NIS 2 dotyczy także fizycznej kontroli dostępu
Rozporządzenie NIS 2 stawia przed firmami nowe wyzwania w zakresie fizycznej kontroli dostępu. Nowoczesne rozwiązania, takie jak OSDP v2, karty RFID i chmura, mogą pomóc w spełnieniu tych wymagań oraz zapewnieniu optymalnego poziomu bezpieczeństwa przedsiębiorstw o statusie kluczowych i ważnych.
W erze, gdy zagrożenia dla infrastruktury stają się coraz bardziej złożone i wszechobecne, zapewnienie skutecznej fizycznej ochrony staje się nieodzownym elementem strategii bezpieczeństwa każdej firmy i organizacji.
Wprowadzenie przez Unię Europejską dyrektywy NIS 2 znacząco podnosi poprzeczkę, nakładając na przedsiębiorstwa i instytucje obowiązek wdrażania zaawansowanych środków ochronnych związanych nie tylko z cyberbezpieczeństwem, ale także dotyczących fizycznej kontroli dostępu.
Zgodnie z zapisami w dyrektywie NIS 2, systemy bezpieczeństwa muszą być zintegrowane w sposób umożliwiający szybkie reagowanie na zagrożenia. Wyzwanie polega na połączeniu różnych systemów, takich jak monitoring, alarmy i kontrola dostępu, w jedną spójną platformę zarządzania. Fizyczna kontrola dostępu musi być niezawodna i funkcjonować nawet w sytuacjach awaryjnych, takich jak przerwy w dostawie prądu czy cyfrowe ataki.
Warto podkreślić, że dyrektywa wymaga stosowania technik szyfrowania end-to-end, aby podczas komunikacji między co najmniej dwiema stronami tylko nadawca i odbiorca mogli odczytać przesyłane informacje. W efekcie żadna inna osoba ani strona trzecia nie ma dostępu do klucza szyfrującego oraz do zaszyfrowanych danych. Należy także zwrócić uwagę, że jednym z największych zagrożeń bywają ataki ze strony pracowników lub osób, którym przyznano autoryzowany dostęp do obiektów. Konieczne zatem jest wdrożenie mechanizmów śledzenia i kontroli działań wewnątrz budynków, aby zminimalizować także i to ryzyko.
Na kluczowe potrzeby stawiane przez NIS 2 odpowiada opracowany przez AutoID Polska system EntryWise, który dzięki współpracy z urządzeniami kontroli dostępu (kontrolerami, czytnikami oraz kartami) zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach i instytucjach objętych wymaganiami dyrektywy. Przy współpracy z partnerami stawiamy na elastyczne podejście. W zależności od potrzeb, możemy działać jako ich podwykonawca przy realizowanych projektach albo dokonać samodzielnie wdrożenia u wskazanego klienta, przy zagwarantowaniu odpowiedniego wynagrodzenia partnerowi, który nas polecił.
Nowoczesne technologie w efektywnej kontroli dostępu
W dziedzinie fizycznej kontroli dostępu stale pojawiają się nowe rozwiązania, które oferują zwiększone bezpieczeństwo, wygodę i funkcjonalność. Specjaliści AutoID stawiają na ich implementację w celu zapewnienia maksymalnej ochrony zasobów swoich klientów. Jednym z nich jest OSDP v2, czyli otwarty standard komunikacji dla systemów kontroli dostępu. Zapewnia on bezpieczny sposób łączenia ze sobą urządzeń i odgrywa kluczową rolę w spełnianiu wymogów NIS 2, oferując szereg funkcji bezpieczeństwa istotnych dla ochrony infrastruktury:
- umożliwia szyfrowanie całej komunikacji między czytnikami a kontrolerami, chroniąc poufne dane przed nieuprawnionym dostępem,
- zapewnia mechanizmy uwierzytelniania urządzeń, uniemożliwiając podszywanie się pod legalny sprzęt i zakłócanie działania systemu kontroli dostępu,
- pozwala na zgodność z przyszłymi wymogami regulacyjnymi, ponieważ jest otwartym standardem, stale rozwijanym i aktualizowanym o nowe funkcje bezpieczeństwa.
W systemach wykorzystywane mogą być także szyfrowane karty RFID, które pozwalają na bezdotykowy dostęp do chronionych stref bez ryzyka przejęcia danych przez osoby nieupoważnione. Co ważne, systemy RFID są łatwe w użyciu i mogą być zintegrowane z innymi rozwiązaniami dla pełnego bezpieczeństwa firmy (jedna karta do kilku rozwiązań).
Oprogramowanie od AutoID może być instalowane nie tylko w tradycyjny sposób w serwerowni klienta, ale też w chmurze. Dzięki temu możliwe jest zdalne zarządzanie kontrolą dostępu i monitorowanie w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca na świecie. Pracownicy mogą być dodawani lub usuwani z systemu natychmiast, a administratorzy otrzymują pełne raporty i komplet danych analitycznych, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo i pozwala na lepsze kontrolowanie dostępu oraz wydarzeń na terenie firmy.
Dodatkowe informacje: AutoID Polska, tel. (12) 260-16-50, autoid@autoid.pl, www.autoid.pl
Podobne artykuły
Ochrona haseł po polsku
Menedżer haseł perc.pass to polskie rozwiązanie dla firm oraz instytucji publicznych, które zapewnia bezpieczne gromadzenie i zarządzanie danymi dostępowymi przy zachowaniu pełnej świadomości miejsca ich przechowywania.
Fudo: bezpieczny dostęp dla podwykonawców
W dobie coraz bardziej rygorystycznych regulacji prawnych konieczne jest zastosowanie narzędzi klasy PAM, które gwarantują wyższy poziom bezpieczeństwa niż łącza VPN.
Rublon MFA: uwierzytelnianie wieloskładnikowe dla firm
Rublon to polska spółka oferująca zaawansowaną platformę do uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA), która koncentruje się na rozwijaniu mechanizmów zabezpieczających dostęp pracowników do firmowych zasobów IT.