Chęć maksymalnej optymalizacji procesów to potrzeba, którą dostrzegają nie tylko reprezentanci branży przemysłowej.

To wyzwanie, które każdego roku realizują przedstawiciele praktycznie wszystkich branż: od startupów poprzez branżę IT, na pracownikach naukowych kończąc – mówi Karolina Romańczuk, Prezes Zarządu Bechtle Direct Polska. – Naszą rolą jest nie tylko dostarczanie produktów, ale przede wszystkim fachowe doradztwo i wsparcie w dziedzinie doboru narzędzi.

Bechtle Direct Polska stawia na gruntowną analizę potrzeb klienta i wyznaczonych przez niego celów. Jako pierwszy w Polsce dystrybutor gogli Microsoft HoloLens 2, firma dołożyła wszelkich starań, aby umożliwić pełne wykorzystanie technologii rozszerzonej rzeczywiści swoim partnerom z różnych branż. Czy rozszerzona rzeczywistość i gogle Microsoft HoloLens 2 mają szansę zrewolucjonizować optymalizację procesów?

Technologia w służbie medycyny

Tomograf komputerowy kojarzył się dotychczas najczęściej ze specjalnym pomieszczeniem, wielkimi gabarytami i skomplikowaną instalacją. Dzięki rewolucyjnemu projektowi J-PET, realizowanemu przez zespół naukowców z wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, diagnostyka w przyszłości ma szansę wyglądać zupełnie inaczej.

Naszym celem jest stworzenie modułowego tomografu, który byłby mobilny, tańszy i dawał możliwość kompleksowego badania całego ciała podczaj jednej sesji. Obecne tomografy pozwalają na obrazowanie tylko małego fragmentu ciała, chcemy to zmienić – tłumaczy kierownik zespołu badawczego, profesor dr hab. Paweł Moskal.

Prototyp stworzony przez zespół Uniwersytetu Jagiellońskiego zbudowany jest z małych modułów, ważących około 2 kg. Dzięki temu konstrukcję można złożyć i rozłożyć w bardzo krótkim czasie. Tomograf można transportować między placówkami oraz dopasowywać do rozmiarów pacjenta.

Widząc projekt J-PET wiedzieliśmy od razu, że mamy do czynienia z rewolucją w medycynie. Jednym z brakujących ogniw była technologia, która umożliwiłaby wizualizację danych z tomografu w czasie rzeczywistym. Po wnikliwym wywiadzie i analizie bieżącej sytuacji zawsze sugerujemy naszym partnerom produkt, który usprawni, lub wręcz umożliwi dalsze postępy w projekcie – wyjaśnia Karolina Romańczuk.

Tak też było w tym przypadku. Dla ekspertów z Bechtle Direct Polska szybko stało się jasne, że są w stanie zapewnić rozwiązanie, na jakie czekali naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kiedy Bechtle zaproponowało nam możliwość przetestowania Microsoft HoloLens 2 okazało się, że znaleźliśmy wspólnie brakujący element układanki – przyznaje doktor Grzegorz Korcyl z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego – Te gogle to w praktyce wyjątkowe połączenie szeregu sensorów, elektroniki oraz oprogramowania.

Różnica między pomysłem naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a większością  istniejących rozwiązań polega na tym, że J-PET dąży do generowania i wyświetlania obrazu na ciele pacjenta w czasie rzeczywistym. To prawdziwa rewolucja, która umożliwi między innymi tzw. image-guided surgery, czyli operacje chirurgiczne wspomagane dodatkowym obrazem. W ten sposób chirurg będzie widział dokładnie, gdzie znajdują się tkanki nowotworowe.

J-PET to przełomowy projekt. W połączeniu z Microsoft HoloLens 2 zaproponowanym przez Bechtle Direct Polska, ma szansę stać się innowacją wskazującą nowy kierunek rozwoju. Gogle HoloLens 2 to brakujące ogniwo, pozwalające inaczej myśleć o przyszłości diagnostyki – przyznaje dr Korcyl.  

Innowacyjne rozwiązanie dla przemysłu

Rozszerzona rzeczywistość (AR, ang. augmented reality) staje się dziś nieodzownym elementem rozwoju przemysłu i transformacji cyfrowej. Firma ABB opracowała rozwiązanie wykorzystujące technologie mobilne oraz AI do cyfryzacji środowiska pracy operatorów terenowych i lepszej interakcji pomiędzy pracownikami obsługi obiektowej a pracownikami dyspozytorni. Wykorzystanie Microsoft HoloLens 2 umożliwiło im integrację pomiędzy obiektem a rozproszonym systemem sterowania, zwiększając bezpieczeństwo i efektywność operacji wykonywanych w terenie oraz ograniczając ryzyko błędu ludzkiego.

W ABB regularnie usprawniamy nasz serwis tak, by był szybszy i bardziej efektywny, zmniejszając przy tym koszty. Zwróciliśmy się do sprawdzonego dostawcy Bechtle Direct Polska, który po analizie naszych potrzeb zaproponował idealne rozwiązanie, Microsoft HoloLens 2 – wspomina Marcin Góralski, dyrektor serwisu w Biznesie Automatyki Procesowej ABB.  

Podkreśla przy tym, że decyzja o zakupie była bardzo szybka.

Mieliśmy już gotowe cyfrowe aplikacje i wiedzieliśmy, jak chcemy ich użyć z wykorzystaniem AR, niemniej doradcy z Bechtle pomogli nam lepiej poznać nowe narzędzie i wykorzystać pełnię możliwości jaką dają okulary HoloLens – tłumaczy Marcin Góralski i dodaje, że specjaliści ABB, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, często oferuje im najnowsze rozwiązania jako pierwsi.

Stawiamy na usługi i narzędzia, które umożliwiają kontrolę i doskonalenie procesów niezależnie od lokalizacji – podkreśla Góralski.

Technologia rozszerzonej rzeczywistości stwarza ogromne możliwości. Dzięki niej można szybciej i skuteczniejszej implementować zmiany mające na celu skrócenie czasu realizacji procesów, czy też obniżkę kosztów. W dobie ograniczeń w przemieszczaniu rozwiązania takie jak HoloLens 2 odpowiadają również na inną ważną potrzebę rynku, a więc zapewnienie bezpieczeństwa pracowników oraz płynności biznesu – podkreśla Karolina Romańczuk.  

ABB obsługuje dużych klientów korporacyjnych, także z branży petrochemicznej. To sektor, w którym nie brakuje mniejszych i większych wyzwań. Przykładowo, dojazd do tłoczni gazu na granicy białoruskiej przy dobrych warunkach pogodowych zajmuje ekspertom minimum pięć godzin. W krytycznych momentach, przy znacznych opadach śniegu zdarzało się, że dojazd w ogóle nie był możliwy. Zastosowanie HoloLens 2 zniwelowało ten problem.

–  Działanie tego typu gogli znaliśmy od dawna, ale żadne z nich nie dawały tak wielu możliwości, jak zaprezentowane przez Bechtle Microsoft HoloLens 2.  Wykorzystywane do tej pory urządzenia były po prostu za mało zaawansowane. Gdy przeprowadziliśmy testy serwisowe z wykorzystaniem technologii Microsoft HoloLens 2, efekt przeszedł nasze oczekiwania. Konserwację, która dawniej wymagałaby czekania na dojazd ekipy, udaje się nam dziś przeprowadzić nawet w ciągu kilku godzin – tłumaczy Marcin Góralski.

Jak deklarują eksperci z ABB przyszłości zakupienie HoloLensów umożliwi klientowi uzyskanie błyskawicznego wsparcia. Napotykając problem będzie mógł od razu połączyć się ze specjalistą i uzyskać natychmiastową pomoc nawet z innego miasta lub państwa. W sytuacjach awaryjnych takie zdalne rozwiązanie zapewni klientowi poczucie komfortu, że serwis może być wykonany szybko, bez strat i opóźnień w produkcji. Zdalny dostęp oraz cyfrowe narzędzia pomagają w zachowaniu ciągłości działania przedsiębiorstwa, zapewniając bezpieczeństwo pracy. Po przeprowadzeniu analizy metod wykorzystania HoloLens 2 przez ABB można wywnioskować, że gogle Microsoftu będą mieć realny i bezpośredni wpływ na przyspieszenie tempa cyfrowej transformacji branży przemysłowej.

Przyszłość jest w zasięgu ręki

Poszukiwanie nieszablonowych rozwiązań, zwłaszcza w dobie pandemii, która zweryfikowała liczne procedury w zakładach pracy, jest kluczowe w optymalizacji pracy. Rynek potrzebuje nowoczesnych i precyzyjnych urządzeń, które pchną go do przodu w procesach wymagających czegoś więcej, niż tylko spotkania wideo. Microsoft HoloLens 2 jest najbardziej zaawansowanym narzędziem, które jest w stanie całkowicie zmienić formę pracy i badań. W Bechtle Direct Polska panuje przekonanie, że najlepsze dopiero przed nimi. Dedykowane oprogramowanie jest w dalszym ciągu systematycznie tworzone przez specjalistów i wkrótce powstanie jeszcze więcej rozwiązań, które wprowadzą przemysł, biznes i naukę w nowe, mocno innowacyjne czasy.