Skanowanie antywirusowe i backup danych – to dwa podstawowe procesy związane z zarządzaniem IT, z których nie powinno rezygnować żadne przedsiębiorstwo. Antywirus stanowi pierwszą linię obrony przed zagrożeniami, a kopia zapasowa – ostatnią, gdy wszystkie zabezpieczenia zawiodą i utracone dane trzeba odzyskać. Natomiast w strategii bezpieczeństwa większości firm brakuje ochrony „pośrodku”, w sytuacji gdy atak lub złośliwy kod nie zostanie zauważony przez oprogramowanie antywirusowe. Właśnie wówczas sprawdzają się rozwiązania Ivanti, które zabezpieczają infrastrukturę IT nawet w miejscach nie zawsze postrzeganych jako podatne na zagrożenia. Są to relatywnie proste narzędzia, które nie wymagają rozbudowanego środowiska IT ani konieczności integracji z innym oprogramowaniem.

Bogdan Lontkowski
dyrektor regionalny Ivanti na Polskę, Czechy, Słowację i kraje bałtyckie

Strategia Ivanti zakłada, że to resellerzy z wartością dodaną i integratorzy mają być dla klientów konsultantami biznesowymi, często ratując ich przed niemałymi problemami. Dlatego zawsze namawiamy współpracujące z nami firmy, aby rozwijały swoje portfolio usług niezależnie od działalności sprzedażowej. Zapewniamy im licencje umożliwiające ich świadczenie, dzięki którym zyskają dużą swobodę kreowania oferty. To oni pozostają użytkownikiem oprogramowania, ale mogą zainstalować je zarówno we własnej infrastrukturze, jak też u klienta. Oczywiście gorąco namawiamy, aby pracownicy naszych partnerów integratorskich ukończyli odpowiednie kursy i zyskali kwalifikacje na jak najwyższym poziomie. Klienci szybko się zorientują, czy mają do czynienia z profesjonalnym integratorem.

 

Zaproszenie dla złodzieja

Komputer bez aktualnego systemu operacyjnego i aplikacji to jak mieszkanie z wiecznie otwartymi drzwiami. Dla ekspertów ds. bezpieczeństwa oczywiste jest, że regularne łatanie luk w oprogramowaniu stanowi obecnie jedną z najskuteczniejszych metod ochrony przed atakami. Jak jednak zapewnić jego systematyczną aktualizację na wszystkich komputerach bez konieczności wcześniejszego sprawdzania łatek pod kątem poprawności ich działania oraz zgodności z innym używanym w firmie oprogramowaniem?

Ivanti ma w ofercie Patch Manager, pakiet który – dzięki zdefiniowanym przez producenta regułom polityki aktualizacji – pełni rolę skanera podatności na zagrożenia wszystkich posiadanych przez klienta systemów operacyjnych i aplikacji (w środowiskach fizycznych i wirtualnych). Następnie weryfikuje ich wersje i sprawdza dostępność łatek oraz je instaluje. Dzięki uniwersalności interfejsu API narzędzie to może być integrowane z innymi rozwiązaniami ochronnymi oraz aplikacjami konfiguracyjnymi i raportującymi.

Nie łatasz? Zablokuj!

Łatanie luk w oprogramowaniu nie będzie skuteczne w przypadku ataków dnia zerowego. Problem w tym, że wykorzystywana w takiej sytuacji podatność nie jest znana autorom atakowanej aplikacji, co uniemożliwia im przygotowanie odpowiedniej aktualizacji. Tymczasem istnieje wiele firm, które – z różnych powodów – korzystają ze starych wersji nierozwijanego już oprogramowania, często opracowanego specjalnie na ich zlecenie. Zdarza się też, że w związku z tym nie mogą aktualizować innych ważnych i często wykorzystywanych do ataku aplikacji (np. Javy), ponieważ nowa wersja nie współpracuje ze stosowanym w przedsiębiorstwie starszym oprogramowaniem.

Strategii postępowania w takich sytuacjach może być kilka. Restrykcyjna zakłada stworzenie białej listy dopuszczonych przez administratorów do użytku aplikacji i blokadę wszystkich pozostałych. Te mniej restrykcyjne mogą zakładać korzystanie także z programów spoza listy, ale wówczas pracownicy działu IT powinni być wyposażeni w narzędzia, które na przykład w momencie wystąpienia ataku zagwarantują firmie ochronę. Także w takim przypadku są w stanie pomóc narzędzia Ivanti – pakiet Application Control zapewnia bardzo bogaty zestaw funkcji ułatwiających zarządzanie aplikacjami i blokowanie wykonania nieautoryzowanego i niezaufanego kodu. W krytycznym momencie zaatakowany komputer może zostać odizolowany od reszty infrastruktury, co powstrzyma rozprzestrzenianie się epidemii.

Autoryzowanymi dystrybutorami oprogramowania Ivanti w Polsce są: Alstor, Headtechnology oraz Prianto.