Lenovo podbija rynek pamięci masowych
Rekordowa sprzedaż pamięci masowych przez firmę Lenovo jest wynikiem konsekwentnego realizowania strategii nieustannego rozwoju ich funkcjonalności.

Ogłoszone pod koniec maja wyniki Lenovo za rok finansowy 2022/2023 potwierdziły rosnącą siłę producenta na rynku rozwiązań dla centrów przetwarzania danych. Odnotowany wzrost sprzedaży pamięci masowych wyniósł aż 208 proc. (serwery – 29 proc., cała sprzedaż działu Infrastructure Solutions Group – 37 proc.), co, jak podkreślają przedstawiciele Lenovo, jest efektem przede wszystkim silnego zaangażowania w rozwój kanału partnerskiego i właściwych decyzji w obszarze strategicznych relacji z partnerami technologicznymi.
Dla klientów, którzy borykają się z szybkim i ciągłym wzrostem ilości danych oraz trudnościami w ich zarządzaniu, bardzo ważnym czynnikiem jest przekierowanie funkcjonalności zewnętrznego oprogramowania do systemu operacyjnego macierzy. Wielofunkcyjne macierze Lenovo ThinkSystem serii DM działają pod kontrolą systemu operacyjnego ONTAP, który ułatwia zarządzanie danymi oraz minimalizowanie ich objętości za pomocą kompresji i deduplikacji. Co więcej, nowe wersje systemu są dostępne bezpłatnie w zakresie aktywnych kontraktów serwisowych (nie ma konieczności ponoszenia dodatkowych opłat licencyjnych w momencie zwiększenia pojemności nośników).
Wiele funkcji wprowadzonych ostatnio do systemu ONTAP zwiększa poziom bezpieczeństwa gromadzonych w macierzy danych. Jedną z nich jest wbudowana ochrona przed skutkami ataków typu ransomware. Oprogramowanie macierzy umożliwia tworzenie migawkowych kopii danych, które pozostają odporne na ataki, w związku z czym ich zaszyfrowanie lub próba nadpisania stają się niemożliwe. Aby zminimalizować ryzyko nieuprawnionego dostępu do danych, w systemie ONTAP zaimplementowano wieloskładnikowy mechanizm uwierzytelniania administratorów.

W ostatnim roku sprzedaż macierzy Lenovo wzrosła o 138 proc., a w segmencie all-flash o 100 proc., co jest efektem zaawansowania technicznego oraz ich bogatej funkcjonalności. Jesteśmy numerem jeden wśród producentów pamięci masowych w kategorii do 25 tys. dol., które stanowią 61 proc. udziału w rynku macierzy na całym świecie. Natywne funkcje urządzeń, takie jak tiering na tani nośnik oraz gwarancja określonego poziomu redukcji danych w ogromnym stopniu ograniczyły koszty przechowywania danych. Obserwujemy wzrost potrzeb naszych klientów w obszarze zastosowania protokołu S3, dlatego zapewniamy jego obsługę w macierzach serii DM we współpracy z naszym partnerem, firmą Cloudian. Jesteśmy też gotowi na erę AI, oferując serwery i macierze dyskowe jako dopasowane zestawy w postaci architektury referencyjnej, a także rozwiązania SDS przygotowane wspólnie z firmą WekaIO.
Wydajność enterprise w klasie mid-range
Wybrane modele macierzy dyskowych Lenovo są wyposażone w najszybsze obecnie nośniki pamięci – NVMe. Co więcej, Lenovo jest jednym z niewielu producentów oferujących w zakresie NVMe kompletny zestaw end-to-end (serwer, karta HBA, przełącznik, macierz), objęty jednym kontraktem serwisowym. Do wyboru są dwie, rozwijane pod tym kątem serie produktowe: DM (DM5100F, DM7100F) oraz DE (DE6400F, DE6600F). Lenovo umożliwia wybór protokołu NVMe over Fibre Channel bądź NVMe over RoCE, a – co najważniejsze – zastosowanie technologii NVMe nie ogranicza funkcjonalności macierzy, jak ma to miejsce w przypadku innych producentów.
– Obecnie, pod względem wydajności, zaciera się podział macierzy na klasy. Dzięki zastosowaniu technologii NVMe dostarczamy systemy klasy mid-range o wydajności na poziomie enterprise, oferujące tzw. extreme performance na poziomie 2 milionów IOPS i 20 GB/s przepustowości – mówi Sebastian Kulpa, Data Management Sales Executive, Lenovo Infrastructure Solutions Group.
Klienci coraz częściej są zainteresowani wdrażaniem macierzy all-flash dla danych typu secondary, w których dyski SSD z interfejsem SAS wykorzystywane są jako repozytorium backupu. W obliczu ich spadających kosztów, jak też rosnącej potrzeby zagwarantowania wysokiej dostępności środowisk IT, Lenovo – we współpracy ze specjalistami Veeam – ułatwia stworzenie rozwiązań, w których w przypadku awarii środowiska produkcyjnego możliwe jest uruchomienie maszyn wirtualnych bezpośrednio z ich kopii backupowej. Posiadanie szybkich dysków SSD, zamiast tradycyjnych HDD, jest w tym przypadku nieodzowne.
Autoryzowanymi dystrybutorami macierzy dyskowych Lenovo są: AB, Also, Ingram Micro oraz TD Synnex.
Więcej informacji na temat portfolio producenta dostępnych jest na stronie www.lenovo.pl.
Podobne artykuły
XVI Regaty Lenovo: żeglarskie święto branży IT
W XVI Regatach Lenovo frekwencja była rekordowa. W wydarzeniu uczestniczyło blisko tysiąc osób z branży, a w samych zawodach rywalizowało ponad 80 załóg. Doskonałej atmosferze sprzyjało wiele atrakcji, okazji do spotkań i wspólna zabawa.
Coraz bliżej ery eksabajtów
Lawinowy przyrost danych sprawia, że rynek pamięci masowych nie zasypia ani na chwilę. Klienci coraz częściej pytają o rozwiązania do przechowywania miliardów plików zajmujących powierzchnię dyskową liczoną w petabajtach.
Lenovo: dywersyfikacja portfolio przynosi korzyści
Lenovo jest nie tylko jednym z liderów w segmencie komputerów PC, ale wraz z partnerami odnosi także wizerunkowe i finansowe sukcesy na rynku rozwiązań dla centrów danych.