Współpraca Lenovo z firmą NetApp zaowocowała pojawieniem się dwóch typów nowych macierzy – hybrydowych (umożliwiających instalację dysków HDD i SSD) oraz w wersji all-flash. Zapewniają dużą wydajność oraz integralność danych przechowywanych w środowisku lokalnym i w chmurze oraz ich bezpieczeństwo. Urządzenia są wytwarzane we wszystkich regionalnych centrach produkcyjnych Lenovo, co gwarantuje elastyczność łańcucha dostaw.

Nowe macierze dyskowe Lenovo podzielono na dwie rodziny – ThinkSystem DE i DM (w każdej są trzy modele hybrydowe i dwa all-flash). Urządzenia wyposażono w rozbudowane oprogramowanie zarządzające oraz pakiet Lenovo XClarity Administrator, który upraszcza ich wdrożenie w infrastrukturze centrum danych przedsiębiorstwa i zintegrowanie z innymi rozwiązaniami Lenovo. Macierze z rodziny DE zapewniają zapis wyłącznie blokowy, z bardzo dużą wydajnością. Natomiast modele DM umożliwiają także zapis plików i charakteryzują się większą skalowalnością oraz zaawansowanymi funkcjami w zakresie optymalizacji składowania danych i niezawodności dostępu do danych.

Wydajnie i bezpiecznie

Macierze z rodziny ThinkSystem DE charakteryzuje wyjątkowa wydajność. Model all-flash DE4000F zapewnia 300 tys. operacji wejścia-wyjścia na sekundę (IOPS) i przepustowość 10 GB/s, natomiast model DE6000F – odpowiednio 1 mln IOPS i 21 Gb/s. Urządzenia są przeznaczone do pracy z aplikacjami przetwarzającymi duże zbiory danych, systemami wideonadzoru i rozwiązaniami IoT. Dzięki w pełni redundantnym ścieżkom I/O, zaawansowanym funkcjom ochrony i rozbudowanym rozwiązaniom diagnostycznym zapewniają dostępność danych na poziomie 99,9999 proc.

W poszczególnych modelach macierzy DE zastosowano różne kontrolery, w efekcie różnią się wydajnością, ilością pamięci cache oraz liczbą dysków, które można udostępnić w sieci SAN. Do podstawowego urządzenia z kontrolerem można podłączać kolejne półki dyskowe, zwiększając tym samym pojemność całego systemu.

Dzięki wbudowanej funkcji Dynamic Drive Pool zdecydowanie uproszczono zarządzanie przestrzenią dyskową w macierzy oraz łączenie dysków w strukturę RAID. W przypadku awarii któregoś z nośników zapasowy napęd jest automatycznie podłączany do puli RAID. Znacznie przyspieszono także proces odbudowywania struktury macierzy, gdy jeden z dysków odmówi posłuszeństwa.

Ochrona danych w macierzach ThinkSystem DE jest zapewniana dzięki mechanizmowi odpowiadającemu za tworzenie kopii migawkowych (snapshot) oraz kopie całych woluminów. Urządzenia mają również funkcję wykonywania asynchronicznych i synchronicznych (tylko modele DE6000H/DE6000F) kopii lustrzanych całej macierzy. Dodatkowe oprogramowanie umożliwia szyfrowanie danych na dyskach i zarządzanie kluczami kodującymi. Wszystkie wymienione funkcje zapewniono dzięki opracowanym przez NetApp mechanizmom, które zostały zaimplementowane w oprogramowaniu macierzowym stworzonym przez Lenovo.

 

Trzy  pytania do…

Jakuba Roguskiego, Senior Sales Engineera, BI & Infrastructure, Lenovo Data Center Group

Skąd pomysł na współpracę z firmą NetApp?

Nasza dotychczasowa oferta pamięci masowych nie zawierała macierzy, które zapewniałyby dostęp plikowy, możliwy był tylko blokowy dostęp do danych, co ograniczało zastosowanie tych urządzeń głównie do baz danych i środowisk wirtualizacyjnych. To był poważny problem utrudniający realizację wielu projektów i wygrywanie przetargów. Eksperymentowaliśmy trochę z oprogramowaniem typu software defined storage, ale dostrzegliśmy, że klienci rzadko inwestują w taki model tworzenia środowiska pamięci masowych, częściej decydują się na rozwiązania hiperkonwergentne. Dlatego, chcąc utrzymać ofertę klasycznych macierzy dyskowych, zdecydowaliśmy się na współpracę z NetAppem, który dostarcza oprogramowanie macierzowe dołączane do produkowanych przez nas urządzeń.

W jakim modelu biznesowym rozwiązania te będą wprowadzane na rynek?

Nowe macierze będą oferowane pod marką Lenovo, chociaż nie ukrywamy oczywiście, że bazują na rozwijanym od lat i sprawdzonym oprogramowaniu firmy NetApp. Zresztą porozumienie zostało podpisane niedawno i stanowi, że zakres współpracy między naszymi firmami będzie rozszerzany. Zyskamy m.in. prawo do odsprzedaży największych systemów storage firmy NetApp, jakich Lenovo w ogóle nie ma w ofercie. Pewne jest natomiast, że wszystkie produkty pod marką Lenovo będą rozprowadzane wyłącznie przez nasz kanał dystrybucyjny i certyfikowanych partnerów, a my bierzemy pełną odpowiedzialność za pomoc techniczną dotyczącą tych produktów.

Czy zatem obecni partnerzy Lenovo muszą spełniać jakieś konkretne wymogi, aby sprzedawać nowe macierze?

Nie prowadzimy certyfikacji dotyczącej wyłącznie systemów pamięci masowych. Nasi partnerzy, którzy chcą uzyskać status wyższy od podstawowego, muszą co roku zdawać egzaminy ze znajomości wszystkich rozwiązań w ofercie Lenovo. W tej chwili pracujemy nad wprowadzeniem do treści szkoleń wiedzy o nowych macierzach, więc pytania z nimi związane pojawią się już w najbliższym cyklu egzaminów.

 

 

Elastyczność i skalowalność

Wyróżnikiem macierzy z rodziny ThinkSystem DM jest wyjątkowa elastyczność konfiguracji i skalowalność. Mogą być wykorzystywane na dwa sposoby – jako zasób dla serwerów w sieci Storage Area Network lub serwery plików Network Attached Storage. Dzięki zastosowaniu modelu scale-out (tzw. skalowania horyzontalnego) producent ułatwił zwiększenie wydajności środowiska pamięci masowych budowanego z wykorzystaniem systemów DM. Można połączyć nawet sześć urządzeń (hybrydowych i all-flash) w trybie SAN oraz 12 w trybie NAS i uzyskać w ten sposób łączną pojemność odpowiednio – 35 lub 70 PB.

Wszystkie macierze ThinkSystem DM są wyposażone w system operacyjny NetApp ONTAP, który gwarantuje bezpieczeństwo i wysoką dostępność danych, oczekiwaną w środowiskach klasy enterprise. Zastosowano w nich najnowsze rozwiązania, m.in. karty sieciowe z portami Ethernet 40Gb oraz Fibre Channel 32Gb, a także protokół NVMe over Fibre Channel, dzięki czemu zagwarantowano minimalizację opóźnień i maksymalizację wydajności macierzy. Połączone w klaster urządzenia DM7000F w testach przetwarzały dane z prędkością nawet 4 mln IOPS.

Modele ThinkSystem DM oferowane są wraz z pakietem oprogramowania o bardzo bogatej funkcjonalności. Zapewnia ono m.in. kompresję danych przeprowadzaną bez znacznego wpływu na wydajność macierzy, deduplikację oraz inteligentne kompaktowanie danych, polegające na układaniu ich w blokach w taki sposób, aby jak najefektywniej wykorzystać przestrzeń dyskową. W efekcie można uzyskać nawet pięciokrotną redukcję objętości danych zapisywanych na nośnikach.

Synchroniczną replikację zapewnia dołączone do macierzy oprogramowanie MetroCluster. Gwarantuje ono, że w przypadku awarii nastąpi bardzo szybkie przełączenie na macierz zapasową, a ryzyko utraty danych jest sprowadzone praktycznie do zera.

Autoryzowanymi dystrybutorami rozwiązań Lenovo w Polsce są firmy: AB, Arrow ECS, Ingram Micro i Tech Data.

Dodatkowe informacje:

Jakub Roguski, Senior Sales Engineer, BI & Infrastructure, Lenovo Data Center Group, jroguski@lenovo.com