Przestoje w działalności biznesowej spowodowane ograniczeniami sprzętu informatycznego, to obecnie jeden z większych problemów dla firm, często prowadzący do wysokich  strat finansowych. Wzrastające wymogi dotyczące prędkości i pojemności urządzeń to jeden z trendów wpływających na rynek urządzeń informatycznych. Drugą bardzo istotną tendnencją jest dążenie do maksymalnego wykorzystywania sprzętu przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów użytkowania.

Firmy potrzebują sprawdzonych narzędzi, które pozwalają na sprawne i bezprzerwowe działanie biznesu. Niezależnie czy będziemy mówić o udostępnianiu usług w infrastrukturze chmurowej czy np. czy tworzenie aplikacji dla klientów przez działy R&D – konieczna jest odpowiednia wydajność. Przy czym ważne są oczywiście koszty całego rozwiązania – zwłaszcza w dobie obecnego kryzysu TCO staje się coraz ważniejsze.

Macierze all-flash (AFA) przestały być już ekskluzywnym rozwiązaniem dla wielkich koncernów. Spadające ceny nośników  pamięci flash , a także rosnące wymagania biznesu, który oczekuje od pamięci masowych szybkiego dostępu do informacji oraz sprawnego przetwarzania danych, sprawiły, że systemy AFA trafiły do głównego nurtu świata IT. Ich użytkownikami są zarówno duże instytucje finansowe czy agencje rządowe, jak i randkowe portale online.  Pomimo tego, że konkurencja w tym segmencie  jest bardzo ostra, ponieważ każdy poważny gracz z branży storage posiada w  portfolio macierze AFA, IBM w 2019 roku w Polsce zanotował znakomite wyniki. Wg danych IDC IBM jest liderem sprzedaży w Polsce w kategorii macierzy all flash za rok 2019. z udziałem 25%. (IDC Quarterly Enterprise Infrastructure Tracker, 2020Q1)

Producenci, którzy chcą odgrywać pierwszoplanową rolę w tym segmencie rynku, powinni dostarczać rozwiązania cechujące się wysoką wydajnością, bogatym zestawem usług, prostym zarządzaniem i niemal nieograniczoną skalowalnością. W najnowsze trendy wpisuje się rodzina macierzy IBM FlashSystem, adresowana dla  szerokiego grona  odbiorców. 

Prostota w parze z wydajnością  

Na początku 2020 roku IBM postanowił znacznie uprościć swoją linię macierzy, umożliwiając zespołowi administratorów klientów zajęcie się rzeczami związanymi z biznesem a nie samą infrastrukturą. Sprzęt ma być łatwy we wdrożeniu oraz łatwy w użyciu.

Jak powiedział Einstein. „Wszystko powinno być tak proste, jak to możliwe, ale nie prostsze”.

Obecnie możemy mówić o jednej kompletnej platformie IBM FlashSystem obejmującej zarówno rozwiązania klasy Enterprise (np. IBM FlashSystem 9200R),  jak i proste rozwiązania dostępowe (FlashSystem 5010) – a wszystko w ramach jednej skonsolidowanej rodziny produktów. Platforma IBM FlashSystem, wyposażona w zunifikowane oprogramowanie, narzędzia i interfejsy API, spełnia szerokie spektrum wymagań związanych z przechowywaniem danych w przedsiębiorstwie. 

Cechy charakterystyczne rodziny IBM FlashSystem to dla wszystkich modeli jedna platforma, która:

  • daje możliwość rozbudowy od prostych rozwiązań do bardzo zaawansowanych bez wymiany całej infrastruktury:
  • umożliwia ograniczenie kosztów zarządzania  – to samo oprogramowanie, interfejsy API, system zarządzania oraz kosztów utrzymania, serwisowania oraz szkolenia administratorów;
  • pozwala na zdalną replikację pomiędzy różnymi modelami, np w lokalizacji podstawowej możemy mieć model Enterprise FlashSystem 9200R a w zapasowej rozwiązanie dostępowe FlashSystem 5010.

Odmienny trend zaobserwować można u innych dostawców. Mamy inne produkty dla macierzy podstawowych (entry level), inne rozwiązania dla „klasy średniej” (midrange) a inne dla rozwiązań Enterprise – do czego prowadzi taka sytuacja? Tego typu podejście sprawia, że całość systemu jest złożona i niezwykle kosztowna. Poszczególne modele (entry, midrange, enterprise) posiadają różne oprogramowania zarządzające. Oznacza to dodatkowe szkolenie, dokumentację i odmienne sposoby administracji – wszystko to niesie za sobą dodatkowe koszty oraz niepotrzebnie komplikuje całą infrastrukturę.

– IBM koncentruje się na tym, aby oferta była przejrzysta i jednolita. Generalnie producenci oferują po kilka różnych platform, co zwiększa złożoność systemów pamięci masowych, a tym samym zwiększa koszty związane z zarządzaniem i utrzymaniem sprzętu. Wraz z platformą FlashSystem, IBM całkowicie odchodzi od tego modelu – wyjaśnia Sławomir Patynowski Dyrektor ds. klientów strategicznych w Averbit Sp. z o.o.

Innowacyjność i wydajność

Nowa platforma IBM Flashsystem ma stanowić wartość dla klientów. Zastosowanie innowacyjnej  technologii „IBM FlashCore Module” oraz „NVME End to End” –umożliwia ekstremalną wydajność oraz rekordowo krótkie czasy odpowiedzi (tak ważne np. dla poprawnego i wydajnego działania baz danych).Jednoczesne zastosowanie sprzętowej kompresji danych przynosi znaczące oszczędności pozostając bez wpływu na czas odpowiedzi i obsługiwano ilość operacji wejścia wyjścia. Optymalne konfiguracje FlashSystem zapewniają wydajność na poziomie 18 mln IOPS i przepustowość 180 GB/s, przy czasie odpowiedzi rzędu 70 μs!

 

 

Innowacyjność i oszczędność

Niezależnie od tego czy mówimy o klasycznych zastosowaniu macierzy dyskowych bądź nowoczesnym świecie chmur hybrydowych środowiskach kubernetes klienci mogą realizować swoje potrzeby na platformie FlashSystem IBM. Co ważne,  bazuje ona na znanym i stabilnym oprogramowaniu do zarządzania pamięcią masową Spectrum Virtualize.

IBM Spectrum Virtualize  to najpopularnieszy wirtualizator pamięci masowych, który jest kompatybilnyz ponad 500 produktami innych dostawców.  Oprogramowanie współpracuje również ze środowiskiem chmurowym IBM oraz AWS, co umożliwia replikację , ułatwia migracje, a także spójne zarządzanie danymi znajdującymi się w lokalnych data center oraz chmurze publicznej. Dzięki tym funkcjom (wirtualizacji oraz integracji z chmurą publiczną w modelu hybrydowym) także aktualnie używana infrastruktura może zostać zmodernizowana i cały czas być użyteczna w przedsiębiorstwie.  To znów pozwala zaoszczędzić czas (brak konieczności przerw na migrację) i pieniądze (brak konieczności wymiany infrastruktury dyskowej, możną ją jedynie doposażyć).

Dużym ułatwieniem dla administratorów IT jest program  IBM FlashWatch,  – niweluje ono ryzyko towarzyszące wdrażaniu i użytkowaniu rozwiązań, tak by zwiększać komfort pracy z nimi, a także umożliwiają elastyczną modernizację sprzętu bez dodatkowych zobowiązań.  

Atrakcyjne warunki  finansowania  – program IBM Flash Momentum

Klienci coraz częściej są otwarci na nowe formy finansowania sprzętu, szczególnie kiedy dotyczy to produktów z wyższej półki cenowej. W związku z tym producenci systemów IT muszą wykazać się dużą elastycznością nie tylko w zakresie rozbudowy urządzeń czy współpracy z systemami innych dostawców, ale także finansowania projektów. IBM oferuje kilka opcji zakupu FlashSystem.  Przykładowo, nabywca może płacić miesięczne raty przez okres 3 lat, a następnie zadecydować, czy zachować urządzenie, wymienić na nowszy model lub po prostu zwrócić. IBM deklaruje, że klient wymieniający macierz na nową, będzie płacić tę samą lub niższą ratę miesięczną. Użytkownik ma możliwość powiększenia lub zmniejszenia pojemności systemu w odpowiedzi na bieżące potrzeby i skorzystania z 3-miesięcznego okresu przejściowego bez podwójnych rat. IBM oferuje również model opłat podobny do stosowanego w przypadku usług chmurowych. 

Innowacyjność i bezpieczeństwo

IBM zapewnia bezpieczeństwo systemów klienckich. Pytanie nie brzmi, czy systemy klientów zostaną zaatakowane, ale kiedy to nastąpi. Macierze IBM mogą zapewnić szyfrowanie danych w macierzach dyskowych i to bez wpływu na wydajność działających aplikacji czy systemów (w większości produktów IBM FlashSystem) – taką funkcjonalnością, nie może pochwalić się większość konkurentów

Kontakt dla partnerów: Sławomir Patynowski, Dyrektor ds. klientów strategicznych, Averbit Sp.z o.o.