Fujitsu CS800RA PL: cyfrowy sejf dla MŚP oraz instytucji publicznych
Polski oddział Fujitsu, z myślą o lokalnym rynku stworzył rozwiązanie, które umożliwia wykonywanie kopii zapasowych z maksymalną wydajnością, a także gwarantuje wysoką dostępność danych, również w przypadku ich zaszyfrowania podczas ataku ransomware.
Dzięki prekonfiguracji CS800RA PL może być szybko uruchomiony w infrastrukturze klienta, a dodatkowo Fujitsu zapewnia lokalne, polskojęzyczne wsparcie.
Jednym z filarów oferty Fujitsu od dekad są rozwiązania dla przedsiębiorstw do ochrony danych przed cyberprzestępczością, uszkodzeniem lub utratą, umożliwiające tworzenie kopii zapasowych i archiwizację informacji na przestrzeni całego cyklu ich życia. Gwarancja szybkiego odzyskiwania danych po przestojach lub atakach ransomware zapewnia firmom ciągłość biznesową, najwyższą odporność na zagrożenia i zwiększa elastyczność zarządzania cyfrową informacją. Rozwiązania Fujitsu są zgodne z unijnymi i lokalnymi przepisami prawnymi dotyczącymi bezpieczeństwa wrażliwych danych, a także najlepszymi praktykami obowiązującymi w różnych branżach.
Systemem szczególnie wartym zainteresowania jest architektura referencyjna Fujitsu CS800RA PL. Jest to bazujące na serwerach Fujitsu PRIMERGY, wysoce skalowalne i wydajne rozwiązanie do przechowywania kopii zapasowych oraz ich szybkiego przywracania do środowisk produkcyjnych. Ma ono wbudowaną funkcję Secure Snapshot. To oznacza, że kopie, dla których funkcja ta będzie aktywowana, zablokowane są na wskazany przez administratora czas przed zmianami lub usunięciem – działają na podobnej zasadzie jak nośniki WORM (Write Once, Read Many). Funkcja Secure Snapshot gwarantuje szybkie odzyskiwanie danych po ewentualnym ataku ransomware na firmową infrastrukturę. Aby zapewnić dodatkową ochronę wykonanych kopii na przykład przed skutkami katastrof naturalnych, możliwe jest uruchomienie zdalnej replikacji poprzez sieć WAN na aż dwa urządzenia klasy CS800RA PL, znajdujące w odległych ośrodkach przetwarzania danych.
Rozwiązanie Fujitsu CS800RA PL dostępne jest w czterech wersjach: S, M, L oraz Premium. Różnią się one między sobą skalowalnością i wydajnością (szczegóły w tabelce poniżej). Modele S, M oraz L wyposażone są w klasyczne twarde dyski o prędkości obrotowej 7200 rpm, zaś model Premium zapewnia największą wydajność dzięki temu, że ma zainstalowane wyłącznie dyski SSD (all-flash). Natomiast we wszystkich modelach metadane dotyczące plików zgromadzonych w kopiach zapasowych przechowywane są na dyskach SSD, co przekłada się na bardzo dużą wydajność procesu wyszukiwania w repozytorium danych przeznaczonych do odzyskania.
Pojemne, wydajne i skalowalne
Maksymalna pojemność rozwiązania Fujitsu CS800RA PL to 96 TB. Minimalna pojemność wynosi tylko 5 TB w przypadku modelu S, a dla wyższych modeli odpowiednio więcej. Zwiększanie jej może być dokonywane z gradacją co 1 TB. Standardowo – niezależnie od wersji – jest ono dostarczane z kompletem nośników o maksymalnej pojemności dla danego modelu, zaś przestrzeń dostępna dla użytkownika ograniczana jest w zależności od wykupionej licencji. Takie podejście ma dwie zalety. Po pierwsze, rozbudowa dostępnej dla użytkownika pojemności nie wiąże się z koniecznością jakiejkolwiek ingerencji w sprzęt. Po drugie, nawet gdy wykorzystanie całkowitej pojemności dysków ograniczone jest poprzez licencję, w procesie zapisu i odczytu danych biorą udział wszystkie napędy połączone w strukturę RAID, dzięki czemu dla użytkownika zawsze dostępna jest maksymalna wydajność urządzenia.
Wszystkie gromadzone dane objęte są wydajnym mechanizmem deduplikacji z blokiem o zmiennej wielkości, dzięki czemu objętość kopii zapasowych może być zmniejszona nawet o 95 proc. Urządzenie podłączane jest do firmowej infrastruktury IT poprzez zwykłą sieć Ethernet (maks. przepustowość to 10 Gb/s) i jest rozpoznawane jako serwer NAS. Twórcy tego rozwiązania zapewnili bezproblemową współpracę ze wszystkimi głównymi pakietami do tworzenia kopii zapasowych, stworzonymi między innymi przez takie firmy jak Atempo, Acronis, Arcserve, Bacula, Commvault, Dell, IBM, MicroFocus czy Veritas. Na szczególną uwagę zasługuje przy tym głęboka integracja z rozwiązaniem Veeam Data Mover Service (VDMS). Korzystający z niego użytkownicy, którzy zdecydują się na kupno Fujitsu CS800RA PL, mają zapewnione wiele dodatkowych funkcji i możliwości skracających czas tworzenia kopii backupowych oraz odciążających serwery z oprogramowaniem Veeam.
Fujitsu CS800RA PL dostarczany jest do klienta jako prekonfigurowane, gotowe do pracy rozwiązanie. Konieczne jest jedynie podłączenie go do infrastruktury sieciowej, w której znajdują się źródła zabezpieczanych danych, stworzenie zadań backupu oraz wskazanie CS800RA PL jako docelowego repozytorium. W cenę urządzenia wliczone jest wsparcie przy jego wstępnej implementacji, zaś w przypadku problemów (niezależnie czy będą one dotyczyły sprzętu, czy oprogramowania) do dyspozycji klientów są też pracownicy Fujitsu Polska jako jeden punkt kontaktu. Zapewnione są również bezpłatne aktualizacje bezpieczeństwa i poprawki dla całego wbudowanego oprogramowania. Rozwiązanie objęte jest trzyletnim pełnym wsparciem technicznym, z możliwością przedłużenia na kolejny okres.
Podobne artykuły
Plan B dla danych
Wielu szefów działów IT deklaruje, że dysponuje planem B na wypadek cyfrowego ataku lub niespodziewanej awarii. W lipcu nastąpiło globalne „sprawdzam”.
Fujitsu Partner Day 2024 – rozmowa o technologiach jutra
Najnowsze technologie, budowanie mocnych relacji biznesowych w ramach sieci i wręczenie nagród dla najlepszych partnerów i dystrybutorów – były najważniejszymi punktami Fujitsu Partner Day, dorocznego spotkania ekosystemu partnerskiego Fujitsu.
Channel Manager staje się zaufanym doradcą partnera
Obecnie rolą Channel Managera jest zapewnienie partnerom kompleksowego wsparcia nie tylko w zakresie portfolio produktowego, ale też w prowadzeniu działalności biznesowej. Przy czym kluczowym elementem zarządzania kanałem sprzedaży jest efektywna komunikacja z uczestnikami rynku.