PowerStore jest najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem do przechowywania danych, dlatego że ktoś pomyślał i do uruchomienia wszelkich procesów na macierzy wykorzystał technologię kontenerów. No dobrze, powie ktoś inny, nie jestem DevOpsem, po co mi to? Popatrzmy więc, jak wykorzystywane są kontenery, a zrozumiemy rewolucję, z jaką mamy do czynienia.

Zacznijmy od tego, że – jak się nietrudno domyślić – większość czytających ten tekst korzystała kiedyś z poczty w przeglądarce. Najbardziej znane systemy tego typu bazują właśnie na kontenerach.  Nakontenerach, czyli właściwie na czym? Otóż każde odświeżenie naszego okienka jest uruchomieniem oddzielnego procesu – kontenera  –od strony serwerowej. Jak nam się coś zepsuje, wystarczy odświeżyć przeglądarkę, a więc zrestartować proces. Przy czym nasz restart nie wpływa na okienka innych użytkowników. To tak, jakbyśmy ponownie uruchomili naszą macierz, co kompletnie nie ma wpływu na inne elementy. Wszystko może sobie normalnie działać, a aktualizacja oprogramowania wygląda tak, że każdy nowy proces startuje z nową wersją, a te stare, dopóki działają – działają na starszej.

A co z macierzą, która kompletnie nie potrzebuje restartu? I to z poziomem niezawodności 99,9999? Taką, która sama w sobie działa na klastrze kontenerów, wobec czego podłączenie następnej, analogicznej do klastra jest proste i naturalne? Macierzą, do której funkcjonalność plikową dodano uruchamiając proces serwera plików – używany i zweryfikowany wcześniej w rozwiązaniach Dell Unity? Odpowiedź na wszystkie te pytania jest krótka: no problem.

Nowa architektura to przełom w zarządzaniu danymi. Programowanie pracy kontenera nie wymaga całego ogromnego środowiska testowego. Wymaga… laptopa, a efektem jest kosmiczna elastyczność. Jeżeli trzeba będzie napisać poprawkę, nie będzie to trwało miesiącami, można to zrobić praktycznie od ręki. Jeżeli ktoś wymyśli nową funkcjonalność, będzie ją można po prostu uruchomić.

I teraz kilka istotnych kwestii, żeby wszystko było jasne. Po pierwsze PowerStore się sam zarządza, jeśli więc mamy kilka takich macierzy, procesy same rozkładają dane, w zależności od tego, gdzie i jakich danych nam potrzeba. Nie jest przy tym niczym nadzwyczajnym, że parzystość, czyli zabezpieczenie na warstwie danych, jest realizowana automatycznie przez macierz. Zatem nie mamy starodawnego RAID-a na urządzeniach blokowych (dawniej dyski), ale przestrzeń podzielona jest na segmenty, które odpowiednio ulegają deduplikacji i kompresji. My jedynie mówimy, ile tej przestrzeni potrzeba, gdzie i w jaki sposób. W tym celu można blokowo używać FC, iSCSI, korzystać z danych plikowo, ale można też użyć mechanizmu vVols.

Co ważne, wszystko działa na wskaźnikach, wszystko jest programowalne. Kopia migawkowa  czy klon nie stanowią tu żadnego luksusu – mówimy o standardowym zachowaniu macierzy. Replika jest automatycznym standardem i wszystko można zrobić za pomocą REST API. Jak ktoś chce, może użyć PowerStore’a jako automatyczny podajnik danych dla baz przy wykorzystaniu – na przykład – Ansible’a i dział utrzymania baz danych będzie miał możliwość uruchomienia bazy produkcyjnej (wersji „2 minuty temu” w celach testowych).

Do tych zalet trzeba dodać jeszcze jedną – inteligencję. Standardem rynkowym jest obecnie wykorzystanie nauczania maszynowego, nic więc dziwnego, że w rozwiązaniu PowerStore algorytmy uczenia maszynowego służą do eliminacji dziesiątków czasochłonnych zadań i automatyzacji procesu podejmowania decyzji. Tak pracochłonne procesy, jak początkowe rozmieszczanie woluminów, migracje, równoważenie obciążenia i rozwiązywanie problemów, są zautomatyzowane przez wbudowany silnik uczenia maszynowego. Optymalizuje on działanie zarówno pojedynczych urządzeń, jak i całych klastrów, dbając o jak najlepszą wydajność i redukując koszt infrastruktury, nawet jeśli środowisko pracy ewoluuje w sposób nieprzewidywalny.

Trudno się więc dziwić, że nie możemy się doczekać, aby wspólnie z wami zobaczyć, jak to rozwiązanie zadziała w waszym środowisku IT.

Zainteresowanych wypożyczeniem lub zakupem rozwiązania Dell EMC PowerStore zapraszamy do kontaktu.

Kontakt dla partnerów: Jakub Skwarczyński, Dell Technologies Business Development Manager, Ingram Micro, tel. 603 885 211, jakub.skwarczynski@ingrammicro.com