cztery tygodnie IV kw. 2021 r. O ile serwery nadal są w dołku, to storage utrzymuje się na poziomie z roku 2020, a najlepsze wyniki odnotowano w segmentach kopii zapasowych i macierzy flash. Dobra wiadomość jest też taka, że rosnące ceny powinny pozytywnie wpłynąć na przychody z sieciówki w kanale sprzedaży w przyszłym roku.