Monitoring: nie tylko do obserwacji
Wydatki na nadzór wideo i kontrolę dostępu będą zwiększać się w najbliższych latach zarówno globalnie, jak też na polskim rynku.
Monitoring przestaje być jedynie narzędziem do obserwacji.
Analitycy Verified Market Research szacują, że wartość europejskiego rynku monitoringu wzrośnie z blisko 9 mld dol. w 2024 r. do 19,93 mld dol. w roku 2031. Oznacza to średnioroczny wzrost na poziomie ponad 10 proc. Natomiast według ubiegłorocznej prognozy Markets and Markets globalne wydatki na nadzór wideo będą zwiększać się co roku przeciętnie o 9,2 proc., osiągając w 2028 r. poziom 83,3 mld dol. Rosnącym inwestycjom powinien sprzyjać wzrost obaw o bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej, w firmach i domach, które to zjawisko już teraz obserwują dostawcy tego rodzaju systemów. Z drugiej strony popytowi sprzyja postęp technologiczny, w tym oferta kamer o wysokiej rozdzielczości, zaawansowane oprogramowanie do analizy wideo i wykorzystywanie w nowych rozwiązaniach sztucznej inteligencji.
W Polsce sprzyjające warunki dla sprzedawców panują między innymi w sektorze budynków mieszkalnych. Z danych Statista wynika, że przychody z tego tytułu powinny powiększać się co roku średnio o ponad 14 proc., osiągając w tym roku pułap 51,4 mln dol., a w roku 2028 poziom 87,1 mln dol. Oznacza to skok o 70 proc. w ciągu czterech lat.
Co istotne, wskaźnik penetracji takich zabezpieczeń ma zwiększyć się 4-krotnie, z 7,5 proc. gospodarstw w kraju do 22,4 proc. w 2028 r. Dane te obejmują sprzedaż urządzeń do sieciowej kontroli dostępu oraz do zarządzania budynkami i lokalami (kamer, czujników ruchu, zdalnie sterowanych zamków do drzwi), a także sprzętu do monitorowania ryzyka (w tym czujników dymu i wilgotności).
Inwestycjom powinien pomóc też rozwój tzw. inteligentnych miast, gdzie monitoring stanowi nieodłączny element infrastruktury, choć zapotrzebowanie na takie rozwiązania mogą spowalniać obawy o naruszanie prywatności. Dostawcy dostrzegają również wzrost zamówień w sektorze obronności, co ma związek z sytuacją geopolityczną.
– Również przemysł i logistyka to branże, które zdecydowanie najwięcej inwestują w bezpieczeństwo, a do wzrostu popularności takich rozwiązań przyczynia się ich integracja z systemami AI i IoT – podkreśla Tomasz Grecki, IT Sales Manager CEE & Nordic w Dahua Technology.
Sztuczna inteligencja poprawi nadzór
Według rynkowych prognoz wydatki na monitoring wizyjny powinno ciągnąć w górę zapotrzebowanie przedsiębiorstw na analitykę obrazu, wspomaganą przez sztuczną inteligencję. Już obecnie dostępne są systemy, które wykorzystują mechanizmy sztucznej inteligencji, „zaszyte” w urządzeniu, bez potrzeby wysyłania wrażliwych informacji do centrów danych. Takie rozwiązania mogą być wykorzystane do sprawdzania tablic rejestracyjnych, ale także rozpoznawania twarzy.
– Sztuczna inteligencja będzie miała ogromne znaczenie w monitoringu, choć na jej rozwój w tym zakresie będą miały wpływ wymogi prawne oraz kwestia prywatności – podkreśla Przemysław Biel, Country Sales Manager Poland w Synology.
Wiadomo już, że rozwój technologii jest z zadowoleniem przyjmowany w sektorze przemysłowym, który sporo inwestuje w monitoring, stawiając przy tym nie tylko na obserwację, ale kładąc nacisk na analitykę umożliwiającą optymalizację procesów (np. dzięki dedykowanym analizom obrazu, integracji audio i sygnalizatorów świetlnych oraz połączeniu danych z automatyki).
– Systemy dozoru przestają być jedynie narzędziem do obserwacji. Stają się integralną częścią procesów produkcyjnych i prawidłowego funkcjonowania całych zakładów pracy. Duża dynamika zmian sprawia, że systemy muszą być otwarte na integrację i elastyczne w rozbudowie – mówi Bogumił Szymanek, Sales Engineer w Axis Communications.
Zdaniem integratora
Przedsiębiorcy zainteresowani monitoringiem oczekują połączenia nadzoru wideo z ochroną perymetryczną, w tym rozpoznawaniem tablic rejestracyjnych w celu automatycznej obsługi szlabanów. Ponadto coraz częściej firmy wykorzystują system monitoringu nie tylko do ochrony, ale też do monitorowania procesów produkcyjnych i logistycznych. Ostatnio widać większe zainteresowanie kamerami, które przekazują kolorowy obraz także w nocy. Natomiast niewielu klientów prywatnych pyta o narzędzia analityczne, za to interesuje ich przede wszystkim obraz wysokiej jakości. Wymagają przy tym łatwego zarządzania monitoringiem i podglądu za pomocą aplikacji mobilnej. Co do klientów domowych, to cenią oni także dostęp do zarządzania i widoku z kamer z dowolnego miejsca, jak też integrację monitoringu z automatyką domową, np. żeby zdalnie otworzyć bramkę kurierowi gdy nie ma ich w domu.
Podobne artykuły
Rozwiązania IT w edukacji
Odpowiednio dobrana cyfrowa technologia pozwala szkołom wykraczać poza tradycyjne granice nauczania, a uczniom nabywać umiejętności, które będą im niezbędne w przyszłości.
TP-Link VIGI: monitoring trudno dostępnych miejsc
Monitoring wizyjny obszarów, gdzie nie ma dostępu do prądu czy internetu, wymaga sprzętu o odpowiednich właściwościach.
Elmark Automatyka oficjalnym dystrybutorem rozwiązań Milestone Systems
Pełne portfolio rozwiązań VMS jest już teraz dostępne od ręki.