Nowe modele informatyczne ewoluują, aby wspierać coraz bardziej ulepszoną technologię w obszarach: edge computing, data, cloud i security”- mówił Krzysztof Kowalczyk, Sales Director, HPE Polska na konferencji HPE i AMD „Modernizacja IT zaczyna się od danych”.

Jak podkreślano, dane to obecnie jeden z najważniejszych zasobów organizacji. Strategia data-first, oparta na ich efektywnym wykorzystaniu, musi być wdrażana wraz z modernizacją IT, zmianą procesów i praktyk.

Chmura publiczna nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem

Eksperci zapewniali, że przetwarzanie i operacje na danych w miejscu ich tworzenia, głównie na brzegu sieci, doprowadzi do szybszych i bardziej wymiernych wyników biznesowych. Organizacje wciąż próbują przechowywać i przetwarzać dane w miejscu, w którym można je w pełni kontrolować. Ten paradygmat musi ulec zmianie.

Transformacja zorientowana na dane nie wymaga też przenoszenia obciążenia z maszyn lokalnych na chmurowe, gdyż dziś wciąż ponad 70 proc. aplikacji i danych znajduje się poza chmurą publiczną.

Jak zauważono, wiele organizacji przeniosło się do chmury tylko po to, by odkryć, że silosy nadal istnieją jako część architektury wielochmurowej.

Według ekspertów uelastycznienie środowisk IT zapewnia platforma HPE GreenLake. Umożliwia udostępnianie zasobów i danych w centrum danych, na brzegu sieci czy w chmurze publicznej, z jednego portalu w modelu usługowym.

Co pomaga w podejściu data-first

Na konferencji zaprezentowano nowe rozwiązania umożliwiające modernizację IT od brzegu sieci do chmury. Jak stwierdzono, rośnie potrzeba inwestowania w serwery, które zapewnią niezbędną wydajność, a jednocześnie są łatwe w zarządzaniu i elastyczne. Te wymogi spełniają według informacji z konferencji maszyny HPE ProLiant nowej, 11 generacji, na platformie AMD.

Kluczowe jest również łatwe zarządzanie i bezpieczne przechowywanie danych. Według HPE wymierne efekty przynoszą systemy dyskowe, zapewniające samoobsługę i dające 100 proc. gwarancji dostępności dla krytycznych środowisk. Rozwiązanie pamięci masowej HPE GreenLake for Block Storage jest według producenta jedynym na rynku rozwiązaniem spełniającym te parametry.

Jest to usługa zapewniająca obsługę danych w chmurze w ramach HPE GreenLake, która upraszcza zarządzanie lokalną pamięcią masową i pomaga w dostępie do danych rozproszonych w organizacji, co ułatwia szybsze podejmowanie decyzji biznesowych, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa..

Zaprezentowano również usługę HPE GreenLake for DataFabric, która w jednym miejscu łączy dane, aplikacje i konta użytkowników niezależnie od ich fizycznej lokalizacji – na krawędzi sieci, centrum danych czy chmury publicznej. Przyspiesza wykorzystanie danych zgromadzonych w przedsiębiorstwie.