Alstor od wielu lat proponuje resellerom i integratorom szereg rozwiązań do budowy infrastruktury serwerowni, urządzenia i oprogramowanie do efektywnej i bezpiecznej archiwizacji plików wideo, jak również przemysłowe monitory do bezprzerwowej pracy. Partnerzy dystrybutora mogą liczyć na dostęp do rozwiązań dostosowanych do potrzeb i możliwości finansowych ich klientów. Dlatego w ofercie są zarówno zaawansowane, wydajne maszyny, jak i prostsze, ale niezawodne, ekonomiczne urządzenia. Do dyspozycji resellerów i integratorów są także wykwalifikowani eksperci, doświadczeni w różnego typu wdrożeniach.

 

Serwery „szyte na miarę”

Oprogramowanie do analizy danych zebranych przez system monitoringu powinno być uruchamianie na niezawodnych i wydajnych serwerach. Oferowane przez Alstor urządzenia serii SuperServer firmy SuperMicro dostępne są w obudowie stelażowej (od 1U z 12 dyskami aż do 5U) i typu wieża, do wyboru z dyskami SATA oraz SAS (z możliwością zastosowania dysków dowolnego producenta). W serwerach zainstalowano procesory Intel, kontrolery RAID z chipsetem LSI, a nad integralnością danych podczas awarii zasilania czuwa podtrzymujący moduł bateryjny (BBU). Dodatkowo obudowa może być wyposażona w redundantne zasilacze o wysokiej sprawności. Produkty objęte są 3-letnią ograniczoną gwarancją. Z kolei produkty ASRock Rack to rozwiązanie dla firm poszukujących innowacyjnych serwerów w przystępnej cenie. Producent z założenia dostarcza komponenty, a nie kompletne rozwiązania. Jego oferta obejmuje tzw. barebone’y, czyli obudowy z płytą główną i zasilaczem, oraz same płyty główne do serwerów stelażowych i zaawansowanych stacji roboczych. Dzięki temu reseller może złożyć zestaw najbardziej odpowiadający potrzebom klienta, przy czym Alstor, na życzenie, świadczy swoim kontrahentom usługi integracyjne. Dostępne są rozwiązania od 1U do 4U, mieszczące od 12 do 60 dysków 3,5-calowych (najbardziej zaawansowane modele sterowane są przez dwie jednostki obliczeniowe).

 
Zdalny dostęp do infrastruktury

Równie ważną rzeczą jak sprawny serwer jest zagwarantowanie bezpiecznego dostępu do elementów infrastruktury IT o każdej porze, z dowolnego miejsca, co zapewnia natychmiastową reakcję w przypadku awarii. Od lat liderem wśród dostawców tego typu rozwiązań jest Avocent (obecnie dział firmy Emerson), którego wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest Alstor. Do zapewnienia dostępu do elementów składowych systemu monitoringu najczęściej wykorzystywane są przełączniki KVM z serii MPU oraz listwy zasilające PM. Wszystkie te elementy są integrowane za pomocą centralnego oprogramowania zarządzającego DSView. Seria MergePoint Unity to najbardziej zaawansowane przełączniki KVM over IP do serwerowni, umożliwiające dostęp do podłączonych urządzeń przez sieć komputerową. Urządzenia z tej serii są przydatne, gdy konieczne jest sprawowanie kontroli nad większą liczbą urządzeń – do najbardziej zaawansowanych modeli można podłączyć nawet 32 urządzenia (przez port VGA lub szeregowy). Każdy przełącznik z serii MPU ma wbudowany serwer WWW, więc dostęp do wszystkich urządzeń odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej. Przełączniki Avocent z serii PM zapewniają natomiast dodatkowe zarządzanie zasilaniem – odłączają i ponownie podłączają sprzęt do źródła energii, gdy po wystąpieniu awarii utracono możliwość zarządzania urządzeniem w inny sposób i restart pozostaje jedynym wyjściem z sytuacji.

 

Kompleksowa ochrona przed utratą zasilania

Przedsiębiorstwom, które potrzebują gwarantowanego zasilania, Alstor poleca produkty firmy Eaton – światowego lidera na rynku rozwiązań do ochrony i dystrybucji zasilania oraz zarządzania nim. Szeroki wachlarz serii i modeli zasilaczy Eaton znajduje zastosowanie w każdej dziedzinie, począwszy od zasilania awaryjnego poszczególnych stacji roboczych, elementów systemów monitoringu, na dużych serwerowniach skończywszy. Linia zasilaczy Eaton Ellipse PRO (line-interactive), oferowana w wersjach o mocy od 650 do 1600 VA, doskonale się sprawdza, ze względu na kompaktową budowę i dostępność wersji z gniazdami FR (tzw. polskimi), jako awaryjne zasilanie stanowisk nadzoru kamer. Do podtrzymania zasilania sprzętu sieciowego w szafkach telekomunikacyjnych odpowiednim rozwiązaniem będzie Eaton 5P w wersji rack 1U (line-interactive, 650–1550 VA). Wideorejestrator lub serwer archiwizacyjny przed utratą zasilania ochroni Eaton 5PX (line-interactive, 1500–3000 VA), którego czas autonomicznej pracy można wydłużyć, instalując cztery dodatkowe zewnętrzne moduły bateryjne. Zarówno zasilacz Eaton 5P, jak i 5PX można wyposażyć w kartę sieciową do zdalnego nadzorowania i konfiguracji UPS-a.

 

 

Efektywna archiwizacja i szybki dostęp do danych

Wraz z coraz częściej spotykanym wymogiem rejestrowania obrazu wideo w wysokiej rozdzielczości oraz ciągłego nagrywania i dłuższego przechowywania tego zapisu, projektanci i instalatorzy stanęli przed problemem ogromnego wzrostu oczekiwań dotyczących pamięci masowych. Wśród oferowanych przez Alstor rozwiązań do archiwizacji są urządzenia wykorzystujące różnego rodzaju technologie zapisu danych: macierze dyskowe, biblioteki taśmowe oraz duplikatory z nośnikami optycznymi. Z myślą o przechowywaniu plików wideo wysokiej rozdzielczości Infortrend zaprojektował szereg macierzy dyskowych przeznaczonych na rynek wideo i monitoringu. W ofercie tego producenta znaleźć można rozwiązania zapewniające dużą wydajność, niezawodność i łatwość instalacji oraz prosty dostęp do krytycznych danych – bez względu na to, czy mają być wdrożone do systemu bezpieczeństwa wykorzystującego komputery PC, czy do systemu wideo IP-Cam nadzorowanego przez sieć. Przykładem rozwiązań Infortrend, które doskonale sprawdzą się przy rejestracji nagrań z monitoringu, są systemy RAID z serii EonStor DS 1000. Macierze z tej serii cechuje niezwykła niezawodność uzyskana dzięki zastosowaniu wytrzymałych superkondensatorów, zapewniających stabilne działanie i nieprzerwaną pracę przez długi czas. Systemy EonStor DS 1000 zapewniają do 380 tys. IOPS (operacji wejścia/wyjścia na sekundę), przepustowość odczytu 5,5 GB/s, a zapisu 1,9 GB/s. Dzięki funkcji automatycznej dystrybucji danych między nośnikami o różnej prędkości i zastosowaniu dysków SSD dodatkowo rośnie efektywna wydajność macierzy, łatwiejsze staje się też optymalne wykorzystanie nośników.

 

Ciągła praca na stanowisku monitorowania

Wśród oferowanych przez Alstor rozwiązań dużą rolę odgrywają specjalistyczne monitory LCD japońskiego producenta EIZO. Z myślą o zastosowaniu w systemach monitoringu zaprojektowano linię DuraVision FD. Monitory tej serii chrakteryzują się szczególnie wysoką wytrzymałością i możliwością pracy w trybie 24/7, co jest konieczne w tego typu środowiskach. DuraVision FDF2303W jest najnowszym monitorem wprowadzonym do oferty EIZO. Zaimplementowano w nim technikę, która, co ciekawe, sprawdziła się doskonale w monitorach dla graczy. Smart Insight automatycznie wykrywa zbyt ciemne fragmenty obrazu i koryguje jasność poszczególnych pikseli. Ważne jest, że rozjaśniane są tylko ciemne obszary obrazu, a jasne pozostają nietknięte. Sprawia to, że wyświetlane obrazy są doskonale zharmonizowane optycznie, bez rozmywania czy przejaskrawiania fragmentów, co zapewnia dobrą widoczność wszystkich szczegółów kontrolowanego obszaru. Dodatkowo, zastosowano opatentowaną przez EIZO technikę superrozdzielczości, która analizuje wyświetlaną zawartość pod kątem szumów i rozmyć, a następnie odpowiednio wyostrza obraz. FSF2303W ma trzy predefiniowane tryby pracy: sRGB, Day oraz Night. Ustawienia „Dzień” i „Noc” zoptymalizowano pod kątem analogicznych trybów stosowanych w kamerach cyfrowych. Do sprzedaży wchodzi właśnie monitor EIZO FDF2304W-IP, do którego można podłączyć bezpośrednio nawet 16 kamer cyfrowych i wyświetlać obraz w różnych konfiguracjach, np. o tym samym rozmiarze ze wszystkich kamer lub wyodrębnić obraz z jednej szczególnie newralgicznej kamery, a pozostałe wyświetlać w mniejszych sekcjach itd. W monitorze wykorzystano wszystkie rozwiązania zastosowane w modelu FDF2303, zdecydowanie poprawiające jakość obrazów wyświetlanych z zainstalowanych kamer.

Dodatkowe informacje:

Marcin Cichecki,

Specjalista ds. Klientów Kluczowych, Alstor,

m.cichecki@alstor.com.pl

Artykuł powstał we współpracy z firmą Alstor.