Brak odpowiednich rozwiązań infrastrukturalnych to jedno. Innym problemem jest przechowywanie kopii na tych samych urządzeniach i zasobach, na których znajdują się systemy produkcyjne. W przypadku awarii powoduje to brak dostępu do danych, a na skutek ataku hackerskiego bardzo łatwo je zaszyfrować. Duża ilość danych zmusza do zakupów coraz bardziej rozbudowanych systemów do przechowania, a wystarczy duplikator sprzętowy.

Dlatego myśląc o odpowiednim zabezpieczeniu danych w swojej firmie warto skorzystać ze sprawdzonych narzędzi. Zaawansowane rozwiązania Dell Technologies to gwarancja niezawodności i bezpieczeństwa. Dzięki nim uchronimy swoją firmę przed działaniem złośliwego oprogramowania, nieudanymi upgrade’ami systemu, cyberprzestępczością czy pomyłkami użytkowników.

Dell siedemnasty rok z rzędu znalazł się wśród najlepszych firm oferujących rozwiązania do backupu danych. Potwierdza to czołowa pozycja w raporcie Gartnera „Backup and Recovery Software Solutions For Enterprise” oraz w raporcie IDC „Purpose Built Backup Appliances”.

Magiczny kwadrat Gartnera  

Kwadrat Gartnera jest najpopularniejszym raportem przygotowywanym przez analityczno-doradczą firmę Gartner o międzynarodowym zasięgu. Jego celem jest określenie pozycji danego producenta IT w wybranej części rynku w zależności od innych firm proponujących konkurencyjne rozwiązania. Raporty pomagają firmom w podejmowaniu strategicznych decyzji w kwestii wyboru technologii IT.

Raport składa się z czterech pól oraz dwóch osi: 

Oś pionowa określa możliwości wdrożeniowe swoich pomysłów przez danego producenta, zaś oś pozioma to ocena spójności wizji danej firmy. Najbardziej istotna jest oczywiście prawa-górna część, w której znajdują się liderzy. Nim od lat jest Dell Technologies.

Opublikowany w tym roku raport o rozwiązaniach klasy enterprise do ochrony danych, jasno pokazuje, że w tym roku mamy aż sześciu liderów, a wśród nich niezmiennie od wielu lat Dell Technologies. Ich wizja rozwiązań fizycznych i programowych, możliwości finansowe, biznesowe oraz organizacyjne przyczyniły się do utrzymania pozycji lidera w tym segmencie rynku.

Jak wynika z wniosków raportu ochrona środowisk hybrydowych, SaaS i multicloud, przygotowanie na ataki złośliwego oprogramowania typu ransomware oraz potrzeba uproszczenia systemów do tworzenia kopii zapasowych i zarządzania nimi zmuszają liderów rankingu Gatnera do przeprojektowania ich infrastruktur backupowych i odkrywania innych rozwiązań. Oznacza to, że większość oferowanych dotychczas produktów nie było w stanie w sposób kompleksowy i dostateczny zabezpieczyć środowisk przed cyberzagrożeniami. Ich rozwiązania musiały przejść całkowitą zmianę lub ewoluować i dostosować się do nowych warunków rynkowych. Dzisiejszy rynek wymaga od oprogramowania backupowego zabezpieczania kontenerów, integracji z chmurami publicznymi, wykrywania zgodności danych i możliwych występujących w nich anomalii. Coraz mniejsze znaczenia ma czy rozwiązanie jest fizycznym urządzeniem, aplikacją czy usługą. Dell Technologies ze swoją rozbudowana ofertą doskonale się wpisuje w ww. wymagania.

Gartner definiuje przewagi Dell Technologies 

Dell Technologies od wielu lat umieszczany jest w segmencie Liderów backupowych raportu Gartnera dzięki swojemu szerokiemu portfolio Data Protection Software, w skład którego wchodzą takie rozwiązania jak Avamar,Networker, PowerProtect Data Manager czy APEX Backup Services. Jednakże oprócz rozwiązań czysto programistycznych Dell oferuje także produkty z rodzaju „gotowych do użycia urządzeń”, czyli tzw. appliance’ów do których należy linia PowerProtect z serii DP (zintegrowane urządzenia do backupu, wcześniej nazywane IDPA – Integrated Data Protection Appliances) oraz serię DD (dedykowane urządzenie do przechowywania backupu, wcześniej nazywane Data Domain’ami).

W ostatnim roku Dell może pochwalić się znaczącym rozwojem swojego flagowego rozwiązania PowerProtect Data Manager, który został wyposażony w nowe moduły jak:

  • Transparent Snapshots dla VMware, który pozwala na bezobciążeniową ochronę maszyn wirtualnych i tym samym eliminację potrzeby wykorzystywania serwerów pośredniczących proxy;
  • Ochronę Dynamic NAS, czyli zcentralizowaną ochronę udziałów NAS’owych bez udziału protokołu NDMP oraz hostów;
  • Cloud Snapshot Manager – to oprogramowanie typu SaaS do tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania na potrzeby obciążeń realizowanych w chmurze. Ułatwia organizacjom zarządzanie danymi aplikacji i ich ochronę.

Wśród najważniejszych przewag Dell’a nad konkurencją Gartner wymienia wzrost ilości wdrożeń „cyfrowych bunkrów” Cyber Recovery. Rozwiązania tego typu są stosowane w celu poprawy odporności aplikacji backupowych i centrów zapasowych (Disaster Recovery) na zewnętrzne ataki.

Raport IDC „Purpose Built Backup Appliances” również docenia Dell Technologies 

Kolejnym prestiżowym raportem, który wskazał Dell Technologies jako wiodącego producenta rozwiązań backupowych jest IDC Purpose Built Backup Appliances (PBBA). To czołowy, globalny dostawca informacji rynkowych z zakresu usług doradczych i ważnych wydarzeń dla rynków technologii, informatycznych, telekomunikacyjnych i rynków konsumenckich. Dokument wskazuje, że niezawodność i szybkość operacji tworzenia kopii i ich odzyskiwania stanowią kluczowe współczynniki przy wyborze rozwiązania i są równie istotne w środowisku chmurowym, co lokalnym.

Głównym zadaniem PBBA jest tworzenie i odtwarzanie danych, co stanowi istotny problem dla wielu takich rozwiązań. Dane są mocno skompresowane i często przechowywane w specjalnym formacie, dlatego nie są dostępne do dodatkowych zastosowań takich jak analityka, a czas ich składania z pofragmentowanych bloków może mieć poważny wpływ na wydajność procesu przywracania. Na szczęście branża zareagowała na tę bolączkę dodając m.in. pamięć flash i inne elementy architektoniczne w celu przyspieszenia tych procesów i udostępnienia danych backupowych do innych przypadków użycia. Wśród zalet nowoczesnych PBBA IDC wymienia:

  • Wsparcie zawodnych nośników i sprzętu taśmowego;
  • Przyspieszenie przywracania danych;
  • Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem.

W Komputronik Biznes doskonale zdajemy sobie sprawę z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa danych naszych Klientów, dlatego stale monitorujemy trendy w wybranych obszarach technologii IT i z wielką uwagą dobieramy partnerów technologicznych. W zakresie rozwiązań software’owych klasy enterprise do ochrony danych od wielu lat jesteśmy parterem Dell Technologies. Stale rozwijamy kompetencje projektowe i wdrożeniowe naszych inżynierów – posiadamy wymagane certyfikaty, bierzemy udział w autoryzowanych szkoleniach, posiadamy własne środowisko testowe. Dzięki temu doskonale znamy możliwości rozwiązań Dell Technologies i możemy je rekomendować naszym klientom – komentuje Michał Drechny, dyrektor Działu Handlowego Komputronik Biznes.

Komputronik Biznes od wielu lat jest autoryzowanym parterem Dell Technologies, a od 2018 roku jest wśród elitarnej grupy partnerów Titanium Dell Technologies. Firma posiada kadrę inżynierów, którzy ukończyli certyfikowane szkolenia Dell:

  • Implementation Engineer PowerProtect DD Version 3.0 (DCS-IE);
  • Implementation Engineer Avamar Version 8.0 (DCS-IE);
  • Implementation Engineer NetWorker Version 7.0 (DCS-IE);
  • Implementation Engineer Data Domain Version 2.0 (DCS-IE);
  • Technology Architect, Backup Recovery Solutions Version 7.0 (DCS-TA).

Komputronik Biznes dla swoich klientów realizuje analizę potrzeb, skalowanie środowiska IT, predykcję wydajności proponowanego rozwiązania, wdrożenie i utrzymanie nowych i istniejących instancji pakietu DPS.