Rośnie cena peceta

Krajowy segment PC składa się w 70 proc. z notebooków i w 30 proc. z desktopów. Rok 2018 zakończył się na tym rynku spadkiem o ponad 10 proc. w ujęciu ilościowym, ale kupowano coraz droższe modele, co przełożyło się na niewielki, 2-proc. spadek wartościowy (do 1,7 mld dol.). Cykl wymiany komputerów wydłuża się, więc trudno spodziewać się wzrostów. W przypadku laptopów coraz chętniej sięgano po modele ultra-slim, które mają już 30 proc. udziału w rynku.

Warto zwrócić uwagę na nieznaczny wzrost sprzedaży oprogramowania (o 0,9 proc., do kwoty 1,8 mld dol.), co stanowi efekt rosnącej popularności zakupu aplikacji w modelu usługowym. Lepiej niż w 2017 r. rozwijał się też rynek usług IT, którego wartość zwiększyła się o 4,4 proc. – do 3,7 mld dol. W dwucyfrowym tempie rośnie poza tym sprzedaż usług hostingu.

Co ważne, rynek chmury rozwija się 5-krotnie szybciej niż rynek usług. IDC szacuje, że jego wartość wyniosła w ub.r. 312 mln dol. (do 2022 r. ma przekroczyć 0,5 mld dol.). Na razie rzadko chmura jest wykorzystywana do przenoszenia dużych, krytycznych aplikacji biznesowych. Największą część rynku stanowi SaaS – ok. 60 proc. Pochodną rozwoju chmury jest wzrost o 12 proc. (do 132 mln zł) sprzedaży pamięci masowych.

Nieznacznie, bo o 2,5 proc., wzrosła sprzedaż rozwiązań sieciowych, przy czym wciąż niewiele projektów jest opartych na sieciach SDN.

Źródło:  IDC
 

 

Bezpieczeństwo u progu transformacji

W ciągu najbliższych dwóch lat szybciej przebiegać będzie zmiana modelu wdrożeń rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego – prognozuje Canalys. Mianowicie będzie zmniejszał się udział tradycyjnych systemów bazujących na sprzęcie i oprogramowaniu (ma spaść poniżej 70 proc. w 2020 r.), za to klienci częściej będą inwestować w wirtualne instancje, rozwiązania chmurowe i usługi subskrypcyjne w celu zapewnienia bezpieczeństwa cyfrowego. Producentów zmusi to zatem do dopasowania swoich produktów do różnych sposobów ich wykorzystania. Zdaniem analityków głównym wyzwaniem dla dostawców jest stworzenie nowych modeli współpracy w kanale sprzedaży oraz ich integracja z programami partnerskimi. Dotyczy to zwłaszcza dystrybucji oprogramowania w chmurze.

Według Canalys w 2018 r. globalne wydatki na bezpieczeństwo cyfrowe wyniosły 37 mld dol., o 9 proc. więcej niż w 2017 r. W 2020 r. powinny przekroczyć 42 mld dol. To wbrew pozorom skromna kwota – niecałe 2 proc. całkowitych nakładów na IT. Dane obejmują sprzęt, oprogramowanie i usługi w obszarze bezpieczeństwa sieci, ochrony punktów końcowych, ochrony danych, poczty elektronicznej oraz analitykę.

Źródło: Canalys

 

 

MŚP mają kłopoty

Najczęstsze problemy z IT w małych i średnich przedsiębiorstwach to awarie sprzętu, trudności z zarządzaniem infrastrukturą i przestarzałe oprogramowanie – wynika z badania Konica Minolta. Jak zauważano, biznes w MŚP rozwija się często znacznie szybciej niż infrastruktura i poziom usług IT, co sprawia, że firmy dochodzą do tzw. ściany technologicznej – bez zadbania o kwestie IT gorzej radzą sobie na rynku, a nie zawsze mają budżet na inwestycje.
Przedsiębiorcy pytani o wpływ problemów z IT na biznes wskazywali, że największą bolączką jest strata czasu poświęconego na ich rozwiązywanie (41 proc.). Inne znaczące konsekwencje to mniejsza wydajność pracowników (37 proc.), nieplanowane koszty (35 proc.) i niższa jakość pracy (35 proc.).

Źródło: Konica Minolta, raport SMB IT Pain-Point Survey 2018

 

 

Polski rynek IT ostoją tradycji

Wydatki na IT w Polsce wzrosły w 2018 r. o 7,4 proc., do 12 mld dol. (ok. 45 mld zł) – wynika z danych IDC. Zdaniem analityków to przede wszystkim efekt inwestycji, które były wstrzymywane przez ostatnie lata. Przy czym sprzedaż zwiększyła się niemal we wszystkich sektorach rynku. W naszym kraju wciąż popytem cieszą się rozwiązania tradycyjne. Firmy często wolą odnawiać posiadaną infrastrukturę, niż inwestować w technologie tzw. trzeciej platformy (chmura, Big Data, mobilność, media społecznościowe). W najbliższych latach można spodziewać się wzrostu popytu przede wszystkim w tych obszarach, które mają największe znaczenie dla budowania przewagi firm na rynku (m.in. bezpieczeństwo, chmura, sztuczna inteligencja i tworzenie aplikacji).

W 2018 r. największy udział w wydatkach na IT miał sprzęt (6,5 mld dol., co oznacza wzrost o 11,2 proc. rok do roku). Cyfrowa transformacja sprzyjała inwestycjom szczególnie w branży ubezpieczeniowej i bankowości. Część przedsiębiorstw wdrażała nowe rozwiązania z uwagi na projekty konsolidacji lub konieczność dostosowania się do wymagań takich jak RODO.

Źródło: IDC

 

 

Więcej on-premise niż chmury

W IV kw. 2018 r. sprzedaż tradycyjnej infrastruktury, tj. niezwiązanej z cloud computingiem, ponownie była większa niż dostawy sprzętu do budowy chmury – ustaliło IDC. Proporcje udziałów w skali światowej wyniosły 51,7 proc. do 48,3 proc. Dane obejmują serwery, pamięć masową i przełączniki. W ujęciu wartościowym obroty na infrastrukturze chmurowej wzrosły o 28 proc. rok do roku, ale spadły o prawie 7 proc. wobec III kw. 2018 r. W przypadku instalacji on-premise było to odpowiednio mniej niż 1 proc. oraz +11,1 proc.

W opinii analityków zmiana jest przejściowa. Wskazuje na to trwający cykl odświeżania infrastruktury, który zakończy się ich zdaniem w 2019 r. Według prognozy trend jest oczywisty: rynek urządzeń przeznaczonych do usług chmurowych będzie wyraźnie rosnąć w kolejnych latach – w 2019 r. obroty mają zwiększyć się o 6 proc. rok do roku wobec 1,3 proc. w 2018 r. Zapotrzebowanie na sprzęt niezwiązany z cloud computingiem powinno natomiast maleć. Udział takich rozwiązań w rynku serwerów, pamięci masowych i przełączników w 2023 r. ma wynieść 40,5 proc. wobec 51,6 proc. w roku 2018. W ciągu najbliższych pięciu lat przewidywany jest poza tym znaczny wzrost liczby wdrożeń chmury prywatnej.

Źródło: IDC