Nikogo nie dziwi już widok nauczycieli i uczniów z urządzeniami mobilnymi w dłoniach. Powszechne wykorzystanie tabletów lub smartfonów w celach edukacyjnych niesie ze sobą konieczność zapewnienia stabilnej i szybkiej sieci bezprzewodowej. To nie lada wyzwanie dla placówek, w których przebywają setki lub nawet tysiące użytkowników. Potrzebują one infrastruktury zbudowanej na bazie wydajnych oraz niezawodnych urządzeń sieciowych.

Łączność

Extreme Networks do takich zastosowań proponuje punkty dostępowe WiNG 7632, działające w standardzie 802.11ac Wave 2. Są one znacznie szybsze od sprzętu poprzedniej generacji oraz uniwersalne, dlatego mogą z nich korzystać posiadacze zarówno starszych modeli urządzeń, jak i najnowszych smartfonów. Punkty dostępowe Extreme Networks oferują szeroki zestaw funkcji dzięki systemowi operacyjnemu WiNG. Charakteryzuje się on możliwością automatycznego wyboru kanału i zdolnością adaptacji do zmiennego środowiska, co zapewnia bezproblemowy dostęp do sieci pracownikom szkół, uczniom oraz gościom.

Innym rozwiązaniem Extreme Networks, szczególnie korzystnym dla uczelni z większą liczbą użytkowników sieci oraz bardziej zaawansowanymi potrzebami, jest Extreme Fabric Connect. Poprzez wirtualizację sieci Fabric upraszcza działanie infrastruktury, a jednocześnie zapewnia większą elastyczność administratorom. Za pomocą tego narzędzia można uniknąć błędów w konfiguracji oraz prosto i bezpiecznie wdrożyć dowolne usługi sieciowe. Dzięki temu placówka jest w stanie zaoferować nowe możliwości edukacyjne, które znacznie podnoszą jej prestiż.

 

Extreme Networks AP 7632

 

Komunikacja

Bardzo duży postęp w wykorzystaniu technologii w szkołach i uczelniach widać w obszarze tele- i wideokonferencji. Rozwiązania producentów takich jak Poly i Yealink są używane podczas zajęć, rozpraw doktorskich, wykładów oraz konsultacji, gwarantując wysoką jakość komunikacji na odległość.

Terminale wideokonferencyjne Polycom Real Presence Group, inteligentne kamery Eagle Eye Producer i Director II oraz narzędzia do udostępniania treści Polycom Pano tworzą wspólnie modularny system, który zapewnia profesjonalną jakość wideokonferencji. Jego zalety to możliwość rozbudowy o kolejne urządzenia i dostosowywania ich konfiguracji. Co ważne, rozwiązania te zapewniają komunikację zarówno w standardowych akademickich sieciach wideokonferencyjnych, jak i na platformach chmurowych, np. Office 365.

Dzięki produktom marki Polycom kształcenie na odległość wznosi się na wyższy poziom, oferując doświadczenia podobne do przebywania w jednym pomieszczeniu ze wszystkimi uczestnikami. Przykładem rozwiązania zapewniającego takie wrażenie jest Eagle Eye Director II, który automatycznie kadruje osobę zabierającą głos i robi to nawet w dużych pomieszczeniach. To korzystnie wpływa na efektywność komunikacji, a także na skuteczność edukacji zdalnej, ponieważ odbiorcy w pełni mogą skupić się na mówcy, dostrzec mimikę oraz język ciała.

 

Polycom Eagle Eye Director II

 

Warto też zwrócić uwagę na wyposażenie mniejszych pomieszczeń. Często zdarza się bowiem, że studenci i osoby prowadzące konsultacje znajdują się w różnych miejscach. To przekłada się na popularność niewielkich systemów mobilnych. Należy do nich Polycom Studio, czyli urządzenie podłączane jednym kablem USB, które zawiera zaawansowaną kamerę, głośniki i mikrofony, a ponadto zaskakuje intuicyjnością i prostotą obsługi. Wykorzystuje ono systemy Noise Block oraz Polycom Acoustic Fence, aby całkowicie zredukować hałas w tle podczas rozmowy. Studio zbiera dźwięki z odległości nawet 3,5 m. Można je wyposażyć w dodatkowe mikrofony, aby jeszcze bardziej zwiększyć zasięg urządzenia. Istotna z perspektywy użyteczności sprzętu jest kamera z szerokokątnym obiektywem, o kącie widzenia wynoszącym 120 stopni. Ponadto Polycom Studio współdziała z najpopularniejszymi platformami i aplikacjami przeznaczonymi do komunikacji, m.in.: Microsoft Teams, Skype for Business, Zoom, GoToMeeting oraz Cisco Webex.

Idealnym rozwiązaniem zaspokajającym potrzeby edukacji są również systemy wideokonferencyjne All-in-One, takie jak Yealink VC500 i VC800. Zestawy te zawierają terminale, kamery HD i mikrofony. Sprawdzą się w małych i średnich salach konferencyjnych. Do prowadzenia większych spotkań świetnie nadaje się model VC880, do którego można podłączyć aż dziewięć kamer Yealink oraz inne dostarczane przez pozostałych producentów. Wymienione rozwiązania doskonale uzupełnia urządzenie WPP20 od Yealink, czyli moduł USB, który umożliwia bezprzewodowe udostępnianie treści za pomocą jednego dotknięcia.

 

 

Yealink VC500

Wybór odpowiednich systemów ma istotne znaczenie dla efektywnej edukacji. Veracomp może się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie. Przy współpracy z producentami oraz partnerami udziela instytucjom edukacyjnym wsparcia technicznego. Nasi eksperci chętnie dzielą się wiedzą o rozwiązaniach przeznaczonych dla placówek naukowych i oświatowych – ocenia Bartłomiej Biernat, Product Manager w Dziale Systemów Sieciowych.

 

Obraz

Rozwój technologii sprawił, że na lekcjach w szkołach i podczas zajęć na uczelniach coraz częściej wykorzystuje się treści multimedialne. Interaktywne tablice już są na wyposażeniu wielu placówek. Ich najważniejszą zaletą jest możliwość udostępniania dowolnych treści – tekstów, obrazów i wideo.
Profesjonalne ekrany tego typu można znaleźć w ofercie różnych producentów. Samsung proponuje m.in. dwa interaktywne monitory z serii QB w rozmiarach 65 i 75 cali. Wyposażone są w duże wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości z funkcją sterowania dotykiem. Umożliwia to bardzo naturalny sposób pracy ze sprzętem, podobny do obsługi smartfonów. Urządzenia zapewniają płynne i szybkie pisanie oraz wiele rozwiązań ułatwiających prowadzenie spotkań w firmach lub zajęć w szkołach: możliwość jednoczesnej pracy nawet czterech osób, funkcje pasywnego rysika oraz prostego ścierania.

 

Szczególną uwagę warto zwrócić na model QB65H-TR (na zdjęciu), który może pełnić funkcję aktywnej tablicy.

Wspomniane rozwiązania i produkty stanowią zaledwie ułamek oferty, jaką Veracomp przygotował dla placówek edukacyjnych. Inwestycje w nowe technologie w szkołach i na uczelniach są obecnie konieczne – dla zagwarantowania nie tylko wysokiego poziomu kształcenia, ale również konkurencyjności oferty edukacyjnej.

Celem stosowania wymienionych rozwiązań jest pomoc w efektywnym przekazywaniu wiedzy. Nowoczesne technologie z jednej strony zapewniają jednostkom edukacyjnym przewagę na rynku, a z drugiej stanowią dodatkowy bodziec do rozwoju, pozwalając na stworzenie oferty dostosowanej do rosnących wymagań naukowców, studentów i uczniów.