Centrum jest jednostką funkcjonującą w ramach Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Do jego zadań należy zapewnienie przepływu informacji dotyczących zagrożeń występujących na terenie województwa małopolskiego, monitorowanie niebezpiecznych zdarzeń i reagowanie na nie oraz ostrzeganie ludności. W związku z koniecznością zapewnienia najwyższego poziomu ochrony podczas odbywających się w 2016 r. w Krakowie Światowych Dni Młodzieży jednostka postanowiła wdrożyć wielomonitorową ścianę wideo, która umożliwiłaby obserwację ruchu zarówno pielgrzymów, jak i mieszkańców oraz ułatwiła czuwanie nad ich bezpieczeństwem.

By móc skutecznie zarządzać informacjami pozyskiwanymi z miejsc odbywania się uroczystości czy z terenu miasta, gdzie pielgrzymi przebywali, wykorzystywaliśmy trzy systemy monitoringu: miejski, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz zainstalowany specjalnie w Brzegach. Ściana wideo była dla nas niezbędnym elementem, który umożliwił wyświetlanie obrazu z wielu źródeł na jednej powierzchni, bez potrzeby przełączania widoków – mówi Łukasz Najder, zastępca dyrektora Działu Zarządzania Kryzysowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

Przedstawiciel urzędu dodaje, że zastosowanie multimedialnej ściany znacznie usprawniło i przyspieszyło pracę osób zatrudnionych w centrum, a tym samym zdecydowanie ułatwiło podejmowanie decyzji w sytuacji kryzysowej.

 

Zastosowane rozwiązania

Ściana wideo o wymiarach 3,9 m na 2,05 m zbudowana jest z dziewięciu 55-calowych cienkoramkowych monitorów NEC X555UNS. Ekrany zamontowano na stabilnych uchwytach ściennych CHIEF, które umożliwiają łatwą obsługę serwisową.

 

Monitory NEC są zintegrowane z odbiornikami DEXON Systems. Wyświetlany na ścianie wideo obraz jest przesyłany z procesora graficznego DEXON Systems, który zapewnia prezentację materiałów w różnych konfiguracjach (pojedynczy obraz lub wiele obrazów jednocześnie). Z kolei matryca AMX odpowiada za przetwarzanie wszystkich sygnałów audio i wideo pochodzących z różnych źródeł (np. monitoringu GDDKiA) i zarządzanie nimi. Rozwiązanie wykorzystuje także zaawansowany gigabitowy przełącznik sieciowy PoE TP-Linka. Do sterowania obrazem wyświetlanym przez uczestników zebrań odbywających się w sali Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego służy 10-calowy panel dotykowy AMX.

Wdrożeniem ściany wideo zajęli się specjaliści z firmy Digital Multimedia Center z Kędzierzyna-Koźla.

ZDANIEM EKSPERTóW

Mariusz Orzechowski, dyrektor przedstawi-cielstwa NEC Display Solutions w Polsce NEC wiele lat temu podjął decyzję o inwestycji w profesjonalne monitory wielkoformatowe. Obecna, kolejna już generacja tych urządzeń, praktycznie bezramkowych, umożliwia tworzenie ścian wideo, które mogą być instalowane w instytucjach, centrach kryzysowych, centrach monitoringu, zakładach przemysłowych i placówkach handlowych, czyli wszędzie tam, gdzie klient potrzebuje rozwiązań naprawdę profesjonalnych. Monitory te zapewniają kalibrację sprzętową, która pozwala na zintegrowanie wszystkich ekranów tworzących ścianę w jedną dużą płaszczyznę wyświetlającą jednorodny obraz. Budowa modułowa takiego rozwiązania gwarantuje prosty serwis w przypadku awarii czy potrzeby zwiększenia liczby monitorów.

Grzegorz Gęślak, Product Manager, Veracomp Źródłem wyświetlanych na ścianie wideo obrazów są komputery oraz tunery telewizyjne podłączone do procesora graficznego DEXON Systems, który odpowiada za zarządzanie całym systemem. Urządzenie wyposażone jest w zaawansowane karty graficzne, które umożliwiają dostosowanie rozdzielczości źródła obrazu do rozdzielczości całej ściany. Dzięki temu udaje się zachować bardzo dużą szczegółowość informacji, które są prezentowane. Dla takich instytucji jak Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie jest to istotny atut tego rozwiązania.

 

Łukasz Najder, zastępca dyrektora Działu Zarządzania Kryzysowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie Ta ściana multimedialna to tak naprawdę nasze oczy na to, co się dzieje w województwie małopolskim. By skutecznie zarządzać np. tym, co dzieje się na drogach, musimy to po prostu widzieć. Musimy mieć podgląd z kamer na to, gdzie jest wypadek i które drogi są nieprzejezdne. To gwarantuje szybkie uruchomienie odpowiednich służb. Wszystko po to, aby można było bezpiecznie podróżować po terenie naszego województwa.

 

– Dostarczyliśmy sprzęt naszemu klientowi, zainstalowaliśmy monitory, wykonaliśmy cały system okablowania. Nad przebiegiem przedsięwzięcia czuwali nasi koledzy z Veracompu – inżynierowie odpowiedzialni za projektowanie systemu, jak również za wdrożenie i przygotowanie całej infrastruktury technicznej. Realizacja projektu przebiegła bardzo sprawnie właśnie dzięki współpracy ze specjalistami dystrybutora – twierdzi Piotr Wyleżoł, specjalista ds. obsługi klientów kluczowych, Digital Multimedia Center.

 

Szerokie zastosowania

Pierwszym i skutecznym sprawdzianem dla wielomonitorowej ściany wykorzystywanej przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie były Światowe Dni Młodzieży. Obecnie rozwiązanie jest wykorzystywane do kolejnych zadań, które wpływają na bezpieczeństwo osób przebywających na terenie województwa. Pracownicy centrum mogą monitorować aktualną pogodę, jak również widzą, co dzieje się w Centrum Powiadamiania Ratunkowego obsługującym zgłoszenia na numer 112.

Nasi pracownicy mają podgląd zdarzeń z terenu woj. małopolskiego, czyli sprawują kontrolę nad wszystkim, co się aktualnie w nim dzieje – mówi Łukasz Najder z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wdrożenie systemów audiowizualnych w urzędzie pozwoliło również na wprowadzenie zmian w zakresie wykorzystywanych narzędzi pracy, czyli stopniowe przechodzenie z zasobów papierowych na cyfrowe. Dzięki nowoczesnym technologiom szybkość docierania do informacji jest niewspółmiernie większa w porównaniu z systemem analogowym, który instytucja stosowała do tej pory. Istotnym atutem jest także automatyzacja pracy.

Obecnie jesteśmy w trakcie instalacji systemu informacji przestrzennej, czyli narzędzia, które w jednym miejscu zbierze wszystkie dane napływające do nas z województwa – dodaje Łukasz Najder.

Szczególnym okresem w roku, kiedy ściana wideo pełni wyjątkowo ważną rolę, jest zima. To właśnie wtedy, ze względu na zmienną i często nieprzewidywalną aurę, drogowcy i podróżujący są zaskakiwani przez nagłe i intensywne opady śniegu, które sprzyjają powstawaniu niebezpiecznych sytuacji. Zespół zarządzania kryzysowego dzięki podglądowi z wielu kamer monitorujących drogi w województwie może na bieżąco reagować na zdarzenia.

Materiał powstał we współpracy z firmą VERACOMP.