Oszczędności liczone w… UPS-ach
Kiedy rosną ceny energii, sprawność zasilania gwarantowanego liczy się jak nigdy wcześniej.

W obliczu ponoszonych przez przedsiębiorstwa coraz większych kosztów eksploatacyjnych i poważnych zobowiązań w obszarze ekologii, na znaczeniu zyskują rozwiązania i technologie, które pozwalają ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Dotyczy to także rynku zasilania gwarantowanego. W naturalny sposób nasuwa się pytanie: jakie UPS-y najlepiej sprostają tym wyzwaniom? Odpowiedzi na to pytanie podjęli się eksperci Schneider Electric.
Przede wszystkim zwracają uwagę, że głównym parametrem zasilacza UPS, odpowiadającym za ewentualne straty podczas przetwarzania energii, jest sprawność. W bezpośredni sposób przekłada się ona na poziom strat energii przetwarzanej przez zasilacz. Innymi słowy, im wyższa sprawność, tym mniejsze straty. A co za tym idzie… mniejsze rachunki za energię.
Co więcej – w dużym uproszczeniu – wspomniane straty przetwarzane są na ciepło emitowane przez UPS. Emisja ciepła to dodatkowe wyzwanie, na które jedyną odpowiedzią jest odpowiedni system klimatyzacji. Efekt? Kolejne koszty związane z zakupem i eksploatacją dodatkowego systemu.
UPS-y Schneider Electric z serii Galaxy cechują się wysokim poziomem sprawności na poziomie 97 proc. w trybie podwójnego przetwarzania energii oraz nawet 99 proc. w trybie eConversion. To najwyższy poziom efektywności na rynku. Urządzenia umożliwiają szerokie zastosowanie technologii litowo-jonowej, która jest znacznie bardziej żywotna od tradycyjnych rozwiązań kwasowo-ołowiowych. A to generuje dalsze oszczędności.
UPS na drodze do litu
W świecie zasilaczy UPS dominują obecnie rozwiązania oparte o baterie kwasowo-ołowiowe, działające w technologiach VRLA AGM (Valve Regulated Lead-Acid Absorbed Glass Mat). W obszarze systemów zasilania awaryjnego niezmiennie poszukuje się jednak nowych, bardziej efektywnych technologii. Kilka lat temu na horyzoncie pojawiła się alternatywa w postaci baterii litowych.
Od momentu wynalezienia technologii akumulatorów litowo-jonowych (li-on) w 1985 r., znacznie się ona rozwinęła. Dzięki temu może być dziś stosowana w urządzeniach, które dotychczas obsługiwane były przez wspomniane akumulatory kwasowo-ołowiowe. Jednym z rodzajów takich urządzeń są właśnie zasilacze UPS.
Podobne artykuły
Wsparcie dla centrów danych przy raportowaniu ESG
DCIM 3.0 to narzędzie, które z powodzeniem może wspierać politykę zrównoważonego rozwoju centrów danych.
Schneider Electric Easy UPS 3-Phase Modular: jak łatwo zapewnić ciągłość działania
Nowy zasilacz to przykład niezawodnego, skalowalnego, a jednocześnie nieskomplikowanego w użyciu rozwiązania.
Jaki UPS dla małej firmy?
Skutki awarii związanych z zasilaniem są odczuwalne także po jego przywróceniu, gdy odzyskiwanie sprawności wymaga wielu skomplikowanych działań.