Wysoka dostępność

Gdy wartości czasu RTO i RPO dla kopii zapasowej nie spełniają potrzeb związanych z odzyskiwaniem krytycznych systemów firmy (na przykład serwerów OLTP), skuteczną alternatywą zapewniającą spełnienie wymaganych poziomów wydajności operacyjnej jest replikacja o wysokiej dostępności. Jej cel osiągany jest poprzez utrzymywanie dokładnej kopii krytycznych serwerów, realizowanej w czasie rzeczywistym na poziomie bajtów, które pozostają nieaktywne aż do momentu, gdy są potrzebne.

Gdy nadejdzie krytyczny moment, uruchamiana jest procedura failover, a serwery zapasowe przejmują rolę systemu produkcyjnego. Proces przełączania awaryjnego odbywa się zazwyczaj w ciągu sekund lub minut, w zależności od konfiguracji serwera lub opóźnień sieciowych.

Warto jednak pamiętać, że ponieważ replikacja odbywa się w czasie rzeczywistym, kopia offline może zostać uszkodzona, jeśli główny serwer zostanie zaatakowany przez oprogramowanie ransomware. Dlatego też konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia, jakim są migawki systemowe (snapshot). Ich wykonywanie nie opóźnia w sposób zauważalny replikacji, zaś zapewnia korzystniejsze RPO dla przełączania awaryjnego niż kopie zapasowe.

Podobnie jak w przypadku tworzenia backupu, gdy zakłócony zostanie dostęp do serwerów, można skorzystać z rozwiązania w chmurze poza siedzibą firmy. Opóźnienie może nieznacznie wydłużyć czas odzyskiwania danych z chmury zewnętrznej, jednak na przywrócenie sprawności systemu nie trzeba czekać zdecydowanie dłużej.

Niektóre firmy mogą nie mieć żadnych danych na tyle krytycznych, aby uzasadnić wdrożenie architektury wysokiej dostępności. Dla innych, wszystkie dane mogą być uznane za kluczowe. Dla większości, rzeczywistość będzie leżała gdzieś pośrodku. Jeśli przedsiębiorstwo podlega ścisłym regulacjom prawnym lub jest zobligowane do wdrożenia odpowiedniej polityki i procedur związanych z retencją danych, połączenie replikacji o wysokiej dostępności z backupem będzie prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem.

Wszechstronne bezpieczeństwo

Firma OpenText Security Solutions jest jednym z wiodących na świecie dostawców rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i ochrony danych. Oferuje kompletne portfolio dla 23 tys. dostawców usług zarządzanych (MSP) i partnerów handlowych na całym świecie. Bazują one na stworzonym przez OpenText mechanizmie BrightCloud Threat Intelligence wykorzystującym szóstą generację sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

  • Ochrona przed zagrożeniami (urządzenia końcowe, serwery DNS, ochrona poczty elektronicznej, szyfrowanie zasobów, szkolenia z zakresu świadomości bezpieczeństwa).
  • Usługi tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych (backup urządzeń końcowych, serwerów, backup w chmurze, wysoka dostępność, rozwiązania migracyjne).
  • Zarządzanie informacją i zgodność z regulacjami (archiwizacja informacji, archiwizacja poczty elektronicznej).

Rozwiązania bezpieczeństwa OpenText chronią ponad 95 milionów urządzeń konsumentów, przedsiębiorstw i partnerów technologicznych na całym świecie.

Więcej informacji na temat produktów Carbonite Server, Carbonite Endpoint i Carbonite Availability firmy OpenText dostępnych jest na stronie www.carbonite.com lub u autoryzowanego dystrybutora – firmy Bakotech www.bakotech.pl/vendors/carbonite. Do dyspozycji są także eksperci pod adresem carbonite@bakotech.pl oraz numerem telefonu 882 920 732.

Dr Dieter Kehl Dr Dieter Kehl  

Director Sales DACH/CEE/MEA, OpenText Security Solutions