Home czy Office…, a może jedno i drugie?
Po raz kolejny okazało się, że szybki rozwój oraz upowszechnienie technologii cyfrowych, a także popularność rozwiązań chmurowych wcale nie sprawiły, że druk odszedł do lamusa.
Już prawie rok minął odkąd wyjątkowo wiele osób musiało zamienić biurowe wnętrza z wszystkimi ich udogodnieniami na pokój do pracy, a czasami tylko kawałek stołu we własnych czterech ścianach. Co więcej, często muszą godzić obowiązki zawodowe z odpowiadaniem na pytania z biologii, chemii czy matematyki, bo ich dziecko też ma home office. A może bardziej home school.
Jaki sprzęt (oprócz dobrego ekspresu do kawy) stał się nieodzowny w tej całej sytuacji? Oczywiście komputer i drukarka. Drukarka, czyli urządzenie przez wiele osób używane dotąd sporadycznie, okazała się czymś niezbędnym – najlepiej jeszcze w komplecie ze skanerem. Umowy, raporty, prezentacje, a do tego testy, ćwiczenia materiały do lekcji dla uczniów i kolorowanki dla najmłodszych, po prostu najlepiej (a czasami wyłącznie!) sprawdzają się na papierze. Po raz kolejny okazało się, że szybki rozwój i upowszechnienie technologii cyfrowych, a także popularność rozwiązań chmurowych wcale nie sprawiły, że druk odszedł do lamusa.
Drukarka na biurko: jak wybrać dobrze?
Jakie cechy stają się kluczowe przy wyborze drukarki? Sprawa wydaje się prosta: ma być szybka, intuicyjna w obsłudze i tania w eksploatacji. Jednak dla wielu osób wybór zaczyna się od technologii – laser czy atrament? No cóż, popularny pogląd, że drukarki laserowe są najtańsze i najbardziej ekonomiczne, miał rację bytu… ponad dziesięć lat temu. Technologie zmieniają się dynamicznie, dlatego współczesne piezoelektryczne drukarki atramentowe są dziś tańsze w eksploatacji od drukarek laserowych.
Warto pochylić się właśnie nad drukarkami atramentowymi z serii EcoTank firmy Epson. Producent zapewnia, że wszystkie drukarki wchodzące w skład tej linii drukują za mniej niż 1 grosz w przypadku wydruków czarno-białych (i poniżej 2 groszy w kolorze). Dodatkowo wykorzystywany przez Epsona piezoelektryczny druk atramentowy „na zimno” to także radykalnie mniejsze (do 95 proc. w stosunku do laserówek) zużycie prądu i mniejsze ryzyko awarii.
Nie tylko pieniądz się liczy
W lipcu 2020 r., chcąc poznać poglądy i oczekiwania związane z zachowaniem pracodawców i marek podczas epidemii Covid-19, Epson zapytał o aktualne doświadczenia ponad 4 tysiące osób z 26 krajów, w tym z Polski. Badani wskazywali, że głównymi kryteriami wyboru sprzętu są przede wszystkim trwałość, energooszczędność i ograniczenie ilości odpadów, które są generowane w wyniku eksploatacji.
– Pracownik pracując zdalnie ponosi dodatkowe koszty. Warto w takiej sytuacji inwestować w technologie i urządzenia, które mają niskie zużycie energii, co przekłada się na niskie koszty eksploatacji, a także mniejszy wpływ na środowisko naturalne – podkreśla Robert Reszkowski, Business Sales Manger w Epson Europe.
Z analizy zeszłorocznego badania wynika, że pandemia nie tylko nie wyparła tematyki ekologicznej ze świadomości ludzi w Europie, ale zdaje się, że pogłębia zainteresowanie tym obszarem. To będzie miało, a być może już ma, wpływ na biznes, wyposażenie biur, sposób pracy oraz wybór urządzeń. Okazuje się, że pracownicy mają wysoką świadomość, że podejmowanie decyzji zakupowych związanych z wyposażaniem domowego biura ma w zasadzie wpływ na komfort życia nas wszystkich.
Za najważniejsze cechy domowego sprzętu, które mają wpływ na środowisko i społeczeństwo, respondenci uznają: długowieczność, efektywność energetyczną i redukcję odpadów. Przy czym 7 na 10 pracowników (70 proc.) określa co najmniej jedną z tych cech jako istotną. Dodatkowo aż 65 proc. badanych jest przekonanych, że kwestie ekologiczne – także w obszarze zaplecza sprzętowego biznesu – zyskają dodatkowo na znaczeniu po pandemii (Eco-Values Research, A Research Report for Epson & IRIS, Oliver Truman, Scott Murphy & Paige Blake, czerwiec 2020). Jak widać, kryzys związany z COVID-19 może przynieść też pozytywne skutki – głównie w obszarze poprawy stanu środowiska naturalnego.
Praca z domu to nie tylko druk i obieg dokumentów. To też długie godziny spędzone przed ekranem komputera, często na prowadzeniu wideorozmów. Bardzo funkcjonalnym i ułatwiającym życie rozwiązaniem może być w tym przypadku skorzystanie z projektora, który przenosi stanowisko pracy na wielki ekran, przykładowo o przekątnej 120 cali. Nieprzypadkowo wieże obsługi lotów czy centra zarządzania kryzysowego są wyposażone w olbrzymie wyświetlacze – tak po prostu pracuje się szybciej i zmniejsza się ryzyko popełniania błędów. Mając projektor, nic nie stoi na przeszkodzie, by wdrożyć to rozwiązanie we własnym domu czy biurze. Co istotne, obraz z tego sprzętu to światło odbite, a zatem zdrowsze i mniej męczące dla oczu, uwolnionych dodatkowo od okularów, w których na ogół przesiadujemy przed monitorem. Tu także z pomocą przychodzi Epson z szeroką ofertą urządzeń. Warto wspomnieć chociażby model EH-TW750, czyli projektor Full HD o dużej jasności, który świetnie sprawdzi się w każdym domu. Dzięki współczynnikowi kontrastu 16 000:1 projektor ten zapewnia wyraźne odwzorowanie cieni i głębokie czernie, co na pewno można docenić też „po godzinach”, relaksując się przy ulubionym filmie. Bo przecież praca to nie wszystko.
EcoTank na miarę potrzeb!
Co zatem możemy wybrać z oferty Epsona? Zacznijmy od tych, dla których wydruki w domu i praca ze sporą ilością dokumentów to codzienność. Tu idealnie sprawdzi się Epson L6170. To zaprojektowane z myślą o firmach urządzenie 3w1 umożliwia drukowanie dwustronne z szybkością 15 str./min. i posiada podajnik papieru mieszczący 150 arkuszy oraz automatyczny podajnik dokumentów (ADF) na 30 arkuszy. Dzięki obsłudze Wi-Fi i Wi-Fi Direct, używając aplikacji Epson iPrint, można przesyłać dokumenty do wydrukowania z urządzeń mobilnych. To niezawodne urządzenie zamiast kartridży wykorzystuje zaawansowany system napełniania pojemników z atramentem oraz proste w użyciu butelki z tuszem. Dzięki dołączonemu zapasowi na 14 000 stron w czerni i 11 200 stron w kolorze, co po jednokrotnym „zalaniu” powinno wystarczyć nawet na trzy lata drukowania, pozwoli zaoszczędzić do 90 proc. na kosztach atramentu.
Tym, którzy szukają czegoś mniejszego, co bez trudu zmieści się na każdym biurku i śmiało obsłuży potrzeby wszystkich domowników, można polecić model Epson L3150/3151. Ta kompaktowa drukarka EcoTank typu 3w1, z łącznością bezprzewodową na pokładzie, ma wszystko, czego potrzeba, by sprawdzić się w domowej pracy i nauce. Ten model potrafi wydrukować do 8100 stron czarno-białych i do 6500 stron kolorowych za pomocą dołączonego do drukarki zestawu startowego. Oczywiście tu również można przesyłać dokumenty do druku z wielu rodzajów urządzeń bezprzewodowych jak smartfony czy tablety.
Tym, którzy nie potrzebują druku w kolorze warto polecić model Epson M3180. Ta stylowa, kompaktowa drukarka monochromatyczna EcoTank jest łatwa w obsłudze i zapewnia bardzo niski całkowity koszt eksploatacji (szczególnie jeśli porównamy go z drukarkami laserowymi podobnej klasy). Oprócz druku możemy oczywiście skorzystać tu z funkcji kopiowania czy skanowania, a na dołączonym do urządzenia zapasie atramentu wydrukujemy nawet 11 000 stron.
Wszystkie drukarki Epson objęte są standardową gwarancją, którą można wydłużyć bezpłatnie nawet do trzech lat. Wystarczy rejestracja na stronie epson.pl/gwarancjanadrukarki.
Więcej informacji: www.epson.pl/ecotank, Jacek Gamrot, Account Manager, Epson, jacek.gamrot@epson.pl, tel. 882 430 482
Podobne artykuły
Usługi i ekologia zmieniają rynek druku
W segmencie druku na znaczeniu zyskuje oferta kompleksowych usług zarządzanych, a przynajmniej usług dodanych do dostaw sprzętu.
Rodzina drukarek AM-C oszczędza czas, pieniądze i środowisko
Przedsiębiorstwa poszukujące ekonomicznych rozwiązań miewają problem z wyborem ich dostawcy, bowiem często bazujący na „zielonych” deklaracjach wizerunek producenta nie idzie w parze z cechami konstrukcyjnymi i parametrami urządzeń. Jednak Epson i drukarki z rodziny WorkForce Enterprise AM-C dowodzą, że oszczędności i ekologia mogą się nawzajem wspierać.
Wideokonferencje: czas na indywidualne rozwiązania
Powszechna praca zdalna i hybrydowa „rozpędziła” rynek rozwiązań do wideokonferencji. Nieuchronne wzrosty sprzedaży może hamować brak standaryzacji i interoperacyjności między poszczególnymi platformami.