Warto również wspomnieć, że rok 2024 jest z kolei rokiem dynamicznego rozbudowywania i odświeżania portfolio rozwiązań HP Poly w zakresie systemów do sal konferencyjnych – producent ogłosił aż 5 nowych produktów, a większość z nich jest już dostępna do zakupu. Jakie możliwości zostały w nich zaimplementowane? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu!

Jedną z funkcji opartych o wykorzystanie AI, która od dawna wspiera prowadzenie spotkań, jest automatyczne kadrowanie uczestników – nie ma już potrzeby wyznaczania osoby, która ręcznie będzie sterowała kamerą czy przełączała kadry, co bywało bardzo uciążliwe, zwłaszcza w przypadku bardziej dynamicznych spotkań, podczas których uczestnicy często się przemieszczali lub opuszczali pomieszczenia. Obecnie kamery są w stanie nawigować kadr obrazu za nas, zwiększając efektywność spotkań oraz wygodę ich uczestników.

Od pewnego czasu coraz bardziej widoczny staje się trend dotyczący inkluzywności oraz równości wszystkich uczestników wideokonferencyji. Gdy łączymy się zdalnie na spotkanie i rozmawiamy z osobami znajdującymi się w sali konferencyjnej, nie zawsze dobrze je widzimy, szczególnie gdy sala ma większy rozmiar. Z pomocą przychodzą takie rozwiązania jak np. People Framing od HP Poly, kadrujące nawet do 6 osób, które możemy zobaczyć w osobnych okienkach.

Na tym jednak usprawnienia dotyczące kamer wcale się nie kończą. Coraz większym zainteresowaniem zaczynają cieszyć się rozwiązania umieszczane na stołach konferencyjnych. Nowoczesne kamery wideokonferencyjne korzystające z AI potrafią wykryć i dostosować możliwie najlepszy kadr pokazując twarz uczestnika spotkania poprzez inteligentne przełączanie się pomiędzy kamerą umieszczoną pod lub nad monitorem (Front-of-Room Camera), a kamerą umieszczoną na stole (Center-of-Table Camera). Przykładem pierwszego typu kamer mogą być rozwiązania Studio X52/V52, drugą kategorię reprezentuje np. Studio E360.

Wideokonferencje to jednak nie tylko część wideo, ponieważ to dźwięk pełni kluczową rolę w spotkaniach i jakości komunikacji.

HP Poly posiada wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, poparte licznymi innowacjami oraz autorskimi technologiami, które ułatwiają życie oraz pozwalają skupić się na tym, co chcemy przekazać, bez obawy, czy druga strona dobrze nas słyszy. Część z tych funkcjonalności wspierana jest przez algorytmy AI, aby zaoferować użytkownikom jak najlepsze rezultaty” – tłumaczy Mateusz Kloc, Vendor Manager w Exclusive Networks Poland.

Przyjrzyjmy się bliżej wspomnianym innowacjom w obszarze audiokonferencyjnym:

  • NoiseBlockAI – technologia, która ma za zadanie eliminować niepożądane hałasy, a pozostawiać jedynie głos osób biorących udział w spotkaniu. Automatycznie rozpoznaje i usuwa wszystkie dźwięki niebędące ludzką mową jak np. hałasy z ulicy, klimatyzację, odgłos pisania na klawiaturze, szum odkurzacza itd. Dzięki temu nasi rozmówcy mogą skupić się na merytorycznym przebiegu dyskusji.

  • Acoustic Fence – technologia audio, która tworzy tzw. „wirtualną bańkę akustyczną” pozwalającą zbierać dźwięki tylko z określonego obszaru w pomieszczeniu. Hałasy dobiegające spoza tego obszaru są wycinane i urządzenie nie przesyła ich dalej do uczestników spotkania.

  • Sound Reflection Reduction – jest to niejako rozszerzenie NoiseBlockAI, które zostało zaprojektowane z myślą o pomieszczeniach z nie najlepszą akustyką czyli np. w salach, gdzie są puste ściany, panele na podłodze czy duże przeszklone powierzchnie. Takie przestrzenie spotyka się dosyć często w nowoczesnych biurach, gdzie niejednokrotnie design stawiany jest ponad funkcjonalnością. W efekcie pomieszczenia te charakteryzują się dużym echem i pogłosem, które są wysoce niepożądane podczas spotkań online. O ile ludzki mózg radzi sobie całkiem dobrze z filtrowaniem takich niedogodności, o tyle dla rozwiązań sprzętowych wyłapywanie niedoskonałości akustycznych pomieszczeń stanowi spore wyzwanie. Dlatego właśnie korzystając z algorytmów AI i Sound Reflection Reduction jesteśmy w stanie zminimalizować te niepożądane efekty.

Nie powinniśmy zapominać o niezmiernie ważnej rzeczy, jaką jest elastyczność rozwiązań wideokonferencyjnych.

Nie wszyscy korzystają tylko i wyłącznie z jednego dostawcy systemów wideo – do najpopularniejszych należą oczywiście Microsoft Teams, Zoom oraz Google Meet. Czasami możemy dostać zaproszenie spoza naszej głównej usługi. Wówczas z pomocą przychodzi funkcjonalność BYOD/BYOM, która pozwala na podłączenie sprzętu znajdującego się w sali spotkań do naszego laptopa i przeprowadzenie spotkania właśnie za jego pomocą – co ważne z dużo lepszą jakością audio i wideo niż to, co oferuje nam laptop. Taka funkcjonalność jest już wbudowana w całej rodzinie rozwiązań HP Poly Studio X, G7500 oraz G62” – dodaje Łukasz Klibisz, System Engineer w Exclusive Networks Poland.

Więcej informacji o rozwiązaniach HP Poly udzielają eksperci Unified Communications w Exclusive Networks Poland: https://www.exclusive-networks.com/pl/kontakt





Zapraszamy do kontaktu!