O programowanie Proget MDM oraz przygotowany wcześniej profil użytkownika mogą być instalowane na urządzeniu mobilnym i uruchamiane automatycznie. Administratorzy zyskują wiele funkcji ułatwiających zapewnienie zgodności sposobu przechowywania i uzyskiwania dostępu do danych z regułami polityki bezpieczeństwa w firmie. Mają do dyspozycji białe i czarne listy aplikacji, funkcję blokady połączeń z numerów egzotycznych, mogą ustalać aktualną lokalizację telefonu, a także otrzymywać szczegółowe raporty, generowane zarówno na żądanie, jak i w zdefiniowanych przez nich interwałach czasowych. Proget MDM gwarantuje również integrację z usługami klasy enterprise znajdującymi się w systemach Android oraz iOS: Samsung Knox Mobile Enrollment, Android Enterprise, Android Zero-Touch, Apple DEP i VPP.

Twórcy systemu Proget MDM zadbali o dodatkową kontrolę sprzętu mobilnego często podróżujących pracowników. Firmy logistyczne doceniają funkcję uniemożliwiającą kierowcom korzystanie z telefonów lub tabletów w sposób powodujący zagrożenie, np. oglądanie filmów podczas jazdy (wybrane aplikacje nie są dostepne, gdy auto przekroczy określoną przez administratora prędkość). Z kolei funkcja SIM Pinning zapewnia przypisanie karty SIM z danym numerem do konkretnego urządzenia, dzięki czemu nie będzie ono działać z inną. Administratorzy mogą też zablokować drugi port SIM w telefonie i ograniczyć lub całkowicie wyłączyć transmisję danych w wybranych krajach, co skutecznie ochroni przed niespodziewanymi kosztami.

Oprócz klasycznych funkcji, takich jak czyszczenie zawartości urządzeń czy wymuszanie haseł o określonym stopniu skomplikowania, Proget MDM gwarantuje dodatkowe zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Autorska funkcja Mobile Threat Prevention zapewnia wykonanie zaplanowanej akcji (oprócz powiadomienia administratora) w przypadku niebezpiecznego zdarzenia, np. wyłączenia modułu Wi-Fi po podłączeniu do otwartej – co stanowi potencjalne zagrożenie –  sieci bezprzewodowej lub zablokowanie komunikacji Bluetooth po wykryciu aktywnej funkcji „debugowanie przez Bluetooth” (w skrajnych sytuacjach można zdecydować o zablokowaniu telefonu lub wręcz usunięciu jego zawartości). Inną ciekawą funkcją jest zaawansowany geofencing, czyli wirtualne ogrodzenie, które gwarantuje podjęcie zaplanowanych działań po opuszczeniu przez sprzęt określonej strefy. Należą do nich: wyłączenie transmisji danych, uniemożliwienie uruchomienia aplikacji mających dostęp do wrażliwych danych (do czasu powrotu do strefy), usunięcie zawartości urządzenia itp.

Marta Drozdowska, International Operations Director, Proget Software

Podczas zdalnej pracy, gdy pracownicy wykorzystują urządzenia mobilne, administratorzy IT w firmach muszą zadbać o zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń, które nie będą utrudniały pracy ani zmniejszały jej wydajności. O odpowiedni poziom ochrony powinny zadbać także MŚP, które zazwyczaj tę kwestię ignorują. Rozwiązanie Proget MDM stanowi dla nich doskonałą alternatywę dla dużych i bardzo drogich systemów. Zapewnia intuicyjnie obsługiwaną konsolę administratora i nie wymaga zaawansowanych szkoleń dla użytkowników.

Proget Software to całkowicie polska firma, która powstała w 2007 r. na bazie rodzimego kapitału. Dystrybutorem jej produktów w Polsce jest Alstor SDS, który zapewnia resellerom i integratorom wsparcie przed- i posprzedażne, a także szkolenia i wszelkiego typu usługi serwisowe. Pomaga też partnerom w prezentacji oferowanych rozwiązań potencjalnym nabywcom i udostępnia bezpłatną, 30-dniową testową wersję oprogramowania.

Co daje użytkownikom Proget MDM?

Proget MDM zapewnia zarządzanie sprzętem mobilnym w firmie na kilka najpopularniejszych sposobów.

  • Zarządzanie i monitoring – lokalizowanie sprzętu, dystrybucja przez sieć prekonfigurowanych aplikacji służbowych, monitorowanie korzystania z internetu, stanu baterii, stosowania aplikacji itp.
  • Podział telefonu lub tabletu na część prywatną i służbową – zapewnia pracownikowi swobodę i ochronę prywatności oraz zabezpieczenie firmowych danych (m.in. obsługa w strefie służbowej tylko określonych aplikacji i blokowanie kopiowanie danych do przestrzeni prywatnej).
  • Ograniczenie „zbędnych” funkcji urządzeń – zdefiniowane zaufanych sieci Wi-Fi, wyłączenie komunikacji Bluetooth oraz opcji dodawania kont prywatnych, biała lista kontaktów, usunięcie wszystkich nieużytecznych i niepożądanych aplikacji, umożliwienie uruchomienia tylko jednej aplikacji, bez opcji jej opuszczenia (funkcja stosowana w urządzeniach lekarzy, aby wyeliminować ryzyko, że przypadkowo wyjdą z aplikacji).

Dodatkowe informacje:

Marta Drozdowska, International Operations Director, Proget Software, marta.drozdowska@proget.pl