Najczęściej stosowana metoda zdalnego zarządzania infrastrukturą typu in-band ma dużą wadę: w razie awarii urządzenia gwarantującego dostęp do internetu, administrator traci łączność z firmową siecią. Alternatywną metodą jest zarządzanie typu out-of-band, które zapewnia korzystanie ze sprzętu IT w dowolnym momencie, bez względu na kształt infrastruktury lokalnej sieci i sposób jej połączenia z internetem. W tym przypadku wykorzystywane są porty serwisowe (szeregowe, USB lub Ethernet) w sprzęcie sieciowym, dzięki którym administratorzy mogą użytkować konsolę niezależnie od sposobu łączności z  siecią.

Urządzenia zapewniające zarządzanie infrastrukturą sieciową w modelu OOB oferuje firma Opengear. W razie utraty  dostępu do internetu, przechodzą na alternatywną metodę łączności (modem 3G/4G/PSTN, Ethernet lub światłowód). W modelach z modemem komórkowym jest również funkcja Failover to Cellular (F2C), która w razie awarii gwarantuje pracownikom firmy korzystanie z tego typu łączności w czasie, gdy administratorzy usuwają usterkę.

Wyróżnikiem rozwiązań Opengear jest funkcja Smart OOB, odpowiadająca za monitorowanie pracy sprzętu sieciowego i rejestrowanie parametrów, które go dotyczą. Gwarantuje to proaktywne wykrywanie błędów i powiadamianie o nich administratorów za pomocą SMS-a lub e-maila, zanim nastąpi trudna do usunięcia awaria.

Zarządzanie sieciami bez przeszkód

Na szczególną uwagę w portfolio firmy Opengear zasługuje rozwiązanie IM7200 Infrastructure Manager, umożliwiające podłączenie z wykorzystaniem kabli miedzianych lub światłowodu (w zależności od modelu) od 4 do 48 portów konsoli znajdujących się w serwerowni urządzeń. Ich identyfikacja w lokalnej sieci i weryfikacja uprawnień odbywa się przez protokół LLDP. W przypadku awarii głównego łącza internetowego administrator uzyska dostęp za pomocą alternatywnego połączenia dzięki wbudowanemu modemowi PSTN lub komórkowemu (4G). Dostępny jest też model IM7200–24E, który zapewnia centralne zarządzanie sprzętem IT z wykorzystaniem 16 portów konsoli oraz 24 portów Ethernet. 

Kolejnym wartym zainteresowania rozwiązaniem, przeznaczonym do instalacji w oddziałach firm, jest Resilience Gateway ACM7000-L. To bramka o miniaturowych wymiarach, zapewniająca połączenie przez port konsoli (szeregowy, USB i Ethernet) z 4 lub 8 urządzeniami. Wykorzystanie komórkowej transmisji danych ułatwia podjęcie działań naprawczych w momencie awarii sieci lub łącza internetowego. Dzięki niej można zdalnie zmienić przez port konsoli ustawienia konfiguracyjne m.in. routerów brzegowych, firewalli, UPS-ów i listew zasilających.

Opengear ma także w ofercie urządzenie Console Manager CM7100, które zastępuje zwykłe terminale przeznaczone do zarządzania serwerami (umożliwia podłączenie od 16 do 96 portów konsoli). Natomiast Remote Site Gateway ACM7000 to kompaktowe rozwiązanie zapewniające łączność przez modem PSTN w infrastrukturze starszej generacji (wyposażone w 4 lub 8 portów konsoli).

Dodatkiem do tego sprzętu jest Lighthouse Centralized Management, oprogramowanie do scentralizowanego wglądu w ustawienia rozwiązań sieciowych za pomocą sprzętu firmy Opengear i innych dostawców. Gwarantuje ono automatyzację wielu rodzajów działań administracyjnych. Do obsługi tego narzędzia wystarczy przeglądarka internetowa (nie ma wymogu instalowania Javy lub innych aplikacji). Za pomocą tego narzędzia można przekształcić urządzenie IM7200 w serwer ZTP gwarantujący bezobsługowe wdrażanie sprzętu sieciowego w oddziałach firm. 

Urządzenia Opengear znajdują się w ofercie Alstor SDS, autoryzowanego dystrybutora tej marki w Polsce. Firma, wspólnie z producentem, zapewnia sprzęt demonstracyjny na potrzeby projektów proof-of-concept u klientów.

Dodatkowe informacje: 

Przemysław Prochera, Business Development Manager, Alstor SDS, p.prochera@alstorsds.pl

https://www.alstorsds.pl/rozwiazania/infrastruktura-it-i-data-center/ciagla-lacznosc-dzieki-inteligentnym-rozwiazaniom-opengear/