Już trzeci rok z rzędu Dell EMC został liderem w Magicznym Kwadrancie Gartnera (2018) dotyczącym rozproszonych plików i pamięci masowych. W raporcie przedstawiono dostawców rozwiązań, którzy pomagają firmom zarządzać szybkim przyrostem nieustrukturyzowanych danych. Według Gartnera do 2022 r. będą one stanowić ponad 80 proc. firmowych zasobów cyfrowych (w ubiegłym roku ten współczynnik wynosił „jedynie” 40 proc.). Prymat w opisywanej dziedzinie producent zawdzięcza dwóm produktom: Dell EMC Isilon i Dell EMC ECS.

Dell EMC ECS: czas na obiekty

System Dell EMC ECS jest macierzą obiektową, co oznacza, że dane przechowywane są w formie obiektów, a nie plików, jak dzieje się w serwerach NAS. Są to elementy, na które składają się dane, metadane systemowe i własne oraz polityki przechowywania. Metadane ułatwiają indeksowanie i szybkie wyszukiwanie informacji. Macierze obiektowe ECS mogą być rozmieszczone w jednej lub wielu lokalizacjach geograficznych, tworząc skonsolidowany magazyn danych. Ich użytkownik dostaje się do obiektów bez konieczności wskazywania dokładnej ścieżki prowadzającej do fizycznej lokalizacji. Najlepszym przykładem korzystania z dostępu obiektowego do danych jest wyszukiwanie informacji np. analogicznie do wyszukiwania danych w przeglądarce. Producent rekomenduje Dell EMC ECS do następujących zastosowań:

– archiwizacja danych, gdzie wymagana jest obsługa dodatkowych metadanych na poziomie macierzy, czyli dostęp obiektowy przez S3 lub REST-API,
– przechowywanie setek milionów drobnych dokumentów z uwagi na płaską przestrzeń bez zbędnej struktury katalogów,

– tzw. trwały nośnik czyli niezaprzeczalna (obsługa WORM) i długoterminowa archiwizacja danych o małej zmienności również z optymalizacją zajętości dysków w rozproszeniu geograficznym.

Radosław Piedziuk
Unstructured Data Solutions Sales Manager, Dell EMC

Dell EMC wychodzi z założenia, że do efektywnej obsługi dużych zbiorów danych o pojemności setek terabajtów, w przypadku której ważna jest wydajność i dostępność, najlepiej stosować proste rozwiązania. Z tego powodu rekomendujemy dobór platformy storage’owej w zależności od planowanego scenariusza jej wykorzystania (np. zasoby plikowe lub współpraca z aplikacjami korzystającymi z danych obiektowych). W przypadku obsługi setek terabajtów ilość i ciągły przyrost danych stanowią główne wyzwanie, a specjalistyczne rozwiązania zapewniają uniknięcie bolesnych kompromisów, związanych z wydajnością oraz skalowalnością rozwiązań typu 2w1.

Dell EMC Isilon: pamięć masowa Scale Out

Koncepcja tradycyjnej architektury NAS (tzw. Scale Up) została opracowana przy założeniu, że użytkownik korzysta z danych w skali gigabajtów lub pojedynczych terabajtów. Gwałtowny wzrost danych spowodował zainteresowanie systemami o wysokiej skalowalności. Takim rozwiązaniem jest Dell EMC Isilon, a więc macierz NAS typu Scale Out, która zapewnia możliwość liniowej i jednoczesnej rozbudowy przestrzeni dyskowej i kontrolerów. System najczęściej wykorzystuje się do:

– obsługi współużytkowanych zasobów roboczych dla setek/tysięcy użytkowników, np. architektura typu VDI,

– streamingu multimediów,

– współpracy z serwerami HPC i zapewnienia wydajnego współużytkowanego zasobu, potrzebnego np. do zastosowań w sejsmice, sekwencjonowaniu DNA itp.,

– archiwizacji danych, gdzie dodatkowe metadane nie są wymagane lub są obsługiwane na poziomie aplikacji, czyli chodzi np. o digitalizację dokumentów z funkcją niezaprzeczalności (WORM), obsługę archiwum systemów PACS (archiwizacja diagnostyki obrazowej) itp.

Autoryzowanym dystrybutorem Dell EMC jest firma Arrow ECS.