Hybryda to nie stan przejściowy
Po pierwszych zachwytach nad chmurą publiczną musiał przyjść czas bardziej racjonalnego podejścia do tego, jak ma wyglądać optymalne pod każdym względem środowisko IT.

Najczęściej rozwijanym modelem w Polsce jest chmura prywatna.
Z jednej strony wiele wskazuje na to, że chmura publiczna nie jest docelowym miejscem dla całego firmowego IT. Z drugiej strony – co dowiodła sytuacja w okresie lockdownów – trudno się dzisiaj bez niej obejść. Dlatego logicznym rozwiązaniem staje się architektura chmury hybrydowej, która łączy infrastrukturę chmury publicznej z infrastrukturą chmury prywatnej. W ten sposób przedsiębiorstwa mogą korzystać z najlepszych cech obu środowisk. Zyskują więc z jednej strony kontrolę i bezpieczeństwo chmury prywatnej dla wrażliwych danych, a z drugiej skalowalność i optymalizację kosztów dla mniej krytycznych obciążeń w chmurze publicznej.
Dzięki połączeniu obu środowisk organizacje mogą skalować swoje zasoby w górę lub w dół w miarę potrzeb, unikając nadmiernej alokacji i redukując koszty. Korzystając z rozwiązania hybrydowej chmury, mogą sprawić, że kluczowe aplikacje i dane będą zawsze dostępne i chronione, utrzymując większą kontrolę nad wrażliwymi danymi. Takie podejście umożliwia utrzymanie zgodności z regulacjami prawnymi i branżowymi – co jest szczególnie istotne w przypadku sektorów, w których menadżerowie i pracownicy mają stale do czynienia z wrażliwymi danymi (opieka zdrowotna, finanse czy administracja publiczna).
– Łącząc chmurę prywatną i publiczną, organizacje korzystające z obu środowisk uzyskują lepszą elastyczność i efektywność w zarządzaniu zasobami IT. Taka koncepcja projektowania i zarządzania usługami IT pozwala na wykorzystanie pełni możliwości chmury: szybkości innowacji, wysokiej wydajności, usprawnionej automatyzacji czy kontroli kosztów. Wszystko to może być dostępne w chmurze publicznej, w chmurze prywatnej lub infrastrukturze lokalnej, a także w lokalizacjach brzegowych, z możliwością płynnego przenoszenia danych i aplikacji pomiędzy chmurami – mówi Maciej Toroszewski, Country Cloud Services & Customer Lifetime Value Manager w HPE.
Chmura hybrydowa sprawdza się już w wielu zastosowaniach, najczęściej w odzyskiwaniu po awarii, tworzeniu kopii zapasowych i równoważeniu obciążeń. Hybryda zapewnia również elastyczność w przydzielaniu zasobów, pozwalając firmom w razie potrzeby zwiększać lub zmniejszać użycie chmury, bez zobowiązywania się do długoterminowych umów.
Integracja tak różnych platform nie może być jednak prosta, a zarządzanie środowiskiem hybrydowej chmury stanowi poważne wyzwanie. Co więcej, przy obsłudze wielu środowisk chmurowych rośnie ryzyko kompromitacji danych. Dlatego organizacje będą potrzebować kompetentnych partnerów, by zaplanować i w miarę bezboleśnie przeprowadzić migrację do chmury, a następnie zarządzać mieszanym środowiskiem.
– Wdrożenie chmury hybrydowej wiąże się z wyzwaniami, takimi jak przenoszenie aplikacji, ich integracja w nowym środowisku, konieczność redefinicji zarządzania infrastrukturą, zapewnienie bezpieczeństwa, czy też optymalizacja wykorzystania zasobów. Sprostanie tym wyzwaniom wymaga odpowiedniego zaplanowania, wdrożenia i zarządzania chmurą hybrydową – tłumaczy Jarosław Lipski, lider zespołu inżynierii oprogramowania w Accenture.
Chmura dla każdego
O tym, że chmura hybrydowa staje się powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem mówi przygotowany przez 451 Research dla Cisco raport „Global Hybrid Cloud Trends 2022”. Na podstawie odpowiedzi udzielonych przez 2,5 tys. decydentów i profesjonalistów IT z całego świata autorzy raportu twierdzą, że hybrydowe środowiska wielochmurowe stają się powszechne. Aż 82 proc. ankietowanych organizacji już z nich korzysta, a ponad połowa firm używa 2–3 publicznych chmur w formie infrastruktury jako usługi (IaaS). Jak czytamy w raporcie, poprzez utrzymywanie lokalnej infrastruktury z jednoczesnym wykorzystaniem wielu dostawców chmur firmowe zespoły IT zyskują niespotykaną w innych warunkach elastyczność, jeśli chodzi o najbardziej optymalne rozmieszczenie obciążeń pod kątem indywidualnych wymagań.
Chmurowe trendy globalne nie omijają naszego kraju. Z badania „Chmura i cyberbezpieczeństwo wśród średnich i dużych firm oraz sektorze GovTech w Polsce 2022”, przygotowanego przez PMR dla związku Polska Chmura, wynika, że chmura wpisuje się coraz mocniej w ekosystem i działalność przedsiębiorstw w naszym kraju. W zasadzie coraz trudniej jest znaleźć dużą firmę, która z chmury nie korzysta wcale, choćby w najprostszej postaci i jedynie w ograniczonym stopniu. Raport potwierdza też, że najczęściej wykorzystywanym modelem chmury są gotowe rozwiązania aplikacyjne (SaaS). Obserwuje się przy tym rozwój środowisk hybrydowych i pewien balans w wykorzystaniu chmury, dopasowany do realnych potrzeb i specyfiki konkretnego klienta. Choć najczęściej rozwijanym modelem w Polsce jest chmura prywatna (a w praktyce mniej lub bardziej zaawansowane rozwiązania wirtualizacyjne), to widać także wzrost znaczenia środowisk hybrydowych i mieszanych.
– W zależności od aktualnych potrzeb, można korzystać z potencjału chmury publicznej lub prywatnej. Dodatkowo zastosowanie tego rozwiązania pozwala zoptymalizować koszty. Ponadto korzystając z chmury hybrydowej, dane wrażliwe można umieścić w środowisku lokalnym, dzięki czemu ma się nad nimi większą kontrolę, również w rozumieniu wymogów prawno-regulacyjnych, które obowiązują w niektórych branżach – pisze w raporcie Paweł Olszynka, ICT Business Unit Director w PMR.
Przy wdrożeniach rozwiązań chmury hybrydowej należy przykładać szczególną wagę do obszarów takich jak…
- …utrzymanie spójności: zarządzanie spójnością danych między chmurą prywatną i publiczną jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w wykorzystywaniu chmury hybrydowej; bez odpowiednich narzędzi i procedur, trudno zapewnić spójność danych w obu środowiskach;
- …złożoność zarządzania: chmura hybrydowa może być bardziej skomplikowana w zarządzaniu niż chmura prywatna lub publiczna; wymaga to odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w obszarze zarządzania infrastrukturą IT, aby umożliwić płynne funkcjonowanie obu środowisk; dlatego warto korzystać ze wsparcia partnerów z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie;
- …integracja z istniejącymi systemami: w przypadku korzystania z chmury hybrydowej, należy uwzględnić integrację z istniejącymi systemami w organizacji; generuje to potrzebę dostosowania infrastruktury IT do wymagań chmury hybrydowej;
- …koszty: chmura hybrydowa może wymagać większych nakładów finansowych niż korzystanie z pojedynczego rodzaju chmury; użytkownicy muszą zestawić je z zyskami generowanymi w innych obszarach, takich jak elastyczność i wydajność;
- …model operacyjny: niekiedy sposób, w jaki organizacja przeprowadza swoje operacje i dostarcza usługi musi zostać dostosowany do środowiska chmury hybrydowej; może to oznaczać konieczność zmiany procesów biznesowych, wdrożenia nowych narzędzi, przeszkolenia personelu;
- …bezpieczeństwo danych: w przypadku chmury hybrydowej ważne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu zabezpieczeń, aby chronić dane przed nieautoryzowanym dostępem, kiedy są one przenoszone pomiędzy chmurą.
Podobne artykuły
Zero Trust: nie ufaj, sprawdzaj!
O modelu Zero Trust zrobiło się szczególnie głośno w roku 2020, gdy pojawiła się pilna potrzeba zabezpieczania komputerów zdalnych pracowników. Tamten okres mamy za sobą, ale nie znikła potrzeba tego rodzaju ochrony firmowej sieci, która de facto nie ma już wyraźnych granic.
HPE Zerto: odpowiedź na NIS 2
NIS 2 rewolucją w obszarze cyberbezpieczeństwa? Przygotuj klientów na wymogi stawiane przez nową dyrektywę z HPE Zerto!
Edge czeka na prywatne sieci 5G
Począwszy od największych producentów sprzętu, przez czołowych operatorów chmury publicznej, aż po startupy – niemal każdy dostawca technologii IT inwestuje w edge computing, licząc na dodatkowe zyski z przyszłych wdrożeń 5G.