APC Smart-UPS Ultra to nowe rozwiązanie w zakresie zasilania gwarantowanego, wprowadzone właśnie na rynek przez Schneider Electric. To pierwszy w branży tak zaawansowany, jednofazowy zasilacz bezprzerwowy o mocy 3kW. Stanowi odpowiedź na szereg wyzwań technologicznych, w szczególności tych związanych z wdrażaniem infrastruktury IT w rozproszonych środowiskach obliczeniowych i na brzegu sieci.

To ważne w kontekście faktu, że globalny rynek edge computing rośnie w bardzo szybkim tempie (nawet 12,5 proc. rocznie), a jego wartość w 2024 r. ma wynieść ponad 250,6 mld dol. (wg szacunków IDC). Tymczasem optymalna konfiguracja, wdrożenie, zabezpieczenie i utrzymanie infrastruktury informatycznej dla wielu rozproszonych placówek to ogromne wyzwaniem dla działów IT. Aby sprostać cyfrowym wymaganiom przyszłości, lokalne, regionalne i chmurowe centra danych powinny więc być zrównoważone, odporne, wydajne i elastyczne.

Z myślą o tych właśnie zmianach i nowych realiach, Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, stworzył  APC Smart-UPS Ultra. Urządzenie charakteryzuje się nawet 2,5-krotnie większą gęstością mocy oraz o połowę mniejszą wagą i rozmiarem niż porównywalne rozwiązania.

– Większa moc w mniejszej obudowie to: mniej ograniczeń, więcej przestrzeni IT dla edge computing, większa elastyczność instalacji w dowolnym środowisku, dłuższy czas podtrzymania oraz niższe koszty operacyjne związane z konserwacją jednostki, czyli optymalizacja całkowitego kosztu posiadania (TCO). Do tego dochodzi monitoring w chmurze EcoStruxure Ready, zapewniający optymalizację wydajności i nadzór nad pracą UPS-a w dowolnym miejscu i momencie oraz skalowane opcje czasu podtrzymania – wylicza praktyczne korzyści Natalia Grindel-Hejmej, Product Manager w Exclusive Networks Poland. Warto również wspomnieć o elastycznych opcjach montażu (czy w szafie rack, czy jako wolnostojące urządzenie na ścianie, suficie lub pod biurkiem),  które ułatwią nam efektywne zagospodarowanie przestrzeni IT.

Wdrożenia UPS tam, gdzie do tej pory nie było to możliwe

Dzięki skompresowanej do niewielkich gabarytów dużej mocy nowego UPS, dla wielu organizacji i lokalizacji teraz dopiero pojawiły się możliwości zastosowania wysokowydajnych technologii zasilania bezprzerwowego. Dotyczy to w szczególności wielu środowisk edge, punktów sprzedaży detalicznej, zapleczy firm, biur, instytucji finansowych, sklepów detalicznych, szpitali, laboratoriów czy ośrodków zdrowia.

– Postępująca cyfryzacja kolejnych sektorów – służby zdrowia, edukacji, transportu, energetyki, przemysłu czy produkcji – powoduje wzrost zapotrzebowania na bezpieczną i stale dostępną elektryczność. Dodatkowo, w dzisiejszych czasach coraz większą uwagę zwraca się na energooszczędność oraz zrównoważony rozwój. W związku z tym firmy produkujące zasilacze UPS starają się konstruować swoje produkty w taki sposób, aby były bardziej przyjazne dla środowiska i oszczędniejsze w zużyciu energii, zapewniając jednocześnie wysoką niezawodność i trwałość, aby uniknąć potencjalnych awarii, które mogłyby prowadzić do utraty nierzadko krytycznych danych lub uszkodzenia sprzętu – mówi Mirosław Pisaniec, Channel Manager w pionie Secure Power Schneider Electric.

Dodaje przy tym, że postępujące regulacje, wspierające przyjęcie sieci 5G, a także rosnące inwestycje w technologie centrów danych to nie wszystko. Warto również zwrócić uwagę na rozwój trendu Internetu Rzeczy (IoT), który zwiększa zapotrzebowanie na zasilacze UPS w związku z koniecznością zapewnienia niezawodnego zasilania dla urządzeń wchodzących w skład takich rozwiązań i odpowiedzialnych za generowanie oraz przetwarzanie danych na krawędziach sieci, czyli tzw. trend edge computingu.

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na zasilacze UPS, istnieje coraz większa konkurencja w branży. Producenci starają się oferować nowoczesne rozwiązania i wyposażenie, takie jak zaawansowane systemy monitoringu, zdalne zarządzanie czy funkcje automatycznej diagnostyki. Ważnym trendem w branży zasilaczy UPS jest rozwój technologii litowo-jonowych, które oferują wyższą wydajność i trwałość w porównaniu z tradycyjnymi bateriami ołowiowymi – podkreśla Mirosław Pisaniec.

Sekret tkwi w półprzewodnikach nowej generacji i bateriach litowo-jonowych

Pierwszy z rodziny APC Smart-UPS Ultra jest tak kompaktowy a przy tym wydajny dzięki technologii półprzewodnikowej nowej generacji oraz wykorzystaniu baterii litowo-jonowych. Akumulatory posiadają 3-krotnie dłuższą żywotność niż tradycyjne rozwiązania, a zastosowane innowacje pomagają wyeliminować kosztowną wymianę baterii oraz serwis w całym okresie eksploatacji urządzenia.

Według danych producenta, innowacyjna technologia i akumulatory litowo-jonowe umożliwiają obniżenie kosztów konserwacji nawet o 30 proc. w porównaniu z zasilaczami UPS VRLA (Valve Regulated Lead Acid), czyli akumulatorami kwasowo-ołowiowymi.

APC Smart-UPS Ultra jest objęty 5-letnią gwarancją, jednak z powodzeniem można stosować go nawet przez dekadę bez potrzeby wymiany akumulatora, co znacznie obniża całkowity koszt posiadania.

Monitoring i pełna kontrola z dowolnego miejsca dzięki EcoStruxure Ready

Zarządzanie, konserwacja i czynności serwisowe, takie jak kontrola sprzętu, wymiana baterii czy wymiana uszkodzonego sprzętu potrafi być bardzo uciążliwa, szczególnie w przypadku brak personelu na miejscu czy rozproszonych zasobów.

Na szczęście, APC Smart-UPS Ultra jest urządzeniem wspieranym przez platformę EcoStruxure Ready. Pozwala ona na monitorowanie w chmurze, dostarcza rekomendacje oparte na danych w celu optymalizacji wydajności, jak również zapewnia widoczność z dowolnego miejsca, dla wielu urządzeń UPS. Łączność za pośrednictwem portu Ethernet lub wbudowanego portu sieciowego z działającym online portalem daje wgląd w zautomatyzowane, konfigurowalne alerty o stanie zasilacza UPS. Diametralnie upraszcza to konserwację zapobiegawczą, ogranicza przestoje i skraca średni czas napraw.

Szczegółowe informacje o APC Smart-UPS Ultra znajdują się na stronie internetowej producenta. Dostępna jest również broszura produktowa w języku polskim.

Ale co wybrać? (czyli jak w gąszczu dostępnych rozwiązań znaleźć to optymalne)

– Integratorzy i inni specjaliści IT mają do wyboru coraz więcej rozwiązań w zakresie zasilania gwarantowanego – prostszych i wysoko zaawansowanych. Do tego dochodzi specyfika organizacji, dynamika zmian wewnętrznych potrzeb biznesowych, jak również tych pochodzących z zewnętrznego otoczenia. Przy tym, rola IT w „dowożeniu” wyników oraz realizacji strategii firmy sukcesywnie się zwiększa. Jako działający od 1991 roku na polskim rynku dystrybutor IT z wartością dodaną i bogatym zapleczem eksperckim, chętnie pomożemy dokonać optymalnych wyborów „na lata”, jak również zaplanować sprawne wdrożenie – zachęca Natalia Grindel-Hejmej.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony i skorzystania z wiedzy ekspertów Exclusive Networks Poland, dystrybutora rozwiązań APC w Polsce: www.exclusive-networks.com/pl/vendors/apc-by-schneider-electric, bądź do bezpośredniego kontaktu:
Natalia Grindel-Hejmej
natalia.grindel@exclusive-networks.pl
+48 693 833 122