Sprzęt teleinformatyczny instalowany w jednostkach ochrony zdrowia musi zapewnić nie tylko odpowiedni poziom bezpieczeństwa, lecz także wysoką jakość infrastruktury, co w takich miejscach jak szpital, klinika czy przychodnia jest ważniejsze niż gdziekolwiek indziej. Rozwiązania cyfrowe obecnie nie tyle wspomagają, co wręcz umożliwiają efektywne leczenie i odpowiedni poziom opieki nad pacjentami. Gdy coś nie działa, jak należy, konsekwencje mogą być tragiczne. Użytkownik musi więc mieć gwarancję, że może polegać na instalowanym sprzęcie i aplikacjach, i to nie tylko teraz, lecz także za kilka lat, gdy obciążenia i transfery danych z pewnością będą większe niż obecnie.

Netgear zapewnia, że opracował rozwiązania odpowiednie dla szpitali i innych placówek medycznych, gwarantujące najwyższą wydajność i poziom bezpieczeństwa instalacji sieciowych. Według producenta w jednostkach ochrony zdrowia sprawdzą się przełączniki LAN z zasilaniem PoE, umożliwiające połączenia z prędkością 1, 10 oraz 40 Gb/s. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na serię M4300, którą stworzono m.in. do sprawnego wdrażania procedur medycznych związanych z diagnostyką telemedyczną, obrazowaniem, szybką komunikacją wewnątrz placówek oraz pomiędzy nimi. Przełączniki sprawdzą się, według specjalistów amerykańskiej marki, zarówno w nowych obiektach, jak i wszędzie tam, gdzie infrastruktura wymaga modernizacji.

Druga grupa godnych uwagi produktów obejmuje infrastrukturę sieci Wi-Fi oraz punkty dostępowe Wave2 – WAC740, zgodne ze standardem medycznym EN60601–1. Z punktu widzenia placówek ochrony zdrowia stanowią one dobre narzędzie do rozwoju telemedycyny i zaawansowanych procedur medycznych. Wraz z ewolucją Internetu rzeczy i coraz szybszym wzrostem ilości danych transmitowanych w sieciach radiowych, a także zagęszczenia urządzeń standard 802.11ac, w którym działają access pointy Wave2, zaspokoi zarówno aktualne, jak i przyszłe potrzeby rozwiązań mobilnych.

Każdy punkt dostępowy WAC740 umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 2,3 Gb/s, wykorzystując do tego port LAN 2,5 Gb/s lub dwa porty LAN dla bezpieczeństwa i redundancji najważniejszych połączeń aplikacji medycznych.

Technika MU-MIMO (Multi-User MIMO) zapewnia jednoczesny transfer do wielu urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów, wózków medycznych) dużych partii danych z systemów elektronicznej dokumentacji medycznej, zdjęć RTG, streamingu wideo, dźwięku VoIP itp. Z kolei funkcja AirQual umożliwia wychwycenie źródeł zakłóceń, co przyczynia się do poprawy jakości sygnału radiowego.

Rozwiązania Netgear przeznaczone są dla:

  • szpitali i klinik
  • sanatoriów
  • pomieszczeń w domach opieki, w których pacjent poddawany jest leczeniu
  • centrów medycznych, ambulatoriów przemysłowych, sportowych i innych oraz szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Kontrolery sieci Wi-Fi zapewniają pełne pokrycie placówki sygnałem bezprzewodowym (w tym roaming) niezależnie od kształtu pomieszczeń, piętra, materiału ścian i rozproszenia budynków na terenie np. szpitala. Dostępna jest też funkcja lokalizacji sprzętu w obiekcie. Warto przy tym dodać, że wszystkie urządzenia bezprzewodowe Netgear są zarządzane za pomocą prostego interfejsu kontrolera. Natomiast przełączniki można monitorować za pośrednictwem darmowego oprogramowania NMS300, oferowanego przez producenta.

Netgear udziela wieczystej gwarancji na urządzenia. Są one objęte serwisem NBD i wsparciem techników, co zapewnia bezpieczeństwo użytkowania jeszcze długo po wdrożeniu.Co istotne, relatywnie niskie koszty zakupu sprzętu umożliwiają budowę kompleksowej infrastruktury sieciowej lub alokację środków na inne cele działalności placówek ochrony zdrowia. Instalacje infrastruktury w szpitalach są przeznaczone do wielu zastosowań, takich jak łączność VoIP, pomiary wilgotności i temperatury, RFID dla dystrybucji leków lub procedur bezpieczeństwa.

 

Kontakt dla resellerów

Maciej Kaczmarek, VAR Account Manager, Netgear, mkaczmarek@netgear.com