TRZY WYZWANIA

Piotr Kawecki, prezes ITBoom Piotr Kawecki, prezes ITBoom  

Problemy z łańcuchem dostaw chwieją światowym rynkiem hardware’u i powodują, że firmy dokonują tak zwanych zakupów na zapas. Nie jest to efektywne kosztowo i mrozi kapitał, często tak bardzo potrzebny do rozwoju. Na chwilę obecną nie widać mocnych sygnałów, żeby w 2022 roku w obszarze dostaw i produkcji urządzeń elektronicznych zaszły duże zmiany na lepsze. Na te będzie chyba trzeba poczekać do początku 2023, kiedy to eksperci prognozują względne opanowanie sytuacji pandemicznej na świecie.

  
Rafał Barański, prezes braf.tech Rafał Barański, prezes braf.tech  

Problem z pozyskiwaniem specjalistów IT do pracy będzie narastać wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu. Granice w świecie wirtualnym nie istnieją, a jedynym ogranicznikiem może być strefa czasowa. W niedalekiej przyszłości zespoły projektowe będą rozproszone po całym świecie – jedyna bariera obecnie to różnice w wynagrodzeniach w różnych lokalizacjach, ale w naszej branży i to wkrótce zniknie.

  
Tomasz Cichowicz, dyrektor zarządzający, BinarApps Tomasz Cichowicz, dyrektor zarządzający, BinarApps  

Pierwsza i druga fala pandemii wpłynęły nie tylko na sposób działania organizacji, ale także na nawyki konsumenckie, co wzmożyło ogólne zapotrzebowanie na usługi IT. Przy tej samej podaży pracowników skutkowało to wzrostem kosztów wynagrodzeń. Docelowo musiało się to skończyć zwiększeniem cen usług. W wyniku tych zmian firmy świadczące usługi IT stawiały czoła nieustającej presji negocjacyjnej z dwóch stron – pracowników i klientów. Musieliśmy zachować chłodną głowę i mieć świadomość lekkiego zepsucia rynku spowodowanego przez chęć zaadresowania popytu, często przez osoby, których ceny usług nie odpowiadały ich jakości.

  

TRZY SZANSE

Grzegorz Pyzel, wiceprezes 7N Grzegorz Pyzel, wiceprezes 7N  

Większa świadomość dotycząca korzyści wynikających z automatyzacji skutkuje dynamicznym wzrostem zapotrzebowania na ekspertów w tej dziedzinie. Niedługo architekt automatyzacji będzie powszechnie spotykanym stanowiskiem w każdej większej firmie, nie tylko z branży IT. Wymaga ono wiedzy na temat programowania, ale jednocześnie pełnej znajomości firmy, strategii i procesów biznesowych.

  
Rafał Barański, prezes braf.tech Rafał Barański, prezes braf.tech  

Wybuch pandemii znacznie przyspieszył proces cyfrowej transformacji, co spowodowało duże zainteresowanie ze strony przedsiębiorstw usługami i narzędziami wspierającymi pracę zdalną, automatyzację procesów, digitalizację i workflow dokumentów czy rozwiązaniami IAM. Klienci potrzebowali też wsparcia w obszarze bezpieczeństwa, bo tych kompetencji wyraźnie brakuje na naszym rynku.

  
Michał Halagiera, Chief Growth Officer, Billennium Michał Halagiera, Chief Growth Officer, Billennium  

Z raportu „The Digital Economy and Society Index (DESI)”, opublikowanego przez Komisję Europejską, wynika, że poziom kompetencji cyfrowych naszych rodaków oraz digitalizacji gospodarki jest nadal stosunkowo niski i plasuje Polskę na 24 miejscu wśród 27 państw UE. Dystans do nadrobienia do poziomu reprezentowanego przez najbardziej rozwinięte państwa skandynawskie jest znaczący w przypadku większości krajów Unii, co stanowi potencjał rozwojowy dla firm z sektora usług ICT.

  

TRZY WYDARZENIA

Rafał Barański, prezes braf.tech Rafał Barański, prezes braf.tech  

Pojawienie się Meta to pierwszy krok ku masowemu wykorzystaniu rozwiązań VR i AR. Było już wiele podobnych prób na rynku, zwłaszcza w sektorze związanym z rozrywką i gamingiem, ale to propozycja Meta może być tą, która odniesie prawdziwy sukces.

  
Wojciech Muras, prezes net-o-logy Wojciech Muras, prezes net-o-logy  

Na uwagę zasługuje deklaracja ostatniego z wielkich – Amazona – na temat uruchomienia lokalnego centrum nad Wisłą. Po wystartowaniu GCP, zapowiedziach wybudowania sporej infrastruktury przez Microsoft w Polsce, oficjalnie pojawi się „lokalny AWS”. Wygląda na to, że batalia o użytkownika z Polski wchodzi w nową fazę. Pytanie czy sprzyjające warunki techniczne, w tym możliwość uzyskania niskich opóźnień w ruchu sieciowym, wpłyną na wyższy stopień adopcji rozwiązań cloud w naszym kraju?

  
Adrianna Kilińska, prezes Engave Adrianna Kilińska, prezes Engave  

Za najbardziej spektakularne wydarzenie w mijającym roku uważam transakcję sprzedaży polskiego jednorożca Gabi, który nie był wcześniej szeroko rozpoznawalny na krajowym rynku, za to z sukcesem podbił rynek USA.

  

TRZY TRENDY

Adam Miklewski, CTO Simplicity Adam Miklewski, CTO Simplicity  

Tematem, na który chciałbym zwrócić uwagę jest konteneryzacja. Temat znany praktycznie od 20 lat nabrał rozpędu. Praktycznie standardem konteneryzacyjnym stał się Docker, natomiast w obszarze zarządzania króluje Kubernetes jako produkt Open Source, również ze względu na jego dystrybucję. Ciekawym produktem jest Rancher, który jest świetnym narzędziem dla środowisk wieloklastrowych i hybrydowych. Przy jego użyciu łatwa jest nie tylko sama implementacja, ale także zarządzanie środowiskiem.

  
Artur Miękina, dyrektor sprzedaży projektów kluczowych, Asseco Data Systems Artur Miękina, dyrektor sprzedaży projektów kluczowych, Asseco Data Systems  

Rok 2021 był przełomowy, jeśli chodzi o świadomość korzystania z usług zaufania, w tym z podpisu elektronicznego. Coraz więcej firm włącza go w swoje procesy biznesowe i kontakty z klientami, a także jest on wykorzystywany przez osoby zarządzające w organizacjach. E-podpis stał się dla wielu firm i instytucji początkiem lub ważnym elementem przyspieszonej transformacji cyfrowej. Przed rynkiem usług zaufania nadal jeszcze wiele wyzwań, szczególnie ze względu na brak usankcjonowania przepisów związanych z wideoweryfikacją, co utrudnia dostawcom e-podpisu rozwój na rynkach zagranicznych, a także przez nowelizację rozporządzenia eIDAS, która wpłynie na ten rynek na poziomie całej Unii Europejskiej.

  
Grzegorz Pyzel, wiceprezes 7N Grzegorz Pyzel, wiceprezes 7N  

W 2021 roku wiele firm zagranicznych otworzyło nad Wisłą swoje centra kompetencyjne IT, między innymi Aldi Nord, Google Cloud, Bayer czy Payback. Zatrudnienie zwiększają też firmy już obecne w naszym kraju. Owe inwestycje zwiększają zapotrzebowanie na tysiące osób z doświadczeniem w obszarze AI, uczenia maszynowego, analityki Big Data itp. To problem, z którym zmagają się firmy także z zagranicy. Głośna zapowiedź Mety o zatrudnieniu dodatkowych 10 tysięcy specjalistów IT w Unii Europejskiej, choć robi wrażenie z perspektywy Polski, nie jest istotnym czynnikiem na europejskim rynku pracy. W całej UE brak programistów Komisja Europejska szacuje na około 600 tysięcy osób.