Pandemia koronawirusa przedefiniowała sposób korzystania przez firmy z rozwiązań IT. Podczas tegorocznej konferencji Microsoft Inspire podkreślano, że priorytetem stała się zdalna praca, zapewnianie ciągłości biznesowej, bezpieczeństwo danych oraz związane bezpośrednio z nimi próby zmigrowania środowisk IT do chmury. Wszystkie te aspekty wpisują się w ogólny trend, zgodnie z którym przez ostatnich 10 lat ponad dwukrotnie wzrosła popularność rozwiązań IT dostarczanych w modelu usług zarządzanych z chmur publicznych od największych, globalnych dostawców.

Bazując na rozwiązaniach producentów znajdujących się w portfolio Tech Daty, dystrybutor stworzył wiele usług hybrydowych, dostępnych w internetowym sklepie StreamOne Cloud Marketplace. Umożliwiają m.in. tworzenie kopii zapasowych w środowisku zbudowanym w 100 proc.z usług Microsoft Azure, ale także ułatwiają skorzystanie z rozwiązań firm trzecich, np. gotowych środowisk backupu na bazie Azure, skonfigurowanych do pracy z aplikacjami Veeam, Veritas i in.

Dystrybutor ma w ofercie również mechanizmy synchronizacji plików między serwerami, wykorzystujące usługę Azure File Share, ale też gotowe do współpracy z aplikacjami firmy NetApp. Podobnie rzecz się ma z bazami danych oraz środowiskami developerskimi – niektóre w 100 proc. bazują na usługach Microsoftu, ale są również takie, które wykorzystują oprogramowanie i usługi komplementarnefirm trzecich (Red Hat, SAP). Zwykle są one dostępne w modelu BYOL (Bring Your Own License),co umożliwia klientowi użycie licencji już posiadanych albo daje partnerowi możliwość sprzedaży licencji w dowolnie wybrany sposób. Gotowe są także kompleksowe rozwiązania ochronne, na przykład projekt uruchamiający pełne środowisko kopii zapasowych usług Office 365 do chmury Azure z użyciem usług firmy Veeam.

Piotr Blonkowski, Cloud Solution Architect,Tech Data  

Dostawcy usług chmurowych chcą skupić się na rozwijaniu swojej oferty, więc oddają w ręce dystrybutorów wiele zadań. To oni odpowiadają za tworzenie wstępnie wycenionych, przetestowanych i zautomatyzowanych rozwiązań, zaspokajających konkretne potrzeby klientów. Współpracując z małymi firmami na masową skalę, przygotowują specjalne programy promocyjne dla takich sprzedawców i wspierają ich za pomocą programów szkoleniowych. Mogą także oddelegować swoich specjalistów do pracy u klienta końcowego, aby początkujący reseller mógł nabrać doświadczenia.

  

Rozwiązania gotowe dla partnerów i klientów

Dla wszystkich oferowanych przez Tech Datę rozwiązań chmurowych dostępna jest szczegółowa dokumentacja techniczna i handlowa. Instrukcje krok po kroku objaśniają i ilustrują, co należy zrobić, aby dostarczyć użytkownikowi kompletne, gotowe do użycia usługi. Dzięki temu resellerowi czy integratorowi łatwiej jest rozpocząć rozmowę z klientem, poznać jego potrzeby i zweryfikować, czy dane usługi je spełniają. Do pakietu informacji – co bardzo ważne w przypadku chmury publicznej – dołączona jest wstępna wycena, co znacząco ułatwia złożenie oferty.

Warunkiem skorzystania z chmurowych usług Tech Daty jest podpisana umowa CSP (Cloud Solution Provider) i zamawianie subskrypcji dla klientów z użyciem platformy StreamOne, która służy do dostarczania i uruchamiania poszczególnych rozwiązań w modelu subskrypcyjnym. Z uruchomionego rozwiązania użytkownik może korzystać praktycznie natychmiast, zaś integrator otrzymuje stosowną prowizję.

qrcode tech dataNa stronie Tech Data Cloud Solutions znajduje się wiele informacji dotyczących chmurowej oferty dystrybutora, jak też link do sklepu Cloud Marketplace.
tech data logo_opt

Dodatkowe informacje: Piotr Blonkowski, Cloud Solution Architect, Tech Data, piotr.blonkowski@techdata.com