Liczba lat w branży: od 1979 r. pracuje w zawodzie informatyka, od 1992 r. zatrudniony w firmie Novell Inc.

Wiek: 38 lat

Wykształcenie:
absolwent Wydziału Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego

Przeciętna dzienna liczba godzin w pracy:
do 24 godzin na dobę

Ulubiony napój:
czysta woda, dobra herbata, Jack Daniel’s

Ulubiony sposób relaksu:
pływanie, wędkarstwo, rozwiązywanie problemów (niekoniecznie zawodowych, byle ciekawych ­ na przykład matematycznych)

Marka używanego samochodu:
volvo V70

Najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie w domu: gazowy piec grzewczy

Osiągnięcia

Uważany za głównego twórcę sukcesu Novella w Polsce. Sam Jacek Pacholczyk tak nie uważa twierdząc, że nie ma ludzi niezastąpionych. Niewątpliwie jednak „za jego rządów” udało się zadać kłam twierdzeniom, że Novell zostanie „pożarty” przez innych, wielkich graczy rynku. Wiele osób z branży twierdzi, że firmie Novell udało się stworzyć jeden z najlepszych w Polsce kanałów dystrybucyjnych. Te sukcesy udało się osiągnąć dzięki staraniom bardzo niewielkiego kręgu pracowników z rodzimego biura. Niewielki, ale profesjonalny i zgrany zespół ludzi, to jeden z
największych sukcesów Jacka Pacholczyka, co sam często podkreśla. Swoją pracę i funkcję w Novellu, która polega m.in. na koordynacji działań poszczególnych biur lokalnych w Europie Środkowej i Wschodniej, postrzega w charakterze budowniczego. Doskonale radzi sobie z trudną funkcją, z uporem niwelując międzykrajowe animozje. Wciąż musi przekonywać narodowo zorientowanych partnerów rynkowych, że fakt bycia Polakiem niekoniecznie ma wpływ na to, w jaki sposób „robi się biznes”. Większe znaczenie ma ­ zdaniem Pacholczyka ­ w tym wypadku to, jak bardzo jest się człowiekiem zdecydowanym i predystynowanym do wykonywanej pracy. Aż dwukrotnie został wybrany pracownikiem roku (w latach 1993 i 1995) firmy Novell w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). Wybór taki odbywa się na podstawie nominacji zgłaszanych przez osoby zatrudnione w korporacji. To chyba najlepiej świadczy o zdolności łączenia umiejętności menedżerskich i utrzymywania dobrych kontaktów szef-podwładny.

Szczeble kariery

Pracownik i współtwórca firmy Computer 2000 Polska, która zajmuje drugie miejsce na liście dystrybutorów i 6 miejsce na liście największych firm komputerowych w Polsce wg ComputerWorld Top 200 za 1997 rok. Później rozpoczął współpracę z firmą Novell (biuro w Dusseldorfie). Z początku był inżynierem odpowiedzialnym za grupę programów marketingowych w Europie Wschodniej. Następnie awansował na Country Managera w Czechach. W tej chwili jest dyrektorem regionalnym firmy Novell na Europę Środkową i Wschodnią.

Recepta na zarządzanie

Zdaniem Jacka Pacholczyka w zawodzie menedżera należy zapomnieć o prywatnych ambicjach i skoncentrować się na doborze jak najlepszego zespołu współpracowników ­ często dużo lepszych od siebie fachowców. Kolejną zasadą poprawnego zarządzania firmą jest stworzenie dobrego środowiska pracy. Menedżer winien pozwolić pracownikom robić to, co umieją najlepiej. Trzeba też uświadomić sobie, że „diabeł tkwi w szczegółach” i właśnie na nie ostatnie należy zwracać szczególną uwagę. Sam Jacek Pacholczyk spędza w biurze niewiele czasu i stara się zmuszać pracowników do tego samego. Uważa, że niektórzy z nich bardziej przydadzą się „w terenie” niż za biurkiem. Pracownicy twierdzą, że jego główną zaletą jako szefa jest umiejętność połączenia dbałości o szczegóły z tworzeniem dobrej atmosfery w firmie.

Plany na przyszłość

Nadal jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki. Jeśli z czasem funkcja szefa kilku biur lokalnych przestanie być potrzebna, zamierza zatrudnić się na kolejnym trudnym stanowisku. W bardziej odległej przyszłości przewiduje ucieczkę na łono rodziny i przyrody.