Nowa technologia odświeża centra danych, realizując dążenie ich użytkowników do zwiększania prostoty, elastyczności i hybrydowości we wdrażaniu infrastruktury. Zdaniem Sebastiana Lagany, zajmującego się w IDC badaniami rynku platform i technologii infrastrukturalnych, rozwiązania HCI (Hyper-Converged Infrastructure) coraz lepiej radzą sobie z obsługą krytycznych dla biznesu obciążeń, zmniejszając złożoność centrum danych i zwiększając przystępność cenową infrastruktury. Według analityka segment ten będzie nadal powiększał swój udział w całym rynku systemów konwergentnych.

Pytani przez CRN Polska eksperci przyznają zgodnie, że hiperkonwergencja znajduje się na fali wznoszącej. Stanisław Leszczyński, Regional Sales Manager Eastern Europe w Nutanixie,  zauważa, że rynek rozwiązań HCI rośnie w tempie przekraczającym wszelkie prognozy analityków.

Nabywcami rozwiązań hiperkonwergentnych są banki, firmy telekomunikacyjne, ubezpieczeniowe, sieci handlowe, instytucje publiczne czy firmy typu software house, a także mali i średni klienci z bardzo ograniczonymi zasobami, jeśli chodzi o personel IT. Wiele wdrożeń obejmuje wszelkiego rodzaju środowiska wirtualne. Bardzo popularnym przykładem zastosowania są wirtualne desktopy oraz wirtualne aplikacje.

Gorącym tematem w obszarze VDI (Virtual Desktop Infrastructure) jest migracja do Windows 10 i w zasadzie wyłącznie rozwiązania hiperkonwergentne są w stanie sprostać wyzwaniom, jakie wiążą się z takim przedsięwzięciem. Dużo HCI sprzedajemy też z przeznaczeniem dla środowisk testowo-rozwojowych, analitycznych i zdalnych biur w segmencie ROBO – mówi Stanisław Leszczyński.

Zdaniem Mikołaja Wiśniaka, Manager Systems Engineering z VMware’a, rosnące zainteresowanie polskich firm rozwiązaniami hiperkonwergentnymi wynika z chęci znacznego uproszczenia zarówno samego wdrożenia, jak i późniejszego zarządzania infrastrukturą. Przestrzeń dyskową tworzy się na bazie dysków umieszczonych bezpośrednio w serwerach odpowiadających za wirtualizację, bez konieczności budowy oraz użycia sieci SAN opartej na Fibre Channel. HCI spełnia też wszelkie wymagania dotyczące nowoczesnych rozwiązań storage pod kątem odporności na awarię, jak również wydajności. Można nawet zbudować rozwiązanie przewyższające klasyczne macierze, wykorzystujące najnowsze techniki przechowywania danych.

 

Rozwiązania HCI generalnie sprawdzają się w niemal każdym zastosowaniu, w którym pamięć masowa jest wykorzystywana przez wirtualne aplikacje wymagające najwyższej wydajności. Mikołaj Wiśniak wymienia więc wdrożenia: SAS, SAP, Oracle, SQL i HPC, metro-klastry, specjalistyczne klastry zarządzające i DMZ, małe oddziały dwuserwerowe, a także platformy testowo-deweloperskie.

Interesującym i ważnym przykładem użycia technologii HCI są też farmy desktopów wirtualnych. Możemy w ich przypadku zmniejszyć współczynnik TCO nawet o 40 proc. w porównaniu z tradycyjną architekturą bazującą na klasycznej macierzy zewnętrznej – mówi przedstawiciel VMware’a.

Według specjalistów na pierwsze implementacje tego typu rozwiązań decyduje się najczęściej przemysł. To dlatego, że odpowiadają one potrzebom wynikającym z transformacji, jaką przechodzi wspomniana branża. Dochodzi tam do zmiany procesów przygotowania i wytwarzania produktów, w oparciu o tworzone cyfrowe modele, co wymaga platformy graficznej (VDI) i przechowywania danych w chmurze. W dodatku fabryki borykają się z brakiem ludzi do pracy, a wyzwaniem staje się zarządzanie IT zarówno na miejscu, jak i w oddziałach (ROBO – Remote Office/Branch Office). Systemy produkcyjne generują miliony informacji (IoT), a dzięki korelacji dużej ilości danych (Big Data) można automatycznie modelować strategie dla zarządu i odpowiednio szybko reagować na zmiany (przy użyciu BI).

Ostatecznie nietrudno zaobserwować, jak szybko zmieniła się rola infrastruktury hiperkonwergentnej w środowisku firmowego IT. Grzegorz Dobrowolski, dyrektor sprzedaży rozwiązań Data Center i Enterprise Networking w Cisco, przypomina, że pierwotnie była ona stosowana w tych obszarach, które nie miały znaczenia krytycznego. Obecnie rozwiązania klasy HCI są na tyle dojrzałe, że mogą stanowić podstawę funkcjonowania wszystkich aplikacji, nawet tych najbardziej istotnych dla biznesu, jak systemy CRM, ERP czy do zarządzania produkcją.
HCI na kłopoty kadrowe

Według analizy rynkowej VMware’a nie ma już odwrotu od rozwiązań hiperkonwergentnych, czego potwierdzeniem ma być to, że każdy wiodący dostawca klasycznych macierzy oferuje już dziś rozwiązania klasy HCI. Co szczególnie istotne, hiperkonwergencja może pomóc rozwiązać problemy z deficytem kadrowym na polskim rynku IT.

Według raportu ManpowerGroup 52 proc. polskich firm ma trudności ze znalezieniem nowych pracowników, a na samym rynku IT brakuje ok. 50 tys. fachowców. Co gorsza, nawet jeśli już się ich znajdzie, często nie posiadają odpowiednich umiejętności. Problemy kadrowe są szczególnie odczuwalne przez te polskie przedsiębiorstwa, które chcą się szybko rozwijać i otwierać nowe oddziały – w kraju i za granicą. Nie dość, że stworzenie odpowiedniego lokalnego zaplecza IT ma swoją cenę, to jeszcze brakuje personelu technicznego w terenie. Rozwiązania hiperkonwergentne mają być remedium na tego rodzaju kłopoty.

Stanisław Leszczyński zauważa, że hiperkonwergencja uwalnia działy utrzymania od znacznej części zadań. Przytacza szacunki IDC, według których dzięki HCI działy utrzymania mogą zaoszczędzić do 60 proc. kosztów operacyjnych. Dlatego nowego typu infrastruktura sprawdza się tam, gdzie poszukiwane są oszczędności i wymagana jest duża elastyczność. Potrzebują jej klienci, którzy muszą szybciej odpowiadać na wyzwania rynku, wdrażając nowe aplikacje i modyfikując istniejące.

Systemy hiperkonwergentne są bardzo popularne w mniejszych firmach, które nie mają rozbudowanych zespołów IT. Wynika to stąd, że są łatwe do wdrożenia oraz skonfigurowania.

Ustawienie klastra tradycyjnymi metodami zajmowało nawet kilka dni, bo wymagało integracji wielu różnych elementów. Dzięki rozwiązaniom zintegrowanym trwa to nie dłużej niż godzinę – mówi Grzegorz Dobrowolski.

Infrastruktura jest dużo prostsza i łatwiejsza w rozbudowie, dzięki czemu unika się przeskalowania lub niedoszacowania projektów IT. Ma to ogromne znaczenie w firmach, które dopiero się rozwijają i nie są w stanie przewidzieć, jaka moc obliczeniowa będzie im potrzebna w przyszłości. Zdaniem przedstawiciela Cisco w przypadku uruchamiania i optymalizacji aplikacji mobilnych duże znaczenie będzie miała obsługa kontenerów w rozwiązaniu HCI.

Kto rządzi na rynku HCI?

IDC przedstawia dwa różne zestawienia dostawców na rynku HCI. Biorąc pod uwagę markę, liderami są: Dell EMC (28,6 proc. rynku), Nutanix (14,8 proc.) i HPE (5,4 proc.). Drugi ranking dotyczy dostawców oprogramowania zapewniającego podstawowe funkcje hiperkonwergentne (niezależnie od tego, pod jaką marką rozwiązanie jest sprzedawane). W tym wypadku pierwsza trójka to: VMware (38,1 proc.), Nutanix (9,8 proc.) i HPE (5,4 proc.).

 

 

Zdaniem specjalisty

Grzegorz Dobrowolski, dyrektor sprzedaży rozwiązań Data Center i Enterprise Networking, Cisco

Na polskim rynku rozwiązania klasy HCI są wciąż mniej popularne niż w krajach zachodnich, ale to się zmienia. Coraz więcej firm je wdraża, inne uważnie przyglądają się tej technologii. Co ciekawe, nie są to jedynie małe przedsiębiorstwa, ale również korporacje, które planują wdrożenie nowych usług lub rozbudowę infrastruktury. Systemy hiperkonwergentne są już na tyle dojrzałe, że mogą stanowić podstawę funkcjonowania wszystkich aplikacji biznesowych, nawet tych krytycznych, takich jak CRM, ERP czy zarządzanie produkcją.

Dominik Themerson, Regional Business Development Manager HCI Sales CEE, Dell EMC

Każdy z nas ma styczność z hiperkonwergencją na co dzień. HCI to chociażby nasz smartfon, w którym mamy procesor, pamięć, system operacyjny i aplikacje – wszystko od jednego dostawcy – z pojedynczym przyciskiem do aktualizacji oprogramowania i jednym punktem wsparcia dla całego rozwiązania. To tylko przykład, jak szybko klasyczne produkty są zastępowane hiperkonwergentnymi. Jedyną w zasadzie barierą stającą przed masowym rozwojem infrastruktury HCI jest, nie do końca słuszna, obawa działów IT przed automatyzacją.

Stanisław Leszczyński, Regional Sales Manager Eastern Europe, Nutanix

Rynek rozwiązań hiperkonwergentnych rośnie w tempie przekraczającym wszelkie prognozy analityków. Średni wzrost globalnej sprzedaży znajduje się na poziomie 60 proc. rok do roku, co przy stagnacji na rynku tradycyjnych rozwiązań serwerowo-macierzowych stanowi imponujący wynik. Przewidujemy, że w Polsce ta dynamika będzie jeszcze większa. To dlatego, że infrastruktura hiperkonwergentna sprawdza się tam, gdzie poszukiwane są oszczędności, a także wymagana jest duża elastyczność.

Mikołaj Wiśniak, Manager Systems Engineering, VMware

O atrakcyjności rozwiązań HCI decyduje przede wszystkim prostota zarządzania, niski próg wejścia w nową technologię, brak konieczności budowy sieci SAN, elastyczność i skalowalność, które są powiązane z wielkością platformy do wirtualizacji. Co ciekawe, infrastruktura hiperkonwergentna może pomóc rozwiązać problem z deficytem kadrowym na polskim rynku IT. Oczywiście nie każda technologia HCI jest taka sama i warto przyjrzeć się kilku rozwiązaniom na rynku, by znaleźć produkt najbardziej odpowiedni dla siebie lub dla konkretnego klienta.

 

Czy HCI nie ma wad?

W obszarze infrastruktury rozwiązania hiperkonwergentne to obecnie gorący temat. Jak twierdzą dostawcy, wiele nowych inicjatyw informatycznych zakłada wykorzystanie tej technologii.

– Prognozy analityków mówią, że w ciągu najbliższych 2–3 lat co trzecia aplikacja będzie działać w środowiskach hiperkonwergentnych – twierdzi Stanisław Leszczyński.

Warto podkreślić, że HCI może być kluczowym elementem umożliwiającym transformację działów IT i całych firm. Ma przyśpieszać cyfryzację i być czynnikiem sprzyjającym wzrostowi innowacyjności. W dodatku, ze względu na takie właściwości jak skalowalność oraz prostota w obsłudze, może być dobrym rozwiązaniem dla każdego typu środowisk.

Właśnie wygoda użycia ma być główną przewagą hiperkonwergencji nad tradycyjną infrastrukturą. Uruchamiając HCI w trybie „plug-and-play”, integrator i klient nie muszą martwić się o kompatybilność komponentów obliczeniowych i pamięci. Tę pracę wykonał za nich już dostawca – produkt wyposażony w rozwiązanie Software-Defined Storage i oprogramowanie do zarządzania pamięcią.

Platformę cechuje też zazwyczaj bardzo duża niezawodność, bo dostawca dokładnie przetestował każdy element systemu. W dodatku wykorzystanie SDS sprawia, że łatwe staje się przydzielanie kluczowych zasobów tym aplikacjom, które mają wyższy priorytet. Nie oznacza to, że hiperkonwergentna oferta jest pozbawiona wad. Z punktu widzenia klienta zastosowanie HCI może prowadzić do uzależnienia od jednego dostawcy – jego sprzętu i zintegrowanego z nim oprogramowania. Migracja na inną platformę, gdy zmienią się potrzeby, może okazać się trudna.

Także opcje skalowania, jakie oferuje HCI, mogą nie być odpowiednie we wszystkich przypadkach użycia. Wybierając podejście hiperkonwergentne, przedsiębiorstwa będą zwykle musiały jednocześnie zwiększać zarówno pojemność pamięci masowej, jak i wielkość mocy obliczeniowej. Jeśli firmie będzie zależeć tylko na dodatkowej pamięci albo wyłącznie mocy, to w ten sposób skaże się na niepotrzebne koszty. Barierą utrudniającą intensywny rozwój tej technologii jest, nie do końca słuszna, obawa działów IT przed pozbawiającą ich pracy automatyzacją.

Wyjściem jest przekwalifikowanie się administratorów sieci i pójście w kierunku developmentu usług sieciowych – uważa Dominik Themerson, Regional Business Development Manager HCI Sales CEE w Dell EMC.

Niewątpliwie hiperkonwergencja będzie coraz bardziej popularna również na polskim rynku. Nie dojdzie jednak do transformacji z dnia na dzień. Czeka nas raczej długotrwały proces, wymagający zmiany nie tylko rodzaju infrastruktury, ale też sposobu funkcjonowania samego świata IT.

Zdaniem integratora

Jacek Forysiak, wiceprezes zarządu ds. techniki, Atende

W przypadku dużych klientów HCI często znajduje zastosowanie celowe, związane na przykład z zapewnieniem wydajności kluczowej dla biznesu aplikacji. Taką sytuację mieliśmy ostatnio w Atende z klientem Eveline Cosmetics. Z kolei dla mniejszych firm infrastruktura hiperkonwergentna to po prostu kompaktowe data center, zapewniające „wszystko w jednym”: platformę sieciową, obliczeniową, wirtualizację i storage. W dodatku łatwe do rozbudowy o kolejne węzły, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Polski rynek IT jest może jeszcze zbyt ostrożny, ale zaczyna doceniać zalety rozwiązań chmurowych. Coraz więcej aplikacji tworzonych jest w oparciu o nowe technologie. Odnotowujemy ostatnio wzrost zainteresowania HCI, który może być początkiem dynamicznego skoku sprzedaży. Przy dotychczasowym, konwencjonalnym podejściu infrastruktura IT często ograniczała świat biznesu we wprowadzaniu innowacji. Rozwiązania hiperkonwergentne to technologiczna odpowiedź na potrzeby firm oczekujących produktów szybkich we wdrożeniu, skalowalnych, a przy tym łatwych w zarządzaniu i elastycznych.

 

 

TOP5 – platformy HCI

Zarówno dla klientów, jak i ich partnerów handlowych ustalenie, który producent dysponuje najlepszym rozwiązaniem HCI, nie jest wcale łatwym zadaniem. Pomocny może być raport Gartnera „Critical Capabilities for Hyperconverged Infrastructure”, w którym analitycy rynku ocenili dostawców infrastruktury hiperkonwergentnej w sześciu kategoriach zastosowań HCI: Business-Critical, Cloud, Consolidated, Edge, ROBO (Remote Office/Branch Office) oraz VDI (Virtual Desktop Infrastructure). W każdym z tych obszarów wykorzystania infrastruktury hiperkonwergentnej Gartner ocenił możliwości dostawców, przyznając punkty w skali od 1 do 5. Poniżej przedstawiamy platformy HCI wraz z uśrednionymi ocenami ze wszystkich kategorii.

4,26 Nutanix Enterprise Cloud Platform

Rozwiązanie zapewnia natywną wirtualizację pamięci masowej, moc obliczeniową, bezpieczeństwo danych, programowo definiowaną sieć, oprogramowanie do zarządzania oraz własne lub pochodzące od niezależnych dostawców hiperwizory. Platforma firmy Nutanix jest dostępna w ramach jednorazowej licencji, umowy licencyjnej dla przedsiębiorstw lub w formie abonamentu na usługę Nutanix Xi Cloud. W ostatnim roku producent zaprezentował szereg nowych produktów z dziedziny HCI, w tym usługę Beam, ułatwiającą optymalizację kosztów i osiąganie zgodności ze standardami bezpieczeństwa.

4,26 Dell EMC VxRail

Producent konsekwentnie udoskonala swoje sztandarowe rozwiązanie VxRail, które wykorzystuje oprogramowanie dla HCI VMware vSAN i vRealize oraz firmowe serwery PowerEdge. VxRail jest oferowane jako rodzina w pełni zintegrowanych appliance’ów, z których każdy został zaprojektowany do innych zastosowań. Środowisko da się bezproblemowo rozbudowywać o nowe węzły, z możliwością łączenia różnych modeli w ramach klastra VxRail.

4,19 HPE SimpliVity
Hewlett Packard Enterprise swoją strategię HCI oparło na technologii przejętej w 2017 r. za 650 mln dol. firmy SimpliVity. HPE SimpliVity wykorzystuje oprogramowanie OmniStack, usługi danych, wirtualizację serwerów od zewnętrznych dostawców, możliwości obliczeniowe i zarządzanie HPE oraz architekturę sieciową (fabric) od przejętej w ubiegłym roku firmy Plexi. Rozwiązanie jest oferowane jako appliance oparty na serwerach HPE i może być zarządzane za pomocą oprogramowania HPE OneSphere lub OpenStack.

4,17 VMware
Producent oferuje rozwiązanie z zakresu infrastruktury hiperkonwergentnej bazujące na platformie obejmującej wirtualizację serwerową vSphere, wirtualizację pamięci masowej vSAN oraz zarządzanie vCenter. VMware HCI jest dostępne jako gotowy appliance od takich producentów, jak Dell, Hitachi czy Lenovo, może być też wdrażane na certyfikowanych komponentach sprzętowych lub na węzłach vSANReady. VMware, którego większościowym właścicielem jest Dell Technologies, zapewnia też usługę HCI as a Service na platformie VMware Cloud on AWS, ułatwiając wdrażanie hybrydowego środowiska centrum danych.

3,93 Cisco HyperFlex
W rozwiązaniu HyperFlex producent połączył swoje oprogramowanie HX Data Platform z platformami obliczeniowymi UCS (Unified Computing System). HCI jest w oferowane jako appliance w pełni integrujący architekturę sieciową (fabric), komponenty obliczeniowe oraz zarządzanie, wykorzystujący przy tym oprogramowanie do wirtualizacji zewnętrznego dostawcy. Do swojego rozwiązania Cisco dodało ostatnio obsługę Hyper-V, rozciągnięte klastry (stratched clusters) oraz wsparcie dla ekosystemów kontenerowych.