Contica Solutions jest wyłącznym dystrybutorem systemów LAN i WLAN firmy Lancom. W portfolio firmy są też rozwiązania Ekahau – producenta narzędzi do planowania i analizy profesjonalnych sieci bezprzewodowych, które stanowią uzupełnienie oferty Lancom w dziedzinie rozwiązań Wi-Fi. Pod koniec 2015 r. dystrybutor rozpoczął współpracę z Barracuda Networks, stając się drugim na polskim rynku dostawcą systemów bezpieczeństwa oraz storage’u tej marki. Z początkiem 2016 r. zapadła decyzja o połączeniu Contica Solutions z Kappa Data Group.

Naszemu partnerowi udało się przez pięć lat działania mocno rozwinąć na polskim rynku dystrybucji z wartością dodaną. Fuzja z firmą, która ma prawie dwudziestoletnie doświadczenie na rynkach zachodnich, zdecydowanie zwiększy możliwości Contica Solutions, zwłaszcza w dziedzinie świadczenia usług partnerom – mówi Patrick Casteels, Managing Partner Kappa Data.

Belgijski dystrybutor kładzie między innymi nacisk na szkolenia dla integratorów. Ponieważ Kappa Data dysponuje tytułem centrum szkoleniowego Barracudy, współpracujący partnerzy będą mieli w Polsce dostęp do wszystkich certyfikowanych kursów tego producenta. Rozwój działań edukacyjnych dotyczyć ma także rozwiązań dwóch pozostałych marek z oferty Contica Solutions. Niektóre szkolenia mają być przeznaczone specjalnie na polski rynek. Lokalni partnerzy mogą też liczyć na większe wsparcie przedsprzedażowe i pomoc przy wdrażaniu poszczególnych rozwiązań z portfolio Contica Solutions. Na razie zapewnią je zagraniczni inżynierowie, ale polski zespół ma być wzmocniony w możliwie najkrótszym czasie.

Przedstawiciel belgijskiej firmy podkreślił, że Kappa Data odniosła prawdziwy sukces, oferując rozwiązania Barracuda NG Firewall. Stało się tak dzięki stworzeniu Barracuda Control Center w formie hostowanej. To online’owa usługa dla partnerów, która umożliwia im kontrolę systemów NG Firewall i zarządzanie nimi u klientów końcowych. Jest świadczona z centrum danych zlokalizowanego w Belgii. Integratorzy mogą proponować ją odbiorcom końcowym wraz z rozwiązaniem zabezpieczającym w atrakcyjnej cenie, co zdaniem Patrica Casteelsa sprawi, że ich oferta będzie unikalna na rynku. Obecnie do tego systemu kontroli jest podłączonych ponad czterysta firewalli Barracudy.

Portfolio Kappa Data obejmuje kilkanaście marek, w tym wszystkie rozwiązania sprzedawane obecnie przez polskiego dystrybutora. Połączone firmy skupią się na rozwijaniu wsparcia dla partnerów w zakresie produktów Barracuda, Ekahau oraz Lancom. Jak wyjaśniła Joanna Gajewska, Commercial Director w Contica Solutions, na razie ograniczają się do dystrybucji tych trzech marek, ponieważ w takim modelu są w stanie naprawdę skutecznie wspierać współpracujących integratorów. Stopniowo będą się przygotowywać do tego, aby rozszerzać asortyment, w miarę jak będą rosnąć potrzeby partnerów. Zdarza się, że ci dochodzą czasem do wniosku, że przydałoby się im rozwiązanie o określonych funkcjach. Jeśli Kappa Data ma je w swoim portfolio – będzie można rozmawiać o wykorzystaniu go we wdrożeniu w Polsce. Nawet takie pojedyncze przypadki już pokażą, że możliwości obsługi firm IT przez Contica Solutions wyraźnie się zwiększają.

Patrick Casteels wielokrotnie podkreślił, że belgijska firma chce rozwijać dalej to, co Contica osiągnęła już na polskim rynku i zadeklarował stuprocentową lojalność wobec kanału.