Szafy serwerowe są ściśle związane z funkcjonowaniem centrum danych i mają znaczący wpływ na to, jak długo będzie trwać każde zadanie wykonywane bezpośrednio w serwerowni.

Choć odpowiadają za mniej niż 5 proc. kosztów fizycznej infrastruktury centrum danych, od lat decydują o dostępności, łatwości serwisowania, elastyczności rozbudowy, ale też zarządzania „serwerowniami”. O ile niejednokrotnie trudno jest przewidzieć co się w nich znajdzie, to same szafy i ich atrybuty są znane. A to pozwala na przygotowanie, jeszcze przed samą instalacją, odpowiedniego projektu, biorąc pod uwagę plan rozwoju, wydajność szafy i preferencje użytkownika.

Schneider Electric rekomenduje wybierać szafy serwerowe według schematu przedstawionego w publikacji How to Choose an IT Rack, który składa się z czterech podstawowych, kluczowych kroków:   

  1. Określ atrybuty sprzętu IT i innych urządzeń, które mają być w nich zamontowane.
  2. Ustal wymiary szafy i nośność na podstawie specyfikacji sprzętu.
  3. Wybierz kolor, styl drzwi (zakrzywione, kątowe), rodzaj zamka drzwi, usztywnienie sejsmiczne itp.
  4. Dobierz akcesoria do szaf, takie jak zasilanie, rozwiązania przepływu powietrza, zarządzania okablowaniem i systemy monitorowania pracy oraz bezpieczeństwa.

Warto przy tym podkreślić, że racki w najtańszych wariantach wymagają od administratorów, ale też serwisantów, poświęcenia więcej czasu pracy na zarządzanie okablowaniem lub montaż sprzętu, co w dużej skali może mieć istotny wpływ na koszty końcowe. 

Jednym z polecanych przez specjalistów francuskiego producenta rozwiązań jest szafa rack 6U Schneider Electric EcoStruxure – przeznaczona do miniaturowego centrum przetwarzania danych. Jest to innowacyjny sposób na wdrożenia serwerów i sprzętu sieciowego, które mają być używane w tzw. rozwiązaniach edge computing.

Pełna oferta szaf serwerowych i PDU Schneider Electric znajduje się pod tym adresem.