W małych firmach lub oddziałach większych przedsiębiorstw sprzęt IT z reguły instalowany jest w pomieszczeniach, których nie planowano jako miejsce pracy serwerów czy macierzy dyskowych. Małe serwerownie powstają ad hoc, często w przypadkowych pomieszczeniach, co przy coraz większej mocy obliczeniowej serwerów i pojemności dysków wystawia przechowywane dane na duże niebezpieczeństwo, zawiązane m.in. z niewłaściwym chłodzeniem sprzętu.

W takich miejscach zazwyczaj nie ma odpowiedniej wentylacji. Ciepło, które gromadzi się w pomieszczeniach IT, powoduje podniesienie temperatury powyżej typowego, zalecanego dla tego środowiska zakresu (21–24°C). A każdy kilowat energii zużytej przez urządzenia IT przyczynia się do powstania kilowata energii cieplnej. Dlatego na kwestię chłodzenia sprzętu należy spojrzeć raczej z perspektywy usuwania nadmiernego ciepła, a nie dostarczania schłodzonego powietrza.

Z małych, ograniczonych przestrzeni, takich jak biuro lub niewielkie pomieszczenie sieciowe, ciepło można odprowadzać na wiele sposobów, które różnią się wydajnością, ograniczeniami i kosztem. W przypadku tzw. wentylacji pasywnej ciepłe powietrze miesza się z zimniejszym przez otwory lub kratki wentylacyjne. Jej efektywność można zwiększyć dzięki urządzeniu wymuszającemu obieg powietrza. Innym sposobem jest odprowadzanie ciepła przez system klimatyzacji budynku, jak również użycie wentylatora do usuwania ciepłego powietrza.

 

Stylowa szafka na serwery

APC by Schneider Electric proponuje małym i średnim firmom, które w ogóle nie dysponują profesjonalnym pomieszczeniem na serwerownię, umieszczenie sprzętu IT w małej, stylowej szafce NetShelter CX Office, która nie odbiega wyglądem od klasycznego wyposażenia biurowego. „Mebel” ten jednak wewnątrz jest w pełni profesjonalną szafą przemysłową, dostępną w czterech wysokościach: 12U, 18U, 24U i 38U.

Obudowa NetShelter CX Offcie jest dźwiękochłonna, dzięki czemu zainstalowany w niej sprzęt nie wpływa znacząco na komfort pracujących w tym samym pomieszczeniu osób. Zaawansowane rozwiązania tłumienia dźwięku praktycznie wyciszają hałas wytwarzany przez serwer (redukcja hałasu 18,5 dB). Zainstalowany moduł wentylacyjny może chłodzić sprzęt o mocy do 3,6 kW.

Przygotowanie szafki NetShelter CX do pracy jest niezwykle proste – nabywca dostaje sprzęt zmontowany i wstępnie przetestowany. Pozwala to zaoszczędzić czas przeznaczany na montaż lub konfigurację (w zestawie znajdują się odpowiednie okablowanie i listwa zasilająca PDU). Po umieszczeniu obudowy w dogodnym miejscu wystarczy zainstalować w niej serwer, urządzenia pamięci masowej lub sprzęt sieciowy. Możliwe jest dodanie do zestawu oprogramowania do monitorowania i zarządzania, a także zasilacza APC Smart-UPS, który zagwarantuje bezpieczeństwo sprzętu na wypadek awarii zasilania. Szafka NetShelter CX jest zamykana na klucz, co chroni jej zawartość przed dostępem niepowołanych osób. Można ją też na stałe przytwierdzić do podłogi.

Dodatkowe informacje:

 

Jarosław Luber, System Engineer, Schneider Electric,

jaroslaw.luber@schneider-electric.com

Artykuł powstał we współpracy ze Schneider Electric.