Cisco Meraki to kompletna oferta urządzeń sieciowych, zarządzanych w modelu chmurowym, w której najpopularniejszą grupą produktów jest seria Meraki MR. To zarządzane z chmury, wysokiej jakości punkty dostępowe Wi-Fi, dzięki którym uzyskuje się odpowiedni zasięg sygnału, bez względu na to, czy wdrożenie dotyczy niewielkiego biura, dużej przestrzeni typu open space, czy hali fabrycznej. Producent do minimum ograniczył możliwość wystąpienia przestojów w pracy, zapewniając błyskawiczne rozwiązywanie potencjalnych problemów i wsparcie techniczne w trybie 24/7 oraz dając możliwość monitorowania sieci przy użyciu pulpitu nawigacyjnego (dashboardu), dostępnego w chmurze z dowolnego miejsca i o każdej porze.

Każdy rodzaj sieci

Oferta Cisco Meraki nie dotyczy wyłącznie sieci bezprzewodowej. Tworzone w oparciu o nią środowisko może obejmować LAN, WAN oraz Wi-Fi. Co więcej, nie ma znaczenia ani jego wielkość, ani liczba objętych nim lokalizacji, ponieważ administrowanie całością jest proste i wygodne. Jako zaawansowane i kompletne rozwiązanie do wdrożenia firmowej sieci i zarządzania, może obniżyć koszty funkcjonowania biznesu w każdej branży. Łatwa bowiem jest nie tylko jego instalacja, ale także obsługa i rozbudowa. I w żadnym razie nie oznacza to rezygnacji z bezpieczeństwa i wysokiej funkcjonalności sieci. Przykładowo, jeśli w innych rozwiązaniach do ustawienia tunelu VPN potrzeba specjalistycznej wiedzy i czasu, to w przypadku Cisco Meraki stworzenie takiego szyfrowanego, bezpiecznego połączenia wymaga tylko dwóch kliknięć.

Korzystając z Cisco Meraki, można znacząco zredukować koszty związane z obsługą IT. W porównaniu z tradycyjnie wdrażanymi sieciami utrzymanie rozwiązania Cisco angażuje znacznie mniej osób i nie wymaga dużo czasu. Dzięki Meraki można obniżyć także koszty eksploatacyjne sieci. Funkcja tworzenia harmonogramu zasilania portów w przełącznikach sieciowych z serii MS umożliwia wyłączanie niektórych urządzeń wtedy, gdy nie są użytkowane, na przykład w nocy. Zmniejsza się w ten sposób zużycie prądu i tym samym kwoty na rachunkach za energię.

Aby sieć była bezpieczna i oferowała wszystkie możliwe funkcje, producent zapewnia automatyczne aktualizacje oprogramowania. Nowe funkcjonalności i narzędzia pojawiają się w panelu nawigacyjnym, gdy tylko są dostępne.

Poprawa konkurencyjności

Wśród wielu zaawansowanych funkcjonalności nie brakuje takich, które pomagają użytkownikom w poprawie konkurencyjności i rozwoju ich biznesu. Przykładowo, narzędzie wbudowane w punkty dostępowe z serii MR umożliwia zbieranie danych o zachowaniu klientów odwiedzających sklepy wyposażone w rozwiązanie Cisco Meraki. Po synchronizacji danych z chmurą wyniki analizy są dostępne w panelu nawigacyjnym, pokazując wzorce poruszania się klientów, czas ich przebywania w sklepie, stosunek nowych klientów do powracających itp. Te cenne z marketingowego punktu widzenia informacje mogą być wykorzystywane do ulepszania ekspozycji towarów i przeprowadzania promocji.

Program Try&Buy

Cisco Meraki to bardzo ciekawa oferta dla tych, którzy chcą szybko wdrażać i modernizować swoje sieci. Stanowi łatwo dostępną i bezpieczną opcję także w obecnej, związanej z pandemią sytuacji, która zmusza firmy do pilnej modyfikacji swoich sieci pod kątem pracy zdalnej. Wystarczy bowiem wyciągnąć urządzenie Meraki z pudełka i podłączyć w domu czy innym miejscu pracy, natychmiast uzyskując obsługę zdalnego użytkownika na poziomie, jaki miał w biurze firmy. Dzięki prostemu zarządzaniu z chmury administratorzy IT mają pełen wgląd w sieć zdalnych pracowników, monitorując całość pod kątem potencjalnych problemów.

O korzyściach płynących z użycia Cisco Meraki najlepiej przekonać się samemu. W ramach programu Try&Buy, udostępnionego pod adresem www.siecwbiznesie.pl, klient może bezpłatnie wypróbować rozwiązania tej marki w swojej firmie. Jeśli po okresie próbnym będzie chciał nadal korzystać z urządzenia, organizator akcji, firma Ingram Micro, może je zafakturować bądź zaoferować formę leasingu 0%. W ten sposób, bez kosztownych inwestycji, klient może wznieść swój biznes na zupełnie inny poziom.

Trzy pytania do…

Mateusza Grossa, Business Development Managera Cisco Meraki w Ingram Micro

Co decyduje o wartości rozwiązania Cisco Meraki?

Meraki to nowoczesne spojrzenie na sieć, poparte wieloletnim doświadczeniem inżynierów Cisco. Pełny zakres oferty Cisco Meraki pokrywa wszystkie potrzeby sieciowe każdej firmy. Co ważne, możliwości Meraki nigdy nie są określone jako skończone. Specjaliści z Cisco cały czas pracują nad nowymi funkcjami, które są następnie dodawane do dashboardu przy okazji aktualizacji. Dotyczy to także zabezpieczeń przed atakami z sieci – w przypadku Cisco Meraki użytkownicy są stale chronieni najbardziej aktualnym oprogramowaniem firmware.

Dlaczego budowanie sieci i zarządzanie w oparciu o chmurę jest wygodniejsze od tradycyjnego?

Siłą rozwiązania Cisco Meraki jest połączenie kilku cech, a więc łatwości administrowania z jednego pulpitu, skalowalności oraz bezpieczeństwa. Nie ma znaczenia czy sieć obejmuje jedną czy kilkaset lokalizacji – zarządzanie i rozbudowa zajmie ułamek czasu wymaganego przez tradycyjne rozwiązania. Przełoży się to na obniżenie kosztów wdrożenia i utrzymania sieci w firmie oraz na lepsze zarządzanie zasobami ludzkimi.

Jak Ingram Micro chce przekonać klientów i partnerów, którzy uważają, że Cisco jest tylko dla korporacji, nie zaś mniejszych firm, iż w tej kwestii nie mają racji?

Tak jak wspomniałem, Cisco Meraki to rozwiązanie dla firm o różnej skali. Najlepiej przekonać się o tym samemu. Ingram Micro wraz z Cisco oferuje klientom program Try&Buy, który umożliwia bezpłatne przetestowanie Cisco Meraki we własnej organizacji. Pomożemy przy optymalnej konfiguracji, by zapewnić maksymalną wydajność przy możliwie najniższych kosztach wdrożenia. Najwygodniej zgłosić się do nas poprzez stronę www.siecwbiznesie.pl.