Jedni nieco szybciej, inni trochę wolniej
W co dziesiątym średnim przedsiębiorstwie w Polsce przesyła się e-faktury lub faktury wysyłane są e-mailem – wynika z pierwszego tego typu badania przeprowadzonego przez Add Value na zlecenie fińskiej Itella Information.
Badanie Itelli, zarządzającej przepływem informacji u klientów m.in. w zakresie przetwarzania oraz obsługi faktur sprzedaży i zakupu, dotyczyło popularności e-fakturowania w 16 krajach europejskich, w tym w Polsce. Ankieta została przeprowadzona wiosną bieżącego roku i objęła prawie 5 tys. osób podejmujących decyzje w firmach. Próba dla Polski liczyła 304 średnie przedsiębiorstwa.
Warto zauważyć, że autorzy ankiety posługują się szerszym pojęciem e-faktury niż obowiązujące w polskim prawie. Ich zdaniem fakturą elektroniczną jest bowiem zarówno wysłana w systemie EDI, jak i e-mailem, ale także faktura internetowa (czyli np. pobrana z serwera). Tymczasem w myśl polskich przepisów faktura wysłana e-mailem nie jest fakturą elektroniczną, lecz papierową, a w dodatku nie jest do końca jasne, czy wolno ją wysyłać pocztą elektroniczną, o ile nie jest opatrzona e-podpisem (o czym pisaliśmy w artykule „Nowocześnie, taniej, szybciej, pewniej”, opublikowanym w CRN Polska nr 13/2010). Natomiast w ogóle nie wolno umieszczać na serwerze faktur, które klienci mieliby pobierać samodzielnie (o czym pisaliśmy w artykule „Same sprzeczności”, opublikowanym w CRN Polska nr 15/2009).
POLSKA W OGONIE EUROPY
Z badania Itelli wynika, że ponad 10 proc. naszych firm wysyła e-faktury oraz przesyła faktury pocztą elektroniczną, ale ten wynik oznacza, że Polska znalazła się na ostatnim, 16. miejscu wśród badanych krajów. Najwięcej e-faktur oraz faktur e-mailem przesyłają przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii (niemal 90 proc.), Estonii (powyżej 80 proc.) oraz Danii (prawie 70 proc.). Według danych Itelli w Europie – głównie w Estonii, Wielkiej Brytanii oraz Austrii – dominuje wysyłanie tradycyjnych faktur e-mailem.
Najwięcej e-faktur wysyłają przedsiębiorstwa fińskie (prawie co czwartą) i brytyjskie (prawie co piątą). Z badania Itelli wynika, że e-faktury stosuje 2 proc. polskich firm (według GUS-u: 3 – 7 proc.). Poza tym wiele krajów w mniejszym lub większym stopniu korzysta z outsourcingu druku faktur (czyli zleca ich drukowanie firmie zewnętrznej). Przodują w tym Finlandia i Szwecja.
Polska nieco lepiej (choć wciąż zajmuje ostatnie miejsce) wypada, jeśli chodzi o liczbę firm odbierających e-faktury lub faktury przesłane e-mailem. Tak postępuje prawie jedna piąta naszych przedsiębiorstw. Pod tym względem w rankingu przodują republiki nadbałtyckie: Estonia (niecałe 95 proc.), Łotwa (niemal 90 proc.), Litwa (prawie 85 proc.). Faktury stricte elektroniczne odbiera aż jedna trzecia firm fińskich, jedna czwarta brytyjskich i prawie jedna piąta duńskich. Poczty elektronicznej do przesyłania faktur używają głównie przedsiębiorstwa z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Austrii i Estonii. Skanują dokumenty na potrzeby e-procesów przede wszystkim firmy skandynawskie: norweskie, szwedzkie i fińskie. Prognozy Itelli dotyczące upowszechnienia stosowania e-faktur są raczej optymistyczne. Przez 2 – 3 lata bardzo szybko ma rosnąć liczba korzystających z nich firm fińskich, duńskich, szwedzkich i norweskich, a szybko – polskich, litewskich, łotewskich, estońskich i słowackich.
E-FAKTURY TO PRZYSZŁOŚĆ
Andrzej Zieliński, Business Development Manager w ArchiDoc, podkreśla, że inwestowanie w elektroniczne formy zarządzania dokumentami – nie tylko e-faktury – są wymogiem konkurencyjności i innowacyjnego podejścia do biznesu. – Komisja Europejska pracuje nad projektem ustawy mającej zlikwidować różnice między fakturami elektronicznymi i zwykłymi.
Zgodnie z planem do końca 2012 r. państwa członkowskie mają wdrażać nowe rozwiązania ułatwiające obrót fakturami elektronicznymi. W nadchodzących latach firmy obsługujące klientów masowych będą wprowadzać elektroniczny obieg dokumentów, w którym e-faktury staną się usprawnieniem funkcjonowania, elementem dobrych praktyk i, miejmy nadzieję, przykładem do naśladowania dla polskich firm – mówi. Do zalet korzystania z e-faktur należy, prócz automatyzacji obiegu informacji, zmniejszenie kosztów działalności biznesowej. Według danych doradców podatkowych dzięki zastosowaniu e-faktur średnia europejska firma oszczędza około 1000 euro rocznie, a przedsiębiorstwo wystawiające miesięcznie ponad 20 tys. faktur – nawet 3 mln euro. Niemniej jednak dla niewielkich firm najczęstszą przeszkodą we wdrożeniu takiego rozwiązania jest konieczność wyłożenia własnych środków. Zdaniem przedstawicieli firmy ArchiDoc, zajmującej się zarządzaniem dokumentami, prekursorami w zakresie stosowania e-faktur są duże przedsiębiorstwa z branż finansowej, ubezpieczeniowej i telekomunikacyjnej, które próbują zachęcić klientów do rezygnacji z rozliczeń w formie papierowej. Faktur elektronicznych często używają m.in. sieci handlowe. Firmy korzystają z nich nie tylko do rozliczeń między sobą, ale także – coraz częściej – z klientami (podobne wnioski nasuwają się podczas analizy raportu Itelli).
ANDRZEJ ZIELIŃSKI
Business Development Manager w ArchiDoc
Według obowiązujących w Polsce przepisów e-fakturą jest wyłącznie dokument podpisany bezpiecznym e-podpisem lub przesłany w specjalnym systemie EDI. Akty prawne, np. rozporządzenie ministra finansów z 14 lipca 2005 r., umożliwiają przedsiębiorcom stosowanie e-faktur w wymianie handlowej. Wprowadzone niedawno zmiany w przepisach zapewniają podmiotom korzystającym z elektronicznego systemu fakturowania bezproblemowe rozliczanie się z urzędem skarbowym. Treść oraz skutki prawne wystawienia i otrzymania faktury w formie elektronicznej są identyczne jak w przypadku papierowej. Różnica polega tylko na sposobie archiwizowania dokumentacji księgowej. Podobnie jak faktura papierowa, która jest przechowywana np. w segregatorze, e-faktura powinna być przechowywana na dysku, płycie CD lub dowolnym nośniku multimedialnym. Ustawodawca wymaga jedynie, aby plik elektroniczny zawierający e-fakturę był udostępniony na żądanie urzędu skarbowego.
Podobne artykuły
Nowy Ład Fakturowy
Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy, na zasadzie dobrowolności, mogą stosować faktury ustrukturyzowane. Na dzień dzisiejszy trudno jest stwierdzić, czy w przyszłym roku korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie już obowiązkowe. Ze złożonego przez polską stronę wniosku do Komisji Europejskiej wynika, że obowiązek korzystania z KSeF może być wprowadzony najszybciej 1 kwietnia 2024 r.
DaaS: bez własności, ale z korzyściami
Korzystanie z urządzeń w modelu usługowym chroni przed zamrażaniem kapitału w dużych, jednorazowych wydatkach, a jednocześnie odciąża dział IT od żmudnej, codziennej obsługi infrastruktury IT. Jednak każdy musi sam policzyć, co mu się najbardziej opłaca, a rolą integratora jest prezentacja przekonujących argumentów na potrzeby takiej kalkulacji.
Sieci dla przedsiębiorstw. Zanim nastąpi przełom…
Klienci coraz częściej wolą zamawiać kompletne rozwiązanie sieciowe od jednego dostawcy. Zintegrowana warstwa dostępowa umożliwia im ograniczanie kosztów, zarówno zakupowych, jak i operacyjnych.