DataDirect Networks (DDN) od wielu lat odgrywa pierwszoplanową rolę w segmencie systemów HPC (High Performance Computing). Z  rozwiązań firmy korzysta 7 tysięcy klientów, którzy używają ponad 10 eksabajtów danych. Jednak producent z 21 letnim stażem zamierza dotrzeć do szerszej grupy odbiorców i  rozbudowuje ofertę pamięci masowych.

– Na rynku rozwiązań storage adresowanych dla klientów korporacyjnych pojawiają się zupełnie nowe możliwości. Zauważamy, że przedsiębiorcy oczekują  kompleksowej oferty od jednego vendora. Wprawdzie w tym obszarze działa  wiele startupów i każdy z nich deklaruje, iż posiada najszybsze systemy do przetwarzania i przechowywania danych, aczkolwiek klienci pochodzą do tego typu ofert nieufnie. – tłumaczy Kurt Kuckein Senior Director Marketing w DDN Storage.

W ubiegłym roku producent uratował  stojące nad przepaścią Tintri (w czerwcu 2019 roku firma złożył w amerykańskim sądzie wniosek o upadłość według Rozdziału 11 Kodeksu Upadłościowego). DDN pozyskał tego vendora za 60 milionów dolarów.  W pierwszych 12 miesiącach od daty przejęcia przychody ze sprzedaży produktów Tintri wyniosły 80 mln dolarów, zaś szefowie DDN zapewniają, że biznes jest rentowny i  pracują nad dalszym rozwojem macierzy.  Jak wiadomo Tintri opracowało system perfekcyjne współpracujący z maszynami wirtualnymi. DDN w pewnym stopniu kontynuuje tę misję, udoskonalając macierze. W pierwszym etapie producent wprowadził funkcjonalności pozwalające na głęboką integrację systemów z bazami danych SQL. Nie mniej istotną kwestią jest analityka. Tom Ellery, General Manager and SVP Field Operations w Tintri by DDN,  uważa, iż macierze Tintri VMstore idealnie wpisują się w najnowsze trendy związane z rozwojem autonomicznych systemów pamięci masowych.  Klienci zamiast analizować logi czy alerty, będą otrzymywać odpowiednio wyselekcjonowane porady. W tym kontekście pojawia się pojęcie inteligentnej infrastruktury, która wykorzystuje uczenie maszynowe oraz sztuczną inteligencję w celu usprawnienia operacji IT (AIOps).  W bieżącym roku sprzedaż tego typu rozwiązań była śladowa, niemniej Gartner prognozuje, że w 2022 roku wartość segmentu rynku systemów AIOps  przekroczy 5 miliardów dolarów. 

SDS i szybkie macierze

Tintri to nie jedyna nową karta w talii DDN. W drugiej połowie bieżącego roku producent z Santa Clara kupił startup Nexenta oraz dział IntelliFlash od Western Digital.  Pierwsza z wymienionych firm dostarcza rozwiązania Software Defined Storage (SDS), które mogą być wdrażane na serwerach x86 bare metal  lub jako Virtual Storage Appliance (VSA).  NexentaStore oferuje zunifikowane usługi plikowe (NFS i SMB) oraz blokowe (Fibre Channel i iSCSI), umożliwiając skalowanie pojemności do poziomu petabajtów.

Dużo większym echem w świecie pamięci masowych odbiła się transakcja zawarta pomiędzy DDN  i Western Digital.  Amerykański koncern dwa lata temu kupił Tegile Systems – startup specjalizujący się w konstruowaniu macierzy all flash i hybrydowych. Western Digital utworzył nawet specjalną dywizją Intelliflash, którą we wrześniu 2019 roku dość nieoczekiwanie odsprzedał  DDN. Wartość transakcji nie została ujawniona, aczkolwiek producenci zapowiedzieli realizację wspólnej  globalnej strategii.  DDN  zobowiązało się kupować od WD więcej dysków twardych oraz nośników SSD. Dzięki temu zakupowi portfoflio DDN powiększyło się o nowe modele macierzy: T Series (hybrydowe), HD Series (All-Flash), N Series (NVMe All-Flash). Analitycy i dziennikarze nie do końca wierzą w powodzenie tego projektu, zwłaszcza, że z rozwoju i sprzedaży IntelliFlash zrezygnował jeden z najważniejszych producentów działających na rynku storage.

– Myślę, że Western Digital nie potrafił znaleźć synergii z innymi produktami.  Poza tym błędy, szczególnie popełniane przez wielkie koncerny, spowodowane są najczęściej niewłaściwą alokacją środków na sprzedaż i marketing.  – mówi Tom Ellery,

To nie koniec HPC 

Pomimo dużego zaangażowania w segmencie pamięci masowych, DDN nie zamierza rezygnować z rozwoju systemów HPC. Jeszcze do niedawna były one adresowane przede wszystkim dla instytutów badawczo-rozwojowych.  Lista potencjalnych odbiorców nie był zatem zbyt długa, ale to się powoli zmienia.  HPC znajduje coraz szersze zastosowania w biznesie, a zwłaszcza w instytucjach finansowych czy przemyśle motoryzacyjnym.  Zmieniają się też produkty. Jak do tej pory superkomputery były przeznaczone do realizacji wielkoskalowych symulacji  numerycznych.  Innowacje wprowadzane przez DDN pozwalają pójść krok dalej i wykorzystać mechanizmy uczenia maszynowego,  a także skalowalnej analizy danej.  Producent z Santa Clara podczas spotkania z europejskimi dziennikarzami przedstawił m.in   EXA5 – piątą generację rozwiązania EXAScaler bazującą na równoległym systemie plików Lustre Lustre v2.12.  To produkty zoptymalizowany pod kątem pracy nie tylko z obciążeniami charakterystycznymi dla HCP, ale również AI.  DDN oznajmił również, że EXA5 jest prostszy w implementacji oraz skalowaniu od poprzednich wersji EXAScaler.  System można skonfigurować z napędami flash all-NVMe lub jako  hybrydę z nośnikami SSD.  Kolejną innowacją jest obsługa plików NFS/SMB, S3,  co sprawia, że użytkownik uzyskuje dostęp do danych za pośrednictwem pojedynczej platformy.