Podczas organizowanego co roku przez Nokia R&D Center Wrocław wydarzenia zaproszeni goście – w tym przedsiębiorcy, operatorzy sieci mobilnych, przedstawiciele wyższych uczelni i administracji mogą zobaczyć, nad czym pracują inżynierowie Nokii, oraz uczestniczyć w dyskusjach na temat ewolucji nowych technologii.

W Barcelonie, co roku organizowany jest Mobile World Congress, czyli największa na świecie impreza telekomunikacyjna. Nasze wrocławskie Centrum Nokii co roku organizuje lokalną „mini edycję Barcelony”, z prezentacją nowinek technologicznych, nad którymi pracują wrocławscy inżynierowie. Tegoroczna edycja poświęcona była głównie rozwojowi technologi LTE i 5G, które otwierają drogę dla przemysłu 4.0, inteligentnych miast czy automatyzacji transportu – wylicza Konrad Fuławka, dyrektor ds. innowacji Nokia Garage we Wrocławiu.

Wizję rozwoju sieci 5G nad Wisłą przedstawił minister cyfryzacji, Marek Zagórski. Plany zakładają rozdysponowane wśród operatorów sieci komórkowych czterech bloków o szerokości 50 MHz z pasma o częstotliwości 3,7 GHz. Rozważane jest także udostępnienie pasma częstotliwości 26 GHz. Już w 2020 roku przynajmniej jedno duże polskie miasto ma być w pełni przygotowane na 5G, a pięć lat później z tej technologii mają korzystać mieszkańcy wszystkich większych aglomeracji. Szef resortu cyfryzacji wspomniał również o ułatwieniach, które państwo szykuje dla telekomów, mowa tu głównie o pomocy przy budowie nadajników, ułatwienia legislacyjne, czy obniżenie kosztów za zajęcie pasa drogowego przez stacje BTS.

Nadchodząca technologia 5G zapewnia bardzo niskie opóźnienia i podwyższoną niezawodność, które są kluczowe w nowych zastosowaniach komunikacji. Jeśli chodzi o szybkość, to obecnie powszechnie używana technologia LTE (4G) umożliwia dostęp do Internetu z przepustowością do 300 Mb/s, a 5G zapewni nawet do 100 Gb/s.

Opóźnienia sygnału wynoszą dziś kilkadziesiąt milisekund, natomiast w 5G będą bliskie zeru! Wyobraźmy sobie auto jadące z prędkością 120 km/h, które stale komunikuje się z siecią. W przypadku technologii LTE, od wysłania sygnału do odebrania odpowiedzi samochód przejedzie 2,6 m. W technologii 5G odpowiedź przyjdzie już po przejechaniu 6 cm! Dla autonomicznych pojazdów taka różnica jest kluczowa, bo zależy od niej ludzkie życie – wyjaśnia Konrad Fuławka.

Podobnie jak w poprzednich latach goście konferencji mieli okazję zobaczyć najnowsze rozwiązania i prototypy technologiczne stworzone przez Nokię i jej partnerów. W większości prezentowały one nowe możliwości technologii LTE i 5G w kontekście ultraszybkiej transmisji danych (np. LTE 4Gb/s), Internetu Rzeczy czy nowych rozwiązań Smart City.