znaczek2-linkedin „Zastanawialiście się czasem, ile trzeba koparek kryptowalutowych, żeby móc wykopać 1 bitcoin dziennie i ile by to kosztowało?”. Takim właśnie, prowokacyjnym pytaniem, rozpoczął jeden ze swoich wpisów Tomasz Buk, Interim Manager w DXC. I na szczęście sam udzielił na nie odpowiedzi: „otóż, jeżeli byśmy dysponowali nowoczesną koparką ASIC typu Antminer S19 Pro (aktualna zwariowana cena za sztukę to koło 7000 dol.), to wydajność tej maszyny wynosi 110TH/s przy zużyciu 3250 W energii. Chcąc wykopać 1 BTC dziennie musimy mieć około 2000 takich koparek. Więc inwestycja w sam sprzęt to koło 14 mln dol. Potrzeba by również dostarczyć około 6,5 MW energii elektrycznej. Przy cenie prądu rzędu 40 groszy za kWh, dziennie byście mogli być do przodu o jakieś 55 000 dol. Po około 250 dniach sprzęt by się spłacił, a później to już wszystko wasze ;-)”. No to powodzenia!

znaczek2-linkedin Od pewnego czasu w korytarzach TVN-u furorę robi powiedzenie „kochajmy ludzi, tak szybko odchodzą”. Co jakoś wcale nie bawi pracowników z działu HR, którzy i tak nie mają łatwo, bo proces zwalniania jest równie trudny jak rekrutacja. Coś o tym wie Paweł Zdziech, Recruitment & Communications Manager w 7N, który w dziesiątą rocznicę pracy podzielił się kilkoma wspomnieniami z tego okresu. Na przykład emailem od pana Leszka W., któremu nie udało się przejść przez rekrutację na stanowisko Project Managera. Fragment korespondencji cytujemy (zachowując pisownię oryginalną): „tym waszym modelem 75/25 możecie sobie obetrzeć tylek – ja się nie dam wykorzystać, chociaż nie wykluczone ze paru głupich i naiwnych w Polsce sie jeszcze znajdzie, (w Niemczech już nie). (…) Napisalem tez emaila do Jeppe Hedaa, sugerując aby poslal Pana na kurs wymowy angielskiej bo to co pan prezentuje jest zenujace i dyskwalifikuje Pana w roli interviewera”… Bez komentarza.

znaczek2-linkedin Tak zwany Plan Odbudowy dla Europy (po skutkach reakcji rządów na koronawirusa) zakłada wpompowanie w rynek UE 1,8 bln euro, z czego część ma być przeznaczona na cyfryzację. Jak napisała Anna Streżyńska, była szefowa resortu cyfryzacji: „w ministerstwie w latach 2015 – 2018 próbowaliśmy – bezskutecznie – sprząc dokumentację elektroniczną i całą publiczną służbę zdrowia, dokumentacje i służby resortowe oraz szpitalnictwo samorządowe. Żeby system wreszcie zaczął działać i nie dręczyć udręczonych chorobami ludzi. Nie wymaga to RE-CENTRALIZACJI, o czym ostatnio słyszymy, lecz CYFRYZACJI. Dostaliśmy już mnóstwo pieniędzy na te cele w poprzednich perspektywach budżetowych Unii Europejskiej, niestety nadal udręczeni chorobami ludzie albo leczą się z pomocą Doktora Google, albo pielgrzymują ze swoimi cierpieniami po analogowych izbach przyjęć, z grubymi teczkami dokumentacji w dłoniach, próbując trafić w czas lekarskiej dostępności. Jesteśmy dziś beneficjentami Planu Odbudowy w każdym strumieniu. To szansa na wielką zmianę w dziedzinach cyfryzacji i zdrowia”. Obyśmy ją tym razem wykorzystali.

znaczek2-linkedin Im więcej chmur, tym mniej słońca, ale też… pieniędzy, przynajmniej z punktu widzenia wielu integratorów. Problem poruszył Jakub Skałbania, szef Netwise USA. Zaczął od przypomnienia obietnic składanych przez Microsoft i innych chmurowych vendorów: „subskrypcje chmurowe to szansa dla naszych partnerów na przychody w nowych obszarach”; „dzięki Azure i nowym modelom licencjonowania (CSP) nasi partnerzy zwiększają przychody znacząco”… „Tymczasem przychody ze sprzedaży licencji, hostingu, marż, promocji, co-op’ów, subskrypcji partnera takiego jak Netwise zmalały kilkakrotnie. Mimo faktu, że po 2015 roku zaczęliśmy obsługiwać globalnych klientów, z których ponad dziesięciu ma miesięcznie KILKADZIESIĄT razy więcej licencji niż w 2014 i 2013 w sumie sprzedaliśmy… Te przychody owszem rosną, ale tylko Microsoft’owi”. To na pewno.

znaczek2-linkedin „Szansa na legalną inwigilację w UE? Ostatnio niezbyt często piszę tu o prawie. Ale to poraża” – zaalarmował dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej i doradca w kancelarii Maruta Wachta. „Parę dni temu Rada UE wydała ogólnikową rezolucję, w której wzywa do wprowadzenia nowych zasad regulujących stosowanie szyfrowania danych w Europie. (…) W dalszej części rezolucji wskazuje się, że stosowane dzisiaj zaawansowane techniki szyfrowania danych uniemożliwiają dostęp do nich… różnym organom państw członkowskich. Finalnie wzywa się więc państwa członkowskie do propagowania rozwiązań technicznych, pozwalających takim organom na dostęp! Rezolucja jest tak ogólna, że swoją nadinterpretacją będzie pozwalała na uzasadnienie niemal każdej formy inwigilacji”. Nie śmiemy nawet wątpić, że oczywiście to wszystko dla naszego dobra.

znaczek2-linkedin Wytrwałość Amerykanów w dążeniu do podboju kosmosu została nagrodzona 18 lutego, kiedy łazik Perseverance wylądował na Marsie. Do tego wydarzenia odniósł się na LinkedIn Maciej Nowicki, Creative Director w CVVP, który podzielił się następującą uwagą: „łazik marsjański ma atomowe serducho i w odróżnieniu od poprzedników nie korzysta z baterii słonecznych, które na Marsie sprawdzają się średnio. Zamiast nich ma zasilanie nuklearne. Nie jest to co prawda reaktor atomowy, ale też całkiem imponujący generator radioizotopowy z zapasem plutonu na kilkadziesiąt lat. Perseverance prędzej wykaże oznaki sklerozy niż zapadnie na energetyczny uwiąd starczy”. Kosmos…

znaczek2-linkedin Jakiś czas temu Tomasz Gołębiowski, nasz rednacz, poprosił na LI o opinie w sprawie żądania ze strony niemieckich nauczycieli, którzy zaapelowali do tamtejszych władz o przejście na tanie programy open source’owe w lokalnej serwerowni zamiast na przykład kosztownego Office 365 w chmurze. W odpowiedzi Piotr Kawecki, Managing Partner w ITBoom, podzielił się linkiem do artykułu w PC World o jednoznacznie brzmiącym tytule: „Porażka Linuksa w Monachium. Zastąpi go Windows 10”. Jednoznaczny jest też komentarz Piotra Kaweckiego: „Historia zatacza koło i widzę, że Niemcy nie uczą się na błędach sprzed lat. W 2003 roku, jako pionierzy wywalczyli ustawowy przykaz stosowania rozwiązań typu open source, a po latach wrócili jednak do dużo bardziej funkcjonalnych i uniwersalnych narzędzi Microsoftu”.