Hitachi Vantara: już nie tylko dla korporacji
Hitachi Vantara jest często utożsamiane z rozwiązaniami adresowanymi do dysponujących zasobnym portfelem klientów korporacyjnych. Tymczasem oferta producenta wykracza poza elitarne grono odbiorców.
Przypomnijmy, że Hitachi Vantara zostało utworzone w 2017 r. w wyniku połączenia Hitachi Data Systems, Hitachi Insight Group oraz firmy Pentaho (trafiła do „stajni” Hitachi w 2015 r.). Powstała w ten sposób firma specjalizuje się w rozwiązaniach dla centrów danych, Big Data oraz analityce. Jedną z kluczowych pozycji w portfolio producenta stanowią systemy pamięci masowych. Macierze SAN tej marki od ponad dekady nieprzerwanie goszczą w pierwszej piątce zestawienia IDC „Worldwide Enterprise External OEM Storage Systems Market”, ciesząc się dużą popularnością w dużych przedsiębiorstwach, instytucjach rządowych czy bankach.
Jak widać, nie bez powodu marka Hitachi Vantara kojarzy się klientom z rozwiązaniami high-end. Jednakże półtora roku temu producent wprowadził na rynek nową rodzinę E Series, która składa się z trzech systemów pod nazwą Hitachi Virtual Storage Platform: E590, E790 oraz E990. Są to systemy klasy midrange, w pełni opierające się na technologii NVMe (Non-Volatile Memory Express).
Warto podkreślić, że NVMe to 64 tysiące kolejek i 65,535 komendy w każdej kolejce, zaś SATA to jedna kolejka z 32 komendami. Zastosowanie NVMe znacząco przekłada się więc na wydajność, a systemy E590, E790 oraz E990 zapewniają (odpowiednio): 4 mln, 6,8 mln oraz 5,8 mln IOPS.
– Hitachi Vantara wraz z rodziną E Series jest propozycją dla nowej grupy klientów, do której należą przedsiębiorstwa z segmentu SMB. Producent oferuje nowoczesne systemy w bardzo rozsądnej cenie. Pracują one pod kontrolą tego samego systemu operacyjnego SVOS-RF co systemy high-end, więc nawet najniższy model może tworzyć relację replikacji. To też ważne z punktu administratora pamięci masowych. Jeśli zna macierze midrange, bez trudu poradzi sobie z modelami z poziomu high-end – tłumaczy Marcin Długosz, Hitachi Vantara Business Development Manager w S4E.
Jedną z unikalnych cech tych i innych produktów Hitachi jest wirtualizacja pozwalająca na przedłużenie cyklu życia starszych macierzy za pomocą bazowego systemu dostarczanego z urządzeniem. Modele Hitachi E590 i E790 obsługują maksymalnie 24 dyski NVMe, co wynika z ograniczeń kontrolerów/procesorów. W macierzach Hitachi można instalować moduły NVMe o pojemności nawet 30 TB, zatem w jednym urządzeniu o wysokości 2U mieści się 720 TB danych w pełni NVMe. Od niedawna istnieje możliwość dokładania półek SAS-owych – maks. 7.92 PB (30 TB NVMe plus SAS SSD).
– To naprawdę imponujący rezultat. Jeszcze do niedawna, aby uzyskać taką pojemność, musielibyśmy wypełnić dyskami kilka szaf 42U. Dzięki dyskom o dużej pojemności i mechanizmom redukcji danych ADR 4:1, zapotrzebowanie na energię, przestrzeń i chłodzenie maleje. Niestety, wielu klientów podczas inwestycji w systemy pamięci masowych zapomina o kosztach klimatyzacji czy zasilania – zauważa Marcin Długosz.
Do zarządzania pojedynczą macierzą służy wbudowana w kontrolery konsola VSP Embedded Management, natomiast w przypadku większej ilości macierzy używa się aplikacji Hitachi Ops Center, w której zawarte są narzędzia analityczne zapobiegające pojawieniu się potencjalnych problemów. Warto dodać, że do 30 marca br. trwa promocja macierzy Hitachi Virtual Storage Platform E590 i E790.
– Jesteśmy w stanie skonfigurować na bazie nośników NVMe system, który będzie kilka tysięcy euro droższy od macierzy z nośnikami SSD SAS. Nie jest to znacząca różnica, biorąc pod uwagę różnice technologiczne, a także wskaźnik TCO dla obu rozwiązań – wyjaśnia Marcin Długosz.
Czas na pamięć obiektową
Hitachi Content Platform (HCP) jest wykorzystywane przez przedsiębiorstwa oraz instytucje jako podstawa do budowy centralnego obiektowego magazynu danych. Jednym z najpopularniejszych scenariuszy jest budowa chmury prywatnej. Technologia WORM, retencja danych oraz inne wbudowane w macierz obiektową mechanizmy pozwalają spełnić zarówno wewnętrzne polityki organizacji, jak i zewnętrzne regulacje prawne. Pakiet Hitachi Data Protection Suite, bazujący na oprogramowaniu Commvault, wykorzystuje HCP jako repozytorium.
– Współpraca macierzy Hitachi Vantara z systemem Commvaulta układa się modelowo. Rozwiązania Commvault zapewniają prostą i skalowalną ochronę danych. Ich zastosowanie umożliwia tworzenie snapshotów macierzowych czy płynne przenoszenie do repozytoriów danych – mówi Marcin Długosz.
Warto podkreślić, że S4E prowadzi akcję „Japońska twierdza”, w ramach której pokazywane są korzyści, jakie niesie ze sobą współpraca dwóch producentów. Szczegółowych informacji na ten temat udziela Marcin Długosz: marcin.dlugosz@s4e.pl.
Zachęcamy do odwiedzenia największej w Polsce polskojęzycznej bazy wiedzy na temat rozwiązań Macierze Hitachi Vantara.
Podobne artykuły
Massachusetts rzuca rękawicę Kalifornii
Choć za kolebkę innowacyjnych technologii wciąż uchodzi Kalifornia, to coraz więcej do powiedzenia mają też firmy z Massachusetts. Mogą pochwalić się chociażby interesującymi rozwiązaniami do ochrony danych.
Serwery NAS ułatwiają szkolenie sztucznej inteligencji w lokalnym środowisku
Efektywna praca środowisk sztucznej inteligencji kojarzona jest z koniecznością zapewnienia dużej mocy obliczeniowej. Tymczasem w rzeczywistości przedsiębiorstwa powinny skupić się na czymś innym – zasilaniu modeli LLM w dodatkowe informacje, dostarczane z bezpiecznego repozytorium, dzięki którym generowane odpowiedzi będą znacznie bardziej wartościowe. Pomogą w tym technika RAG oraz serwery NAS firmy QNAP.
Pamięci masowe dla biznesu: twarde stąpanie po ziemi
Pomimo ciągłego wzrostu ilości danych, zmiany w segmencie pamięci masowych dla biznesu postępują w dość wolnym tempie.