Ochrona danych priorytetem Dell EMC
Zapewniające bezpieczeństwo urządzenia i oprogramowanie gwarantują ciągłość działań biznesowych przedsiębiorstw, a jednocześnie możliwość korzystania z najnowszych metod przechowywania danych, w tym z pamięci flash i chmury.
Wszystkie oferowane przez Dell EMC urządzenia do backupu wykorzystują oprogramowanie PowerProtect Software. Gwarantuje ono zabezpieczanie danych w środowiskach fizycznych, wirtualnych i chmurowych. Administratorzy baz danych Microsoft SQL, aplikacji Oracle, środowisk wirtualnych VMware oraz systemów plików Windows i Linux mogą samodzielnie konfigurować i kontrolować proces wykonywania kopii, a także odzyskiwania danych. Równolegle dział IT otrzymuje dostęp do zaawansowanych narzędzi do zarządzania urządzeniami backupowymi oraz ułatwiających zagwarantowanie zgodności procesów backupowych z wewnętrznymi regulacjami i prawem. Oprogramowanie to wyposażone jest w funkcję WORM gwarantującą, że raz zapisane dane nigdy nie będą mogły być zmodyfikowane, dzięki czemu stanowi idealne zabezpieczenie przed działaniem ransomware’u.
Kolejnym wartym zainteresowania integratorów produktem jest oprogramowanie DD Boost, które wykorzystuje stworzony przez Symanteca protokół OST (Open Storage Technology) do znacznego, często ponaddwukrotnego przyspieszania procesu backupu danych. Efekt ten uzyskiwany jest głównie dzięki deduplikacji wykonywanej przez agenta na źródłowym nośniku danych, co sprawia, że przez sieć przesyłane są tylko unikalne bloki informacji. W najnowszej wersji DD Boost dostęp do nośnika backupowego może być uzyskany przez protokoły CIFS i NFS, dzięki czemu aplikacje widzą go jako pamięć masową NAS. Dla aplikacji, które nie zostały przystosowane do współpracy z DD Boost, przygotowany został system plików Boost FS.
Maszyny wirtualne prosto z kopii
Trzon oferty urządzeń Dell EMC do backupu stanowi rodzina PowerProtect DD. Urządzenia te zapewniają przedsiębiorstwom efektywną ochronę danych, zarządzanie nimi i odzyskiwanie ich w przypadku awarii. Pracują pod kontrolą oprogramowania DD Operating System (DDOS), które gwarantuje poprawną współpracę z posiadanymi przez klienta pamięciami masowymi, narzędziami Dell EMC PowerProtect Software i Data Protection Suite oraz z aplikacjami firm trzecich do backupu i archiwizacji.
W portfolio Dell EMC znajdują się cztery modele urządzeń PowerProtect DD (DD3300, DD6900, DD9400 i DD9900). Ich maksymalna pojemność to 1,25 PB, a wysoka wydajność zapewnia przyjęcie – w zależności od modelu – od 7 do 94 TB danych na godzinę. Według analiz producenta w porównaniu z osiągami poprzedniej generacji urządzeń wydajność backupu wzrosła o 38 proc., a maksymalna pojemność – o 30 proc. Dzięki zastosowaniu większych twardych dysków ilość miejsca potrzebnego na backup danych o konkretnej objętości zmniejszono o 39 proc.
Wydajność urządzeń można zwiększyć także dzięki opcji instalacji kart sieciowych z portami 25 oraz 100 GbE. Między innymi dzięki nim oraz wbudowanym dyskom SSD w przypadku awarii podstawowego środowiska wirtualizacyjnego możliwe jest natychmiastowe przywrócenie dostępu do 64 wirtualnych maszyn z wydajnością do 60 tys. IOPS (pomiaru dokonano na urządzeniu PowerProtect DD9000 z systemem operacyjnym DDOS 7.0, z blokami danych o wielkości 8 kB, 100 proc. odczytu, z włączonym protokołem DD Boost). Równolegle uruchomione wirtualne maszyny mogą być kopiowane z powrotem do przywróconego do pracy środowiska produkcyjnego.
Urządzenie PowerProtect DD jest skonstruowane tak, by zapewnić odzyskanie danych w każdej, nawet beznadziejnej sytuacji. Producent wziął pod uwagę wszystkie prawdopodobne scenariusze. Wbudowany w system operacyjny DDOS mechanizm szczególnie skrupulatnie weryfikuje integralność zapisywanych danych. Bazujący na sumach kontrolnych algorytm korekcji błędów I/O eliminuje ewentualną potrzebę powtórzenia wykonania zadania backupowego, gwarantuje stworzenie kopii na czas i utrzymanie się działu IT w reżimie umowy SLA. Wszystkie dyski w urządzeniu połączone są w strukturę RAID 6, dzięki której nawet równoczesna awaria dwóch napędów nie stanowi problemu. W obudowie cały czas znajdują się także nieużywane dyski zapasowe, gdyby zaistniała nagła konieczność odbudowy struktury RAID.
Do rozwiązania PowerProtect DD można dokupić usługę Dell EMC Cloud Tier zapewniającą dodatkowe 2 PB logicznej pojemności (po przeprowadzeniu deduplikacji) w przestrzeni chmurowej w celu długoterminowego przechowywania danych.
Backup z klocków
W ofercie rozwiązań do ochrony danych Dell EMC ma także urządzenie nowej generacji PowerProtect X400. Składa się z serwera Dell EMC PowerEdge, półek dyskowych (hybrydowych X400H i all-flash X400F) oraz oprogramowania Dell EMC PowerProtect Software. Architektura rozwiązania umożliwia jego skalowanie – wraz z dołożeniem każdej półki dyskowej rośnie jego wydajność oraz pojemność.
Do każdej platformy X400 można podłączyć od jednej do czterech półek dyskowych zawierających także dodatkowy kontroler, dzięki któremu automatycznie zwiększana jest jej wydajność. Każda hybrydowa półka dyskowa X400H może mieć maksymalną pojemność 96 TB, zapewnia przepustowość 10 TB/godz. oraz wydajność 10 tys. IOPS, co sprawia, że da się uruchomić dziesięć wirtualnych maszyn bezpośrednio w urządzeniu backupowym. W przypadku półek dyskowych all-flash X400F maksymalna pojemność to 112 TB, przepustowość – 27 TB/godz., a wydajność – 33 tys. IOPS (30 maszyn wirtualnych). Wartości te rosną liniowo, w zależności od liczby podłączonych półek dyskowych.
Oprogramowanie PowerProtect X400 zawiera mechanizm maszynowego uczenia, który kontroluje obciążenie serwera i dysków, głównie podczas deduplikacji. Po dołożeniu do X400 kolejnych półek dyskowych zgromadzone wcześniej dane automatycznie są rozmieszczane także na nowych nośnikach, co wpływa na zwiększenie szybkości ich odczytu, gdy zajdzie konieczność przywrócenia środowiska po awarii.
Daniel Olkowski
Principal System Engineer, Dell Technologies
Naszym oczkiem w głowie jest backup środowisk wirtualnych VMware. Gwarantujemy uruchamianie wirtualnych maszyn z bardzo dużą wydajnością bezpośrednio na urządzeniu backupowym, aby administratorzy mogli spokojnie skupić się na znalezieniu przyczyny awarii środowiska podstawowego i jej wyeliminowaniu. Interesujący jest także model licencjonowania, bowiem korzystanie z tej funkcji jest rozliczane według liczby fizycznych gniazd procesorów w serwerach maszyn wirtualnych, a nie według ilości zabezpieczanych danych. Dzięki temu, według raportów analityków, do rozwiązań backupowych Dell EMC należy ponad trzy czwarte rynku.
Elastyczne oprogramowanie
Dell EMC ma także w ofercie uniwersalne oprogramowanie do backupu Data
Protection Suite. Jest przeznaczone do pracy w heterogenicznych środowiskach zawierających blokowe macierze dyskowe wykonujące kopie migawkowe (snapshot), serwery NAS i biblioteki taśmowe. Zapewnia także backup do zasobów pamięci masowych w chmurze publicznej.
Największe korzyści z posiadania tego narzędzia odniosą oczywiście użytkownicy rozwiązań PowerProtect DD, dzięki zapewnionej integracji narzędzi do deduplikacji, szyfrowania, natychmiastowego dostępu do maszyn wirtualnych VMware lub wykonywania backupu bezpośrednio z agentów zainstalowanych na urządzeniach końcowych.
Oprogramowanie to gwarantuje bardzo dużą elastyczność konfiguracji procesów backupowych – administratorzy sami ustalają poziom ochrony danych, w zależności od ich ważności dla działów biznesowych. Podobnie jak w przypadku narzędzia PowerProtect Software, administratorzy wielu aplikacji i baz danych mogą zarządzać procesem backupu bezpośrednio z ich interfejsu.
Małgorzata Sprawnik
Business Development Manager Dell Enterprise, Tech Data
W październiku rozszerzyliśmy ofertę produktów Dell o rozwiązania sprzedawane pod marką Dell EMC i już widzimy, że resellerzy i integratorzy doceniają obecność wszystkich produktów u jednego dystrybutora. Dzięki temu partnerzy mogą kupić u nas wszystkie komponenty potrzebne do danego wdrożenia i otrzymać za nie „jedną fakturę”. Mogą liczyć na wsparcie techniczne, finansowanie projektów oraz logistykę – ma to znaczenie przede wszystkim dla mniejszych firm. Bardzo dużą popularnością cieszą się rozwiązania
Dell EMC do backupu. Znane są przede wszystkim z bardzo efektywnego mechanizmu deduplikacji, do którego producent nabył prawa wraz z przejęciem firmy Data Domain w 2009 r. Technika ta jest nieustannie rozwijana i obecnie jest dostępna w większości systemów pamięci masowych Dell EMC.
Podobne artykuły
IBM rozszerza portfolio rozwiązań ochronnych
IBM kupił firmę ReaQta – twórcę innowacyjnych rozwiązań zabezpieczających urządzenia końcowe. Trwa właśnie ich integracja z portfolio działu IBM Security. Produkty ReaQta dołączą do rozszerzonych systemów wykrywania zagrożeń i reagowania na nie (XDR).
„Nowa rzeczywistość” zmienia nastawienie do IoT
Wśród przedsiębiorców rośnie świadomość korzyści, jakie płyną z wdrożeń Internetu Rzeczy i zainteresowanie takimi projektami, na co wskazują konkretne dane z rynku.
Ochrona sieci MŚP: reseller na wagę złota
Praca zdalna w sektorze małych i średnich firm generuje niemałe zagrożenia i wymaga poprawy zabezpieczeń. Zapotrzebowanie będzie ewoluować w kierunku kompleksowych rozwiązań, a na popularności powinny zyskiwać usługi zarządzane.