Liczba urządzeń, które są połączone z Internetem wzrasta w zatrważającym tempie. Dzieje się tak od samego początku XXI wieku, a na cały proces ma wpływ wiele elementów, między innymi szybki rozwój technologii mobilnych, jak też przerzucenie ciężaru tworzenia treści w Internecie na użytkowników (Web 2.0). Tak jak rozwój Web 3.0 dotyka coraz to nowych obszarów rynku (kryptowaluty, NFT), podobnie rzecz wygląda w przypadku IoT. Liczba urządzeń łączących się z Internetem i mogących się komunikować przekroczyła już 50 miliardów. I wciąż rośnie.

Określenia „Internet Rzeczy”, czy też „Internet Wszechrzeczy”, dotyczą już tak dużej liczby urządzeń, że nie mogą być traktowane tylko jako koncepcja. Można już zaliczyć je do trendów, i to tych, które mają realny wpływ na to, jak funkcjonujemy w domach, przestrzeniach publicznych, i jak działają biura czy fabryki. Czy nam się to podoba czy nie, żeby nie zostać w tyle musimy się dostosować do zachodzących zmian. Nawet, jeśli początkowo wydaje nam się to zbędne. Gdyby ktoś przypadkowy zadał nam pytanie: „czy ma sens posiadanie szaf lub regałów IoT?”, z pewnością większość odpowiedziałaby, że nie. A przecież czym są tak popularne u nas paczkomaty, jak nie szafkami podłączonymi do Internetu? Zdaje się więc, że to nie technologia staje się dla nas ograniczeniem, a nasza wyobraźnia.

Akceptując fakt, że świat się stale komunikuje, a wraz z nim urządzenia, z których korzystamy, naturalne jest, aby ten rozwój dotykał również produktów, których wcześniej nie podejrzewaliśmy o potencjał do posiadania specjalnych funkcjonalności. Tak właśnie jest w przypadku zasilaczy UPS marki PowerWalker, których producent postanowił pójść ścieżką innowacji i wprowadził całą gamę urządzeń z kategorii IoT.

To, co wyróżnia te produkty, to fakt, że posiadają one port Ethernet, który w przeciwieństwie do standardowych UPS-ów jest portem komunikacyjnym (zapewnia też możliwość podpięcia adaptera WLAN). Modele z serii IoT zyskują na współpracy z aplikacją mobilną WinPower View, wykorzystującą możliwości Microsoft Azure.Jest ona niezwykle intuicyjna i w prosty sposób pozwala użytkownikowi monitorować to, co dzieje się z prądem, który otrzymuje, z urządzeniem, akumulatorami, a nawet pozwala na zdalną konserwację.

Urządzenie IoT powinno być inteligentne, żeby wyręczać użytkownika w wielu czynnościach. Seria IoT od PowerWalker taka właśnie jest, dzięki czemu zaoszczędzony czas można poświęcić na realizację innych zadań. Rozwiązanie w czasie rzeczywistym informuje użytkownika o wszelkich zdarzeniach krytycznych.

Można się zastanowić nad bezpieczeństwem takiego rozwiązania, bo przecież mówimy o podtrzymaniu elektrycznym, które zwykle stanowi newralgiczny element każdej infrastruktury. Pod tym względem specjalistom PowerWalker udało się jednak zapewnić administratorom spokój. Informacje w ramach aplikacji WinPower View przesyłane są przez chmurę Microsoft Azure, a dzięki szyfrowanej transmisji (zgodność z RODO, a także certyfikowaną przez TUV normą IEC 62 443 związaną z cyberbezpieczeństwem dla przemysłu) użytkownik może liczyć na spokój i bezpieczeństwo na możliwie najwyższym poziomie.

Nie samą aplikacją jednak człowiek żyje, więc aby nazwać urządzenie inteligentnym warto zaoferować coś jeszcze. Urządzenia IoT od PowerWalkera mogą pochwalić się zastosowaną technologią inteligentnego ładowania baterii (OBM), która dostosowuje napięcie ładowarki do aktualnego poziomu baterii. Dzięki temu akumulatory nie są przeładowywane, a ich żywotność wydłuża się nawet o 50 proc. Dorzucając do tego możliwość pracy równoległej lub redundantnej UPS-ów, bardzo mocną ładowarkę (13A) o możliwościach regulacji prądu ładowania, jak również niezwykle intuicyjny ekran dotykowy, otrzymujemy jedne z najbardziej zaawansowanych zasilaczy awaryjnych dostępnych obecnie na rynku.

Modele IoT w wersjach desktopowych ICT i rackowych ICR występują w mocach od 1 kVA do 20 kVA (rozwiązania trójfazowe) i są dostępne u największych dystrybutorów na rynku polskim.

Kontakt dla partnerów: Bartłomiej Kołodziej, Brand Manager, Impakt, bartlomiej.kolodziej@impakt.com.pl