Producent wprowadził do oferty sprzęt medyczny już w 2002 r. Były to monitory o wysokiej rozdzielczości z serii RadiForce, przeznaczone do diagnostyki i wyświetlania badań z różnych urządzeń medycznych. Blisko dekadę później EIZO zaprezentowało systemy zarządzania wideo z monitorami 4K. Z kolei w 2014 r. japońscy specjaliści opracowali system CuratOR – kompleksowe rozwiązanie do zarządzania plikami wideo na salach operacyjnych. Obecnie oferta firmy obejmuje szeroką gamę produktów i rozwiązań spełniających wymagania specyficznych środowisk medycznych. Co ważne, EIZO samodzielnie, od A do Z, projektuje i produkuje monitory odpowiadające wysokim standardom obowiązującym w diagnostyce i wyświetlaniu obrazów medycznych pod marką RadiForce.

Diagnostyka i badania

W medycynie różne urządzenia generują obrazy w różnych rozdzielczościach w trybie monochromatycznym lub w kolorze. Na przykład obrazy mammograficzne są wyświetlane w trybie monochromatycznym z rozdzielczością 1914 x 2294, podczas gdy obrazy z ultrasonografu wyświetlane są w kolorze w rozdzielczości 800 x 600. Dlatego EIZO oferuje szereg monitorów o różnych rozdzielczościach i zróżnicowanych opcjach wyświetlania, aby zoptymalizować prezentację obrazów pochodzących z różnych źródeł. Dzięki temu obrazy mammograficzne można oglądać w pełnym rozmiarze na monochromatycznym monitorze (w rozdzielczości 5 Mpix), podczas gdy inne modalności, takie jak USG – na monitorze kolorowym (2 Mpix).

W ostatnich latach wzrosła liczba obrazów oglądanych jednocześnie. Jak wspomniano, do wyświetlania wyników badań pochodzących z poszczególnych urządzeń stosowane były różne monitory, z innymi parametrami. Chcąc rozwiązać ten problem, EIZO opracowało linię bezramkowych ekranów panoramicznych o rozdzielczości 6 i 8 Mpix z serii Multi RadiForce. Umożliwiają one jednoczesne wyświetlanie i porównywanie obrazów kolorowych oraz monochromatycznych o różnych rozdzielczościach i w różnych układach. W skład tej serii wchodzi też multimodalny monitor odpowiedni do wyświetlania mammografii monochromatycznej.

Wraz z rozwojem cyfrowego obrazowania medycznego do diagnozowania pacjentów zaczęto wykorzystywać coraz więcej obrazów interpretowanych za pomocą komputera. W związku z tym radiologowie muszą obecnie analizować więcej danych niż kiedykolwiek wcześniej. Aby ich odciążyć, EIZO opracowało funkcje Work-and-Flow, których zadaniem jest usprawnienie i ułatwienie pracy diagnostycznej. Na przykład korzystając z narzędzia o nazwie Point-and-Focus, radiolog może zaznaczyć wybrane obszary obrazu za pomocą myszki i klawiatury, aby dokładnie je ze sobą porównać. Ocenę dodatkowo ułatwia opcja zmiany jasności i skali szarości dla konkretnych punktów na ekranie. Z kolei dzięki funkcji Switch-and-Go można obsługiwać dwa komputery jednocześnie za pomocą jednej myszki i klawiatury (kursor porusza się między ekranami). Pomaga to zwiększyć wydajność pracy i uzyskać wygodną, intuicyjną w obsłudze przestrzeń roboczą.

Leczenie i chirurgia

Nowoczesne sale operacyjne wyposażone są w różne urządzenia generujące obraz, zapewniające bezpieczne i skuteczne przeprowadzanie zabiegów operacyjnych. W obszarach takich jak radiologia interwencyjna, chirurgia hybrydowa, chirurgia endoskopowa itp., w zależności od zakresu operacji wymagane są różne obrazy.

Gromadzenie tych danych na salach operacyjnych ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjenta i skuteczności zabiegów. Do obowiązków producentów takich jak EIZO należy więc zagwarantowanie optymalnego wyświetlania obrazów i informacji dotyczących każdego użytkownika w odpowiednim miejscu i czasie.

 

Do diagnostyki i badań EIZO ma w swojej ofercie następujące serie monitorów:

RadiForce Multi: monitory do wyświetlania obrazów z wielu modalności
    Seria zaprojektowana z myślą o wyświetlaniu zarówno monochromatycznych,
    jak i kolorowych obrazów jednocześnie. Te modele o wysokiej rozdzielczości mają
    8- lub 6-megapikselowe matryce.

RadiForce G&R: monitory diagnostyczne
    To seria monitorów diagnostycznych, w ramach której dostępne są modele 3- lub
    2-megapikselowe z matrycą kolorową i monochromatyczną. Mają certyfikat zgodności
    z normą kalibracji DICOM Part 14 i świetnie nadają się do wyświetlania badania RTG
    klatki piersiowej, jak również obrazów z CR, DR, MRI oraz CT.

RadiForce Mammo: monitory do obrazowania badań piersi
    Rodzina monitorów przeznaczonych do wyświetlania obrazu ze skriningu piersi.
    Dostępne są modele kolorowe i monochromatyczne z matrycą 8- i 5-megapikselową.
    Dzięki wysokiemu kontrastowi i jasności zapewniają optymalne warunki do przeglądania
    obrazów z tomosyntezy i mammografii.

RadiForce MX: kliniczne monitory poglądowe
    Monitory przeznaczone do oglądania badań pacjentów z rezonansu i tomografu
    w standardzie DICOM Part 14. Dostępne są modele kolorowe z różnymi rozdzielczościami,
    jak również z ekranem dotykowym.

 

Administracja

Monitory i rozwiązania EIZO w placówkach medycznych mają daleko szersze zastosowanie niż sama diagnostyka czy chirurgia. Osoby pracujące na salach monitorowania pacjentów po opuszczeniu oddziału intensywnej terapii, w gabinetach konsultacyjnych i na recepcjach, a także informatycy czy pracownicy ochrony zazwyczaj spędzają dużo czasu przed ekranem monitora, co prowadzi do nadwyrężania wzroku. Z myślą o nich EIZO wprowadziło w serii FlexScan szereg przyjaznych dla oczu funkcji, które temu zapobiegają. Są to m.in. tryb pracy ograniczający emisję niebieskiego światła (Paper Mode), technologia zmniejszająca migotanie obrazu (Eye-Care Dimming), automatyczna regulacja poziomu jasności (Auto EcoView), powłoka antyrefleksyjna, wąskie ramki wokół ekranu i ergonomiczna stopka.

Stabilne działanie i przydatne narzędzia

Placówki medyczne, takie jak szpitale i oddziały ratunkowe, zapewniają opiekę medyczną przez całą dobę, co oznacza, że monitory również muszą działać przez 24 godziny dziennie. Dla wielu wyświetlaczy takie warunki pracy są zabójcze. Niezawodność i stabilność modeli z linii FlexScan docenia wiele szpitali, wykorzystując je w dyżurkach pielęgniarskich i oddziałach monitorowania pacjentów.

Dzięki wykorzystaniu sieciowego rozwiązania do kontroli jakości obrazów RadiNET Pro Web Hosting placówki medyczne, które nawet nie mają własnego serwera, mogą efektywnie zarządzać wieloma monitorami działającymi w szpitalu (zarówno samymi urządzeniami, jak i ich zasilaniem oraz kontrolą jakości obrazu), znacząco redukując koszty utrzymania infrastruktury. Wykorzystując RadiNET Pro Web Hosting, można m.in. monitorować stopień zużycia monitorów i zawczasu zaplanować ich wymianę.

Z myślą o personelu medycznym i pacjentach EIZO planuje rozwijać rozwiązania zwiększające jakość usług medycznych i komfort pacjentów, jak również usprawniające działanie systemów szpitalnych, odgrywając rolę lidera w dziedzinie technologii wizualnych – Visual Technology Company.

Więcej informacji:

Paweł Waszniewski, Product Manager EIZO, p.waszniewski@alstor.com.pl, www.eizo.pl